Haber Detayı
13 Nisan 2015 - Pazartesi 09:14
 
Bafa Eski Belediye Başkanı Zühra DÖMEZ
Bafa Eski Belediye Başkanı Zühra DÖMEZ
Türkiye Haberi
Bafa Eski Belediye Başkanı Zühra DÖMEZ

Muğla siyaseti onu yakından tanıyor. Bafa halkı '' Tuttuğunu Koparan Bayan Başkan'' derken, Bafa Esnaf ve Gençleri de '' Zühra Abla...Zühra Anne '' olarak tanımlıyor ve seviyor.

Bafa Belediye Başkanlığı döneminde insanlarla çok samimi ilişkiler kurmasıyla tanınan Bafa Eski Belediye Başkanı ''Zühra Anne... Zühre Abla'', halka yapılacak her hizmetin önce sevgi ve saygıyla yoğrulup, sonra hizmete dönüştürülmesi geregine inanan insanlardan biri.
Mütevazi, güler yüzlü ve azimli olmasıyla da tanınan Zühra DÖNMEZ, iyi bir anne, iyi bir eş olmasıyla da tanınıyor.

Zühra DÖNMEZ kimdir ?
- 1965 yılında Milasın Bafa Kabasında dünyaya gelmişim. Şöför Baba, Terzi olan Annenin iki kızından biriyim. İlk ve orta öğrenimimi Bafa'da Lise Ögrenimimi İzmir İnönü Lisesim de tamamladım.
1985 yılında Bafa belediyesinde memuriyet hayatına başladım. Aynı Belediyenin Yazı İşleri Müdürü olarak 23 yıllık dolu dolu bir hizmetle emekli oldum.
Atatürk Düşünce Derneği Milas Şubesi, İzmir Belediye Başkanları Derneği ve Bafa Zeytin Sspor Klubü Derneği üyesiyim. CHP  Muğla Kurultay Delegesiyim.


Sizi bu kadar özel yapan ne acaba ?

- Gittiğim her yerede ve bulduğum her fırsatta..uyumayan, sorgulayan, insan ve çevre sorunlarını önemseyen biri olmam.
Halkıyla bütünleşmiş, vatan ve millet değerlerini ömenseyen biri olduğum gibi, çocuklarımızın geleceğini karanlıklara teslim etmeyecek kadar da geleceği önemseyen biri olmam galiba.

Kiminle evli;
- İşadamı Selahattin bey'le

Kaç çocuğunuz var ?
- İki oğlum var. Berkay ve Berkin.


Yemek yapar mısınız?
- Elbette..Ekşili Köfte, Zeytinyağlılar, Et Yemekleri, Ev Mantısı...Özellikle Sarma ve Dolma da oldukça iddialıyımdır.

Zühra hanım Makyaj yapar mı?
- Çok makyaj yapan biri değilim.

Spor mu klasik mi?
- Galiba klasiğim ben. 23 yıl kamu personeli olarak çalıştım dolayısıyla onun getirdiği alışkanlıklarım elbette var.

Son okuduğu kitap?
- Nazım Hikmet'in Nazım ve Piraye yi yeniden okudum.


Güzel olduğu kadar sorumluluğu da ağır olan bir görevi Bafa Belediye Başkanlığı yaptınız.
Geldiginiz bu süreç hakkında neler söyleyeceksiniz.

- Her şeyden önce yirmi üç yıllık bir belediyecilik geçmişi olan biriyim. Önce Anne, bir eş ve Bafa halkına hizmet etmeye çalışmış siyasetciyim.
Belediye de görev yaptığım dönemde yaşadığım bazı zorluklar beni önce Belediye Meclis Üyesi olabilirmiyim düşüncesine zorladı.
Bu konuyu eşime açtığımda bana; '' Meclis Üyesi olacağına Belediye Başkanı ol '' diyerek, kulağa hoş gelen bu teklifle benim de zorlu bir sürece girmeme neden oldu.

Bu zor ve o kadarda zevkli süreç sonunda Bafa Halkı için Hizmet vardı... Alışılmış üslup ve sıradanlıkların dışında yeniden insana verilecek değer vardı.

Bu hecanla başlanan bu maratonda eşim, kardeşim ve annemle birlikte inançlarım uğruna kapı kapı dolaşarak, insanlara kendimi tanıtmak,  insanların bana güvenmesini talep ettim.

