Haber Detayı
04 Eylül 2017 - Pazartesi 10:34
 
Pasinler’in Efsane İsmi İhsan Toraman
Pasinler’in Efsane İsmi İhsan Toraman
Gündem Haberi
Pasinler’in Efsane İsmi İhsan Toraman

Pasinler’de ismi öne çıkan belediye başkanlarımızdan biridir.

1964’de Adalet Partisi İlçe Başkanlığına seçildi.

İlçe başkanlığına seçildiğinde yaşı daha 32 idi. O zamanın siyasetçileri çocuklarda bu işe talip oldu dediler.

1968 Yerel seçimlerinde Adalet Partisin’den Pasinler Belediye Başkan adayı olarak seçimlere girdi. Rakibi iki dönem belediye başkanlığı yapmış İlhami Aras’dı. İyi bir seçim çalışması yürüterek seçimin kazananı oldu.

1968-1973 yılları arasında çok güzel hizmetlere imza attı. Vatandaşlar bir atlı arabayla birsürü dükkan yapan belediye başkanı olarak hep ismini zikretti. İstanbul Boğazı modelinde Pasinler’de Kale Çayı üzerine köprü dikti. Yaptığı köprü ulusal basında Boğaz Köprüsü sadece istanbul’da değil Pasinler’de de yapıldı denildi. Çoğumuz köprüyü Sallanan Köprü diye hatırlar.

Genç yaşta siyasete atıldığı için siyaseti iyi öğrenmişti. Yanında yöresindekiler olup bitenler hakkında bilgi verirdi. Dönemin esnaflarından biri İhsan Toraman’ı eleştirir o esnada encümenlerden biride oradadır. Sonrasında tabi encümen İhsan Toraman’a konuşulanları aktarır. İhsan Toraman iki gün sonra hiçbir şey olmamış gibi esnafın yanına gider. Selam verir ve bir çay içelim çay söyle der. Esnaf içeri buyur eder, ama İhsan Toraman kapıya bir sandalye ister ve kapıda oturalım der. Kurt siyasetçi havadan sudan iki üç saat sohbet eder ve gider. Cadde üzerinde o esnafla sohbet ettiğini gören ve esnafın söylediklerini götüren encümende görür. Daha sonra encümen İhsan Toraman başkana ya o senin hakkında konuştu. Seni eleştirdi ama sen onun yanına gidip çayını içip sohbet ediyorsun der.

İhsan Başkan, eğer ben sizin