Bugün - 18 Ocak 2018 Perşembe
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künyemiz
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.gazetepasinler.com Logo
-
Erzurum 0°°C
Haber Detayları

Aydemir Pasinler Kaplıcaları Değerlendirilmelidir

Aydemir Pasinler Kaplıcaları Değerlendirilmelidir

Siyaset Haberi - 14 Kasım 2016 Pazartesi - 06:15
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 2017 Bütçesi, Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde konuşan AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Erzurum’la ilgili olarak üç önemli beklentiyi seslendirdi.


TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi, AK Parti Erzurum Milletvekili Aydemir, Erzurum’da kent merkezi ve ilçeler bazında halıcılık, tekstil, geleneksel el sanatları atölyeleri oluşturulması, Ilıca, Köprüköy ve Pasinler kaplıcalarından yaşlıların, istifadesi noktasında özel bir tesis kurulması, Erzurum Konaklı kış turizmi merkezinde şehit yakınları ve gazilere mahsus bir konaklama merkezi yapımı taleplerini paylaştı.


Ak dava ve kavram güncellemesi
Konuşmasında, Türkiye’de AK Parti iktidarlarıyla birlikte engelli vatandaşlara bakış ve yaklaşımın değiştiği, bu konuda tarihe geçen açılımlar kaydedildiğini dile getiren Milletvekili Aydemir, bu konuda kavram açısından da çağdaş bir anlayış sergilediğinin altını çizerek, ‘Bizden önce, Türkiye gündemi, Türkiye efkârı bilir ki “sakatlar” diye bir kavram vardı, hatta “özürlüler” kavramı. Bizimle beraber bunlar lügatlerden çıktı. Biz “engelli” kavramını dahi kulak tırmalayıcı buluyoruz Yani, biz mesela şu anda AK Parti Genel Merkezinde İnsan Hakları Başkanlığı olarak“dezavantajlı gruplar” kavramını kullanmaya çalışıyoruz.’ dedi.


Dezavantajlı vatandaşlar yaklaşımı
Aydemir, ‘Şu bir vakıa, bir hakikat ki AK dava, AK anlayış bu mevzulara çok dikkatle yaklaşıyor. Bunu siz de biliyorsunuz, en son ben bundan on gün önce burada Otizm Federasyonu Başkanlığıyla, yöneticileriyle beraber bir basın toplantısı yaptım. AK Parti İnsan Hakları Başkan Yardımcısı olarak yaptım. Ancak bunu yaparken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızla, Sağlık Bakanlığımızla, özellikle Millî Eğitim Bakanlığımız yetkilileriyle bu işi istişare ederek yaptım. İnşallah bundan sonra da bu süreci beraber götüreceğiz, öyle konuştuk. Dolayısıyla, Bakanımız bu konuda çok, hakikaten, hassastır. Dahası, bu noktada mesela bir not düşeyim: Bizden önce, Türkiye gündemi, Türkiye efkârı bilir ki “sakatlar” diye bir kavram vardı, hatta “özürlüler” kavramı. Bizimle beraber bunlar lügatlerden çıktı. Biz “engelli” kavramını dahi kulak tırmalayıcı buluyoruz Çetin Bey. Yani, biz mesela şu anda AK Parti Genel Merkezinde “dezavantajlı gruplar” kavramını kullanmaya çalışıyoruz. ‘ diye konuştu.


Şühedaya vefa
Konuşmasında 15 Temmuz Şehitlerini rahmet ve minnetle anan Milletvekili Aydemir, Bizim için bütün şehitler şeref varakalarımızdır, başımızın tacıdırlar aileleriyle beraber. Yalnız, bir şey söyleyeyim ki: 15 Temmuz şehitleri hakikaten her vesile dile getirilmesi gereken şehitlerdir. Zira, şu an burada bu müzakereleri yapabiliyor isek o gün o insanlar canlarını feda ettikleri için yapıyoruz.’dedi.


Sosyal devletçilik ve AK Parti
AK Parti’nin Sosyal Devlet yaklaşımını vurgulayan Milletvekili Aydemir, ‘Anayasa’mıza göre Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir devlettir. Sosyal devlet, ancak ferdin huzur ve refahını gerçekleştirmek ve teminat altına almakla yükümlüdür. AK Parti iktidarı, diğer tüm alanlarda olduğu gibi milletimizi refah ve huzura kavuşturacak sosyal politikaları hayata geçirmekte de üstün bir performans göstermiştir. Rakamlar ak iktidarların bu alandaki göz kamaştırıcı başarısına tanıklık ediyor. ‘ ifadelerini kullandı.


