Haber Detayı
08 Kasım 2016 - Salı 17:04
 
Milletvekili Aydemir’den "Pasinler" önerisi
Milletvekili Aydemir’den "Pasinler" önerisi
Siyaset Haberi
Milletvekili Aydemir’den

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, TBMM Plan Bütçe Komisyonunda, İlk vakıf senedinin kaydedildiği Pasinler ilçesinde bir vakıf anıtı kurulması, ilçede her yıl bir gün sürecek etkinlikler, bilimsel konferanslar düzenlenmesi önerisini yaptı.


AYDEMİR’DEN ERZURUM KAYDI
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi, AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Türk-İslam Medeniyetine kaynaklık eden Vakıf Kültürünü ve bu bazda Erzurum’un farklılığını gündeme taşıdı.


Vakıflar Genel Müdürlüğü bütçe görüşmelerinde söz alan Milletvekili Aydemir, "Artık toplumun ve tarihçilerin üzerinde ittifak ettiği bir hakikat var. “Vakıf” kavramı Türk -İslam medeniyetinin önemli unsurlarından birini teşkil eden hayır müesseselerini ifade eder. Türk medeniyeti bir vakıf medeniyetidir." dedi.


PASİNLER VE VAKIF KÜLTÜRÜ
Türkiye'de ilk vakıf senedinin, Pasinler'de yazıldığını vurgulayan Milletvekili Aydemir, "İftiharla ifade etmek istiyorum. Türkiye'de ilk vakıf senedi, 1048 yılında Erzurum Pasinler'de Halil İbani tarafından yazılmıştır. Osmanlılar zamanında Orhan Bey, Bursa'da yaptırdığı cami ve zaviye evkafının nezaretini Sinan Paşa'ya tevcih etti. Osmanlılar döneminde vakıflar giderek yaygınlaştı ve Osmanlılar bir vakıf medeniyeti oluşturdu." diye konuştu.


VAKIF KÜLTÜRÜNDE AK DÖNEM
AK Parti iktidarları döneminde Vakıf Kültürünün manası içinde yeniden ihya edildiğine işaret eden Milletvekili Aydemir, "İlelebet payidar kalacak olan Türkiye Cumhuriyeti’nde de vakıflara büyük önem veriliyor. Özellikle AK Parti iktidarları döneminde vakıf şuuru yeniden ihya edildi, vakıf eserlerimiz ayağa kaldırıldı. Hiç şüphesiz yeni bir medeniyet inşasında vakıf müesseseleri temel dinamiklerimiz olacaktır. Vakıflar Genel Müdürlüğümüzü ecdadımızın bizi ayakta tutan şanlı mirasına ciddi şekilde sahip çıktığı için kutluyorum" dedi.


AYDEMİR’DEN ÇAĞRI
Komisyon görüşmelerinde Vakıflar Genel Müdürlüğü ve bağlı olduğu Bakanlığa çağrıda bulunan Milletvekili Aydemir, "Kendilerinden bir ricam var. Vakıf medeniyetimizin şanlı bir merkezi olan güzel Erzurumumuzun ilk vakıf senedinin yazıldığı Pasinler ilçesinde bir vakıf anıtı tesis edelim. Her yıl burada bir gün sürecek etkinlikler, bilimsel konferanslar tertip edelim. “Vakıflar Bayramı” şeklinde bu güzel günü kutlayalım. Bu işe Vakıflar Genel Müdürlüğümüz öncülük edebilir" dedi.


AYDEMİR’İN SUNUMU
Aydemir konuşmasının son bölümünde, "Aynı zamanda AK Parti Genel Merkez İnsan Hakları Başkan Yardımcısı olarak, her manada ortaya konan gayretlere şükran hislerimizi tekraren ifade ediyorum ve özellikle İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu bütçesiyle beraber, görüştüğümüz bütün kurum ve birim bütçelerinin hayırlı olmasını diliyor. Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Gazete Pasinler
Etiketler: Milletvekili, Aydemir’den, "Pasinler", önerisi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı