Haber Detayı
20 Kasım 2016 - Pazar 14:58
 
Milletvekili Aydemir’den 4 tarihi öneri
TBMM Bütçe görüşmelerinde Erzurum gündemi
Siyaset Haberi
Milletvekili Aydemir’den 4 tarihi öneri

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir 12 Mart’ın Türkiye Cumhuriyetinin kurtuluş ve kuruluş sürecinde ilk adım olduğunu belirterek, özellikle 2017 ve 2018’de 12 Mart Kurtuluş Gününün yalnız Erzurum’da değil ulusal ölçekte tüm Türkiye’de kutlanmasını önerdi.


Kültür ve Turizm Bakanlığı 2017 Bütçe görüşmelerinde Erzurum’la ilgili önemli tespitlerde bulunarak önemli teklifleri gündeme getiren AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, 12 Mart’ın Milli bir bayram olarak tüm ülkede idrak edilmesi gerçeğine vurgu yaptı ve öneride bulundu.


KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BÜTÇESİNDE ERZURUM GÜNDEMİ
Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada,‘12 Mart, Erzurum’un kurtuluş günü ama, Erzurum’un kurtuluşu bir şehrin kurtuluşu değildir sadece, bir ülkenin kurtuluşuna atılan ilk adımdır. Burada teslim olmamış zinde bir ordu bulunmasaydı, Mustafa Kemal Atatürk Kongrede Başkan seçilmeseydi Kurtuluş Savaşı’na giden süreç başlamayabilirdi. Bu itibarla, Bu itibarla, 2017 ve 2018 yılı 12 Mart günlerinin Bakanlığınız öncülüğünde ülke çapında kutlanmasını teklif ediyorum. ‘ dedi.


NENE HATUN SAVUNMA VE 23 TEMMUZ İSTİKLAL MÜZESİ
Kültür ve Turizm Bakanlığı görüşmelerinde Erzurum’da Nene Hatun Savunma ve 23 Temmuz İstiklal Müzesi kurulması teklifini TBMM gündemine taşıyan Milletvekili Aydemir, ‘Erzurum için bir müze teklifinde bulunmak istiyorum. Nene Hatun Savunma ve 23 Temmuz İstiklal Müzesi. Bunun için en elverişli mekân, bu destanların yazıldığı tabyalardır. ‘diye konuştu.


ERZURUM KÜLTÜR DEĞERLERİ ALBÜMÜ TEKLİFİ
Erzurum’un tarihi değerlerinin kısa filmlerle tanıtılması gerektiğine de değinen Milletvekili Aydemir, Erzurum Kültür Değerleri Albümü hazırlanması teklifinde bulundu. Milletvekili Aydemir, konuşmasında, ‘Kültür ve Turizm Bakanlığı önderliğinde Nene Hatun, İbrahim Hakkı, Alvarlı Efe, Nefi ve Hazık Efendi gibi tarihi ve edebi şahsiyetlerin kısa filmlerini özellikle teklif ediyorum. Ayrıca, Bakanlık tarafından hizmet satın alımı yöntemiyle bir dijital Erzurum kültür değerleri albümü hazırlanabilir mi? Bu çalışmada Erzurumlu değerlere ait animasyon ve çizgi filmlere de yer verilebilir mi?’ tekliflerini yöneltti.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Gazete Pasinler
Etiketler: TBMM, Bütçe, görüşmelerinde, Erzurum, gündemi
Yorumlar
Haber Yazılımı