2008 yılında Cumhuruiyet Halk Partisinden Belediye Başkan Adayı oldum ve seçimi kazanarak ''Muğla Genelinde İlk Kadın Belediye Başkanı olarak göreve başladım''

 

Tüm vatandaşlarımızın, özellikle de kadınlarımızın bu bölgedeki gücü ve sesi olmak için çalıştım.
Bafa halkının bana vermiş olduğu bu güvenle, siyaset ve siyasetin geregi olan bir çok zorluklarla karşı karşıya kaldım ve bunların üstesinden gelebilmeyi öğrenmeye başladım.

Zamanla Belediyecilik ve Siyasetin gereklerini öğreniyor, ben ve ekibimden hizmet bekleyen Bafa halkına faydalı olabailmenin yolunu buluyordum.
Alışılmışın dışında projeler hazırlayıp, yaptığımız yeniliklerle halkın sevgisini kazanıyorduk.

Kısaca örnek vermek gerekirse; Partimiz olan CHP'nin  2009 -2014 yılları arasında Türkiye genelinde 6 kadın Belediye Başkanından Biri olarak birçok belediyenin ve CHP Genel Başkanlığı'nın düzenlediği çalıştaylarda, panallerde çeşitli sunumlar ve temsiller gerçekleştirdim.

Özellikle, Bafa gölünün kirlenme sürecini ülke gündemine taşıyarak, hükümetin üzürine düşen görevleri yerine getirmesini talep ettip, Bafa Gölü'nü kurtarma platformu nun oluşumunu sağladım.

6360 sayılı Büyük Şehir Yasası ile gündeme gelen Belde Belediyelerinin Kapatılması ve köy tüzel kişiliklerinin kaldırılması sürecinin karşısında durarak, konuyu Fransa'da bulunan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıyan CHP'li Belediye başkanlarından biri oldum.

Ailenizde siyasetle ilgilenen biri var mıydı? Siyasete atılmaya nasıl karar verdiniz? Sizi yönlendiren oldu mu?

- Ailem hep siyasetin içinde oldu. Ailemizde bulunan tüm aile bireylerinin CHP'li olması kendia me olan öz güvenin başlangıcı olmuştu. 
On beş yaşında siyaseti tanıdım. Gençlik yıllarımda ise, iyi bir CHP'li olmak yanında, ayakları yere basan, ne istediğini bilen ve ne yapmak istediğini projelendiren bir yapıda olmaı her zaman tercih ettim.

Bir kadın ve Anne olarak siyaset yaşantınız nasıl geçiyor?
- Siyasette öncelikle birey olarak, insan olarak var olmak zorundayız.
Kadın yada Erkek hiç farketmez. Cinsiyet ayrı olmaksızın bu millete hizmet etmek için siyaset yapmalıyız. Bunun yanında siyasette kadın olarak yer almak elbette çok zor. Anne ve eş olarak işimizin çok zor olduğunu biliyoruz. İki evladım var. Eşim, çekirdek ailem ve büyük ailem bana hep destek oldu. Kadın siyasetçi için aile ve eş desteği çok önemlidir. Bende bu konuda çok şanslıyım. Eşim ve ailen bu konuda beni hiç yanlız bırakmadılar. Destekleri hep yanımda oldu. Gerek Başkanlık seçimi öncesi, gerekse Belediye başkanı olduktan sonra desteğini çok yakından hissettim. Bu konuda çok şanslıyım diyebilirim.

Siyasete girmeden önce ve girdikten sonra hayatınızda neler değişti?

- Demin de bahsettiğim gibi ben siyasetle çok genç yaşta tanıştım. Daha sonra Bafa Belediyesinde memur olarak çalışmaya başladığım  dönemlerde bendeki siyaset aşkı daha da aktif olmaya başladı.  Siyaset ve siyasetin gereği olan halkımı tanıma fırsatı elde etme şansı bulmuş oldum.
O dönemlerde benim gibi belediye de çalışıyorsanız eğer, farklı kesimlerle muhatap olmanız kaçınılmazdır. Örnek veriyorum; bir maden mühendisi olsanız, sadece maden ocağında bulunursunuz.
Ama ben yapmış olduğum işten dolayı insanları yakından tanıma fırsatını bulduğum gibi, halkın ne istediğini ve nasıl çözüm üretme noktasında  daha farklı açılardan bakıp, çözüm üretmeyi öğrendim.
Kısaca; ben siyasete girdikten sonra hayatımda bir çok şeyin değiştiğini gördüm. İnsanların sorunlarına çare olmakla beraber, onların parçası olmayı ve o insanlarla üzülüp, o insanlarla sevinmeyi öğrendim. Mevcut sorunu yerinde ve zamanında çözmenin mutluluğunu Bafa halkıyla birlikte yaşamayı öğrendim.

