Bugün - 21 Ocak 2018 Pazar
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künyemiz
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.gazetepasinler.com Logo
-
Erzurum 1°°C
Haber Detayları

Çocuğunuz için okul seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Çocuğunuz için okul seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Eğitim Haberi - 20 Eylül 2016 Salı - 11:00
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz Çocukların ailesi dışında dâhil olduğu ilk ortamın Anaokulu olduğunu belirterek, “Özellikle okul çağına gelen çocuğu olan ebeveynler, çocuklarının bu sürece doğru adapte olabilmesi ve gideceği okula uyum sağlayabilmesi için en doğru okulu çekmek konusunda hassas davranıyorlar. Çocuk için okul tercihi konusunda anne-baba ne kadar kararlı ve aynı fikirde iseler, çocuk da kendini o kadar güvende hissediyor. Anne-baba kendi aralarında fikir ayrılığı yaşıyorlarsa, çocuk bundan çok olumsuz etkilenebiliyor. Eğitimin ilk adımı olan anaokulu, çocukların iletişim becerilerini ve yeteneklerini geliştirme açısından büyük önem taşıyor” dedi.


Anaokulu seçiminde ve çocuklara okulu sevdirmede dikkat çekici noktalara değinen Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Uzm. Dr. Mehmet Yavuz, Anne babaların anaokulu seçerken dikkat etmesi gerekenler konusunda şunları söyledi;


“Anne babalar anaokulu seçerken öncelikle öğretmenin sevecen, sıcakkanlı, anlayışlı, üretken, çalışkan, mesleğini seven, adaletli, alanında yeterli bilgiyi almış ve bu bilgiyi kullanabilme özellikleri olmasına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra, yönetim ve fiziksel şartlar da önemlidir. Fiziksel şartlar çocuk odaklı olmalıdır. Tuvaletler, lavabolar, yemekhane çocukların rahat kullanabileceği malzemelerle donatılmış olmalı, temizlik kurallarına dikkat edilen bir kurum olduğu izlenimi edinilmelidir. Okul öncesi çocuğunun bakımına olduğu kadar, eğitimi ve öğretimi de önemlidir. Bu konuda, eğitim ortamı ve eğitim veren kişi öne çıkar. Çocuk anaokulunda sevgi, şefkat ve anlayış çerçevesinde eğitilmelidir. Ulaşım kolaylığı da önemli unsurlardan biridir. Çocuğun okula gidiş geliş mesafesi çok olmamalı, çocuğun okuldan bu nedenle bıkmaması sağlanmalıdır.
Çocuk gelişimi için önemli olan kriterler
Çocuk gelişiminde sevgi, güven, paylaşım, empati, beceri, planlama, liderlik, vicdan duygusu büyük önem taşır. Bu faktörler ailede verilmeye başlanır ve okulda pekişme sürecine girer. Çocuk gelişiminde aile ve okul işbirliği içinde olmalıdır. Anne ve baba başta olmak üzere, aile içi ilişkilerin de çocuk gelişiminde önemli yere sahip olduğu unutulmamalıdır.


Okul seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
 Okulun eve yakın olması çok önemlidir. Henüz çok ufak olan çocuğunuz için sabah erken kalmak, hazırlanmak, servise binmek ve okula giden yolda geçen zaman onu yoracak ve okula gitme isteğine engel teşkil edecektir.


 Anaokulu seçerken okulun bahçeli ve müstakil olması çocuğun açık alanda da vakit geçirmesini sağlayacak ve arkadaşları ile kaynaşmasında faydalı olacaktır. Eğer bahçeli bir okul seçimi yaptıysak güvenlik önlemlerinin olup olmadığına, bahçe merdiven ve korkulup donanımlarının yapılıp yapılmadığına dikkat etmeliyiz.


 Öğretmenin çocuklarla olan diyaloğu çocuğunun okulu sevmesi ve adapte olmasında oldukça etkili olacaktır.


 Mutfağın temizliği ve yemek çeşitliliği özellikle gelişim çağındaki çocuklar için hijyen ve sağlık bakımından çok daha fazla önem taşımaktadır.


 Tuvalet temizliği ve temizlik alışkanlıklarına gösterilen hassasiyet özellikle anaokulu çağında çocuğu olan anne ve babaların en hassas davrandığı konular arasında yer almaktadır.


 Sınıf mevcudu oldukça önemlidir. Bir sınıfta ne kadar az çocuk varsa öğretmen çocuklarda daha yakından ilgilenebilir.


Okulu çocuklara sevdirmenin yolları
Çocuklar, öncelikle okulun nasıl bir yer olduğunu görmeli, olumsuz düşünceleri varsa bunlar giderilmeli, çocuğa uygun bir dille ve sabırla olumsuz düşüncelerinin yersiz olduğu anlatılmalıdır. Okulun ilk günleri, çocuk ve aile için zorluklar içerebilir. Ancak, ilk günlerin sabırla atlatılabileceği unutulmamalıdır. Bu günlerde çocuk anlaşılmaya çalışılmalı, ona destek olunmalıdır. Çocuktan ilk defa ayrılıyor olmanın oluşturduğu kaygı varsa, okul hakkındaki tereddütler çocuğa yansıtılmamalıdır. Çocuğun okula gitmesi ve devam etmesi konusunda tutarlı olunmalıdır. Okula başlamadan önce okula gideceği çocukla paylaşılmalı ve çocuk bu duruma alıştırılmalıdır. İlk zamanlar çocukların okula gidip 1-2 saat vakit geçirip evlerine dönmeleri, çocukların bu uyum sürecini kolay atlatmalarını sağlayacaktır. Anneler de bu süre içinde bir müddet çocuklarına eşlik edebilir. Çocukların farklı tepkiler verebileceği unutulmamalı ve anlayışlı olunmalıdır. Kimi zaman ayrılık kaygısı nedeniyle çocukta sıkıntı, korku, karın ağrısı, bulantı, heyecan, ağlama görülebilir. Bunun düzelebilmesi için, çocuğa ihtiyacı olan güvenin verilmesi gerekir. Çocuk, terk edileceği düşüncesinin yersiz olduğunu, ebeveyninden aldığı destekle görmelidir. İlk günlerde çocuğun okuldan alınış saatlerine dikkat edilmeli, kendisinin okula bırakıldığı veya terk edildiği korkusuna kapılmasına engel olunmalıdır. Çocuğun okula gitmemek için gösterdiği bahanelere karşı sert bir tutum takınılmamalı ancak kararlı davranılmalıdır. Çocuğun kaygılarının nedeni anlaşılmaya çalışılmalıdır.


İlkokul deneyimini yaşayacak çocuk kaç yaşında olmadır?
Çocuklar okula başladıklarında genelde çok istekli ve heyecanlı olurlar. Çünkü okul yeni arkadaşlar edinme, yeni bir çevreye dahil olma fikrini de beraberinde getirmektedir. Özellikle İlkokula başlayacak çocuk için okulun diğer anlamı anaokulunda oynadığı oyunların devamı anlamına gelmektedir. Ama çocuk derslerle karşılaştığında, daha uzun süre oturarak öğretmeni dinlemek ve zorunda kaldığında bu durumu kabul etmek istemeyebilir ve bu onun durumu reddetmesine sebep olabilmektedir. Bu yüzden ilkokula başlayacak çocukların yaş konusundaki parametreleri belirlenirken, çocuğun fiziksel ve zihinsel süreçleri ayrı ayrı ele alınmalıdır. Fiziksel açıdan çocuk öz bakım, tuvalet ve yemek yeme ihtiyacını kendi başına giderebildiği, zihinsel ve ruhsal açıdan da kuralları kavrayıp uyabileceği bir yaşta olmalıdır. Bu da genelde 5-6 yaş civarıdır.
İlkokula başlayan çocuğa daha ilk günlerden ağır sorumluluklar vermek okula alışma aşamasındaki çocuğu zorlayabilir. Özellikle ilkokula başlayan çocuklardan bir yetişkin gibi davranmasını beklemek anlamsızdır. Burada ebeveyn anlayışı çok önemlidir. Çocuğu bu sürece alıştırmak, okul sevmesini sağlamak ve okulun sadece bir oyun yeri olmadığını anlayabilmesi için çocuğunuzdan desteğinizi esirgememelisiniz.”

 
Anahtar Kelimeler:Çocuğunuz, için, okul, seçerken, nelere, dikkat, etmeliyiz,
Kaynak / Editör: İHA - Gazete Pasinler

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Eğitim Haberleri
Gazi Ahmet Muhtar Paşa Ortaokulu öğrencileri Mehmetçik Vakfı’nı dinledi
Köy Okullarında Çocuklarla ‘Değerler Eğitimi Ve Kitap Söyleşileri
Pasinler’de servis sürücülerine eğitim semineri

Pasinler’de servis sürücülerine eğitim semineri
Pasinler'de Öğretmenler Günü Kutlandı
Gençlik Merkezleri Pasinler'de
Öğrenciler hayal kırıklığı yaşıyor
Pasinler’de karne ve ödül sevinci birlikte yaşandı.
Diğer Başlıklar

B.B. Erzurumspor, Erman Bulucu Ve Metin Yüksel İle Sözleşme İmzaladı
Erzurum’da yaşamanın ağır bedeli…
Pasinler'de Hafif Şiddetli Deprem
Erzurum'da 485. 'Binbir Hatim' Duası Yapıldı
Erzurum'da 190 Kilogram Esrar Ele Geçirildi
Pasinler'de Anne-Baba-Çocuk Tutumları eğitim semineri verildi
B.B.Erzurumspor’da Moral Yemeği
Erzurum'da tipi hayatı felç etti
Şarampole uçan otomobil karla mücadele ekiplerince kurtarıldı
Ak Parti Erzurum İl Başkanı Öz, Desni Su Tesislerini Gezdi
E-Gazete (Bizim Gazete)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Hava Durumu ( Erzurum )
Bugün
-10°°C - 1°°C
Pazartesi
-8°°C - 0°°C
Salı
-9°°C - -1°°C
Çarşamba
-5°°C - -1°°C
Namaz Vakitleri ( Erzurum )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:5607:2512:3315:0417:2918:51

21 Ocak 2018 Pazar
Röportajlar
Pasinler'de Bayram Namazı Kaçta Kılınacak
Diyanet İşleri Başkanlığı, bayram namazı vakitlerini açıkladı. Erzurum'da Bayram Namazı saaati 05.44'de, Pasinler'de ise iki dakika önce 05.42'de...
»
»
»
Tarihte Bugün
1774 - Sultan Üçüncü Mustafa'nın vefatı, Birinci Abdulhamit Han'ın tahta çıkışı
1918 - Gazi Ahmed Muhtar Paşa'nın vefatı
1946 -  İş ve İşçi Bulma Kurumu'nun Kuruluşu.
1774 -  Padişah 3. Mustafa'nın Ölümü ve 1.Abdulhamit'in Tahta Çıkışı.
1522 -  Rodos'un Fethi.
Kim Kimdir
Günün Sözü
Sabır, kurtuluşun anahtarıdır.
(Mevlana)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,48ms