Sosyal hizmet harcamalarında 19 katlık artış
‘2002 yılından bu yana sosyal yardım ve hizmet alanında kullanılan kaynak miktarında 19 kat artış kaydedilmesi muhteşem bir resimdir.’ diyen Milletvekili Aydemir şunları kaydetti, ‘ Aynı süre zarfında sosyal yardım ve sosyal hizmet niteliğindeki harcamaların gayrisafi yurtiçi hasılaya oranının yaklaşık 3 katına çıkarılması da öyledir. Bu, cumhuriyet tarihinde ulaşılan en yüksek seviyedir. AK Parti’nin sosyal yaklaşımıyla cumhuriyet sözde değil, hakikatte kimsesizlerin kimsesi hâline geldi. Bu güzel tabloyu emek ve alın teriyle gerçekleştiren Bakanlığımızı, Sayın Bakanımızın şahsında tebrik ediyorum, teşekkürlerimi iletiyorum. “


AK Davanın Aile kavram ve gerçeğine milli ve manevi değerler manasında özel bir hassasiyet ile batığını belirten Milletvekili Aydemir, ‘Bakanlığımızın adı, Türk toplumunun temel direği olan aile kavramıyla başlıyor. İttifak ettiğimiz bir gerçek şudur aile toplumun temelidir, direğidir. Sosyal istikrar ve güvenin korunması aile yapısının sağlamlığına bağlıdır. Aile sağlamsa toplum da öyledir. Sapasağlam bir toplumun oluşturduğu bir devleti hiçbir harici ve dâhili düşmanın yıkması mümkün değildir. Nitekim “15 Temmuz mucizesi” dediğimiz o gece ve sonrasında destanlar yazan aziz milletimizin istinat ettiği sağlam zemin temiz Müslüman Türk ailesidir. işte, bizim devlet olarak üzerine titrememiz gereken bu yapıdır. Türk ailesi, aziz milletimizin kök hücresidir. Diğer güzel bütün unsurların inşa merkezi burasıdır. ‘


‘Aile kavramına yönelik yıkıcı çalışmaları teneffürle karşılıyoruz’
Türkiye’de bazı kesimlerce Aile hassasiyetini yok etmek, yıkmak amacıyla ciddi ve sistemli bir süreç oluşturulmaya çalışıldığını, bunun teneffürle karşılandığını bildiren Milletvekili Aydemir şöyle dedi, ‘İktidarı ve muhalefetiyle, aydınıyla medyasıyla, sivil toplum örgütleriyle hassasiyet göstermemiz gereken bu müstesna yapıyı yıkmak için sistemli hücumlar yapılıyor. Vatan, millet, din, aile düşmanlarının kaleyi fethetmek için yüklendikleri ilk kapı ailedir. Hücumda kullandıkları en etkili koçbaşı ise, görsel medyadır. Yazık ki birçok televizyon ekranı kültürel, fikirsel Kaleşnikof gibi kullanılıyor. En mahrem değerlerimize alenen hücum ediliyor. Dizi dizi dizilerle, akla hayale gelmeyecek ilişkiler "bak olabiliyormuş" havasında meşrulaştırılıyor. Aile içi şiddeti teşvik eden, aile reisinin otoritesinin sıfırlayan, kutsal anneyi sıradanlaştıran programlar almış başını gidiyor. Bakanlığımızın bu konudaki hassasiyetini biliyorum. Bu duyarlılık, RTÜK, medya kuruluşları ve müspet TV yöneticileriyle iş birliği yapılarak daha da geliştirilmelidir. Ahlaki duyarlılığı yüksek yayın organları, milletimizin meşrebine, nezaketine, nezahetine uygun programlar üretmelidirler. Aile yapımızı, yani milletimizin kök hücresini ancak böyle muhafaza edebiliriz. Değerli Başkanım, değerli milletvekilleri; Bakanlığımızın engelli vatandaşlarımıza yönelik çalışmalarını da takdirle takip ediyoruz. Bakıma muhtaç tüm engellilerin bakım hizmeti kapsamına alınması; evde veya özel merkezlerde sunulan bakım hizmet ücretlerinin ödenmesi “ak sosyal devlet” anlayışının zirve noktasıdır. Devletimiz var olsun. Bakanlığımıza, kadın istihdamını artırma çabaları için ne kadar teşekkür etsek azdır. ‘


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bütçe görüşmelerindeki konuşmasının son bölümünde Bakanlıktan Erzurum ile alakalı beklentilerini kaydeden Milletvekili Aydemir, ‘Tam da bu noktada Sayın Bakanımıza bir sual tevcih edelim, bu aynı zamanda teklif babında da olsun Sayın Bakanım: Bakanlığımızın doğrudan istihdamın yanı sıra, üretime yönelik atölyeleri teşviki mümkün müdür? Bu bapta Erzurum özeli için, el becerileri son derece gelişmiş bulunan dadaş bacılarımıza; belediyeler ve sivil kuruluşlarımızla iş birliği yaparak halıcılık, tekstil, geleneksel el sanatları atölyeleri oluşturulmasını teklif ediyorum. Yerel yönetimler tarafından her mahallede, her köyde bir beceri atölyesi açılmasını ve buralarda kadın istihdamının Bakanlıkça desteklenmesini yararlı görüyorum. “ dedi.


