Haber Detayı
30 Eylül 2016 - Cuma 11:24
 
Tarımsal kredi borçlarına erteleme
Tarımsal kredi borçlarına erteleme
Ekonomi Haberi
Tarımsal kredi borçlarına erteleme

Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılan düzenleme gereği, 2016 yılında çeşitli afetlerden zarar gören üreticilerin tarımsal kredi borçlarına erteleme getirildi.


2016 yılı içerisinde çeşitli afetlerden zarar gören çiftçiler için tarımsal kredi borçlarına erteleme getirildi. Konu ile ilgili olarak açıklamada bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Akar, Tarım ve Hayvancılık politikası açısından gerekse risk ve tabii afetlere karşı kaderine bırakılamayacak kadar önemli bir sektör olduğunu vurgulayarak, bu kapsamdaki tabii afetlere maruz kalan tarımsal işletmelerin kredi borçlarının ertelenmesi için düzenlemeler yapıldığını belirtti. Akar, “Bakanlığımızca yapılacak işlemlere ilişkin konu hakkındaki genelgesi yayımlanmıştır. Bu düzenleme ile tabi afetlere maruz kalan üreticilerimizin borç ertelemeye ne şekilde müracaat edecekleri; ilçe müdürlüklerimize, ilgili birimlere, üretici örgütlerine, ziraat odalarına bir yazı ile bildirilmiştir. Bu kapsamda 2016 yılında tabi afetlere maruz kalan ve tarımsal kredi borcu olan üreticilerimizin mağdur olmaması için zamanında İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimize ve kredi aldıkları kuruluşlara mutlaka müracaat etmeleri gerekmektedir” dedi.


Genelge şu şekilde: “9 Eylül 2016 tarihli 2016/9147 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 01.01.2016 tarihinden 31.12.2016 tarihine kadar meydana gelen yangın, aşırı sıcak zararı, samyeli, çığ, heyelan, taban suyu yükselmesi, sel-su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, kar fırtınası, dolu, kırağı, don, kuraklık, yıldırım düşmesi ve hortum afetlerine maruz kalan ve bu afetler sebebiyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları en az %30 oranında zarar gören ve bu durumları İl veya İlçe Hasar Tespit Komisyonlarınca belirlenen, Çiftçi Kayıt Sistemine ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı diğer kayıt sistemlerine kayıtlı gerçek veya tüzel kişi üreticilerin, 24.04.1969 tarihli ve 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu kapsamında olup, Bakanlığın görev alanı içerisinde yer alan tarımsal amaçlı kooperatiflerin ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (diğer kamu ve kuruluşları hariç) T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararları kapsamındaki kredi borçlarının %3 faizle ertelenmesi yapılacaktır.”

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Gazete Pasinler
Etiketler: Tarımsal, kredi, borçlarına, erteleme
Yorumlar
Haber Yazılımı