Neden CHP ?
- Herşeyden önce kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün olması. CHP'nin Köklerine bakıldığında Ulusal savaşımıza kadar uzandığı gibi, tarihi Cumhuriyetimizin tarihi kadar gururla dolu bir geçmişe sahip olmasıdır.
Atatürk ilkelerine bağlı olması, sosyal demokrat olmasıyla birlikte, siyasi anlayışının odağında insanın mutlak var olmasını görürsünüz. Herşeyden önemlisi Türkiye Cumhuriyetini aydınlığa çıkaracak tek partidir. İşte bu ve bunun gibi bir çok nedenden dolayı CHP.

 

 

Kadınları CHP'de siyaset yapmaya iten duygu sizce ne?
- Lidere güven çok önemli. Biz kadınlar duygusal insanlarız. Liderimiz olan insanlarıda sevmemiz ve herşeyden önece inanmamız gerek. Sizde bir kadınsınız. Beni daha iyi anlayacağınızdan eminim.
Kadın bir yerde konuşlanacaksa ve o siyasete emek verecekse önce liderine güvenmesi gerek. Dikkat ederseniz CHP'de siyaset yapan yada CHP'ye gönül vermiş tüm kadınlarda şunu görürsünüz. '' Liderine olduğu gibi kendine olan öz güveni '' görürsünüz. İşte kadınları CHP'de siyaset yapmaya iten duygu bu.. '' Lidere güven ''

 

Sivil Toplum Kuruluşları ve Halka Sizi bu kadar çok sevdiren etken neydi?
- Bafa Belediye Başkanlığım döneminde halkla arama asla mesafe koymadım. O halkın arasından gelen bir fert olmakla birlikte, asla kendimi farklı bir konumda görmedim. 
İnsanların Belediye kapısından içeri girmelerini, sorunlarını rahatlıkla anlatabilmeleri için elimden gelen herşeyi yaptım.
Zamanla şunu gördüm; siz insanlara deger verdikçe onlarda bunun altında kalmayıp, sizin göstermiş olduğunuz samimiyet ve iyi niyetin karşılığını size misli olarak geri iade ediyorlar. Bu sevgi gösterisi bir bardak çayda olabiliyor. Pazarda tezgah açmış bir yaşlı teyzenin size hediye ettiği bir tane elma da olabiliyor.İşte bu duygu ve bu sevgi gösterisi tüm acı ve yorgunluğunuzu alıp, daha güzel şeyler yapmanıza vesile oluyor.
Bafa halkının '' Tuttuğunu koparan Bayan Başkanı ve Gençlerin ablası'' olmak. Benim Bafa halkına hizmet için var olmama yeter artar bile.

Siyasette Kadın varlığını yeterli buluyormusunuz?
Kadının siyasetteki yeri, diğer alanlarda olduğu gibi ne yazık ki iç açıcı değildir. Nüfusun yarısını kadınların oluşturduğu ülkemizde başta siyasette, sosyal yaşamda, çalışma hayatında olduğu gibi siyasette de yetersiz olduğunu görürsünüz.
Kadının toplum ve aile içindeki yeri ve önemi gerçekten büyük. 
Kadın hakları, namus ve töre cinayetleri kadına yönelik şiddet, çalışma alanları gibi sorunların baş gösterdiği  ülkemizde, çözüm odağında kadınların olması gerektiğine inanıyorum. Kadının siyasi alanda daha aktif  yer alması geregine inanıyorum.
Kadın eğitimli olmalıdır. Kadın hayatın her alanında olduğu gibi siyasette de aktif rol almalıdır.

Kaynak: (GP) - Gazete Pasinler Editör: Gazete Pasinler
Etiketler: Bafa, Eski, Belediye, Başkanı, Zühra, DÖMEZ
Yorumlar
Haber Yazılımı