Erzurum kaplıcaları
Erzurum’un termal turizm açısından ciddi bir potansiyeli barındırdığına işaret Milletvekili Aydemir, Pasinler, Aziziye Ilıca, Köprüköy başta olmak üzere ilde şifa dağıtan kaplıcaların Şehit ve Gazi yakınları ile yaşlı kesimin yararlanması açısından özel bir değerlendirme içine alınması ve bu konuda tesisleşmeye gidilmesi gerektiğini söyledi.
Aydemir, ‘Erzurum’un şifalı suları, yaşlı insanlarımız için Allah’ın bir lütfu ve nimeti olarak istifadeyi bekliyor. Yaşlı nüfus artacağı öngörüldüğü için yaşlı bakım güvence modeli ve koruyucu ve önleyici sosyal hizmetler kapsamındaki yaşlıların, kaplıcalarımızdan istifadesi konusu ele alınabilir mi? Bunu da araştırmaya değer bir konu olarak görüyorum. Şehit yakınları ve gazilere vefa borcunu ödeyen bir Türkiye özlemini Bakanlığımız her vesileyle bildiriyor; bundan büyük bir mutluluk duyuyoruz. ‘ dedi


Konuşmasının nihayetinde, Erzurum’un Kış Turizm ve Sporları açısından sahip olduğu zenginliklere atıfta bulunan Milletvekili Aydemir, Erzurum Konaklı kış turizmi merkezinde şehit yakınları ve gazilere mahsus güzel bir tesisin Bakanlık önderliğinde inşa edilmesini talep etti.

 
Anahtar Kelimeler:Aydemir, Pasinler, Kaplıcaları, Değerlendirilmelidir,
Kaynak / Editör: İHA - Gazete Pasinler

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Siyaset Haberleri
AK Parti Pasinler İlçe Başkanlığı Yeni Hizmet Binası Açıldı
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül Erzurum’da
Ak Parti Pasinler İlçe Başkanı Timurlenk Oldu

Ak Parti Pasinler İlçe Başkanı Timurlenk Oldu
AK Parti Köprüköy 6. Olağan İlçe kongresi yapıldı
MHP'den Köprüköy’e çıkarma
Milletvekili Ilıcalı, Yağan ve Alvar'da hemşehrileriyle buluştu
15 TEMMUZ ÜZERİNDEN 1 YIL GEÇTİ
Diğer Başlıklar

Ak Parti Erzurum İl Başkanı Öz, Desni Su Tesislerini Gezdi
Şancı Ailesinin Yaslı Günü
Erzurumspor, MKE Ankaragücü maçı hazırlıklarına başladı
AK Parti Pasinler İlçe Başkanlığı Yeni Hizmet Binası Açıldı
Erzurumspor Yönetimi Görev Dağılımı Yaptı
Sağlık Müdürlüğü Ekipleri Şifa Dağıtıyor
Milli Egemenlik Okulu Güzel Bir Etkinliğe İmza Attı
‘Cem evinde ibadete tanıklık’ için ne dediler?
Salüm Ailesinin Yaslı Günü
Polat Gazeteciler Gününü Kutladı
E-Gazete (Bizim Gazete)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Hava Durumu ( Erzurum )
Bugün
-9°°C - 0°°C
Cuma
-3°°C - 0°°C
Cumartesi
-8°°C - -1°°C
Pazar
-10°°C - 0°°C
Namaz Vakitleri ( Erzurum )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:5707:2712:3215:0117:2518:48

18 Ocak 2018 Perşembe
Röportajlar
Pasinler'de Bayram Namazı Kaçta Kılınacak
Diyanet İşleri Başkanlığı, bayram namazı vakitlerini açıkladı. Erzurum'da Bayram Namazı saaati 05.44'de, Pasinler'de ise iki dakika önce 05.42'de...
»
»
»
Tarihte Bugün
1406 - Çandarlı Ali Paşa'nın vefatı
2006 - Fırtına
1993 -  ABD Uçakları, Kuzey Irak'taki Askeri Hedefleri Bombaladı.İncirlik Üssü'nden Kalkan ABD Uçaklarının Kuzey Irak'ta Son İki Günde İki Savaş Uçağını Düşürmesinin, İki Füze Radar İstasyonu İle,Bir Uçaksavar Bataryasını Bombalaması.
1910 -  Çırağan Sarayı Yangını.
Kim Kimdir
Günün Sözü
Kargalar ötmeye başlayınca bülbüller susar..
(Mevlana)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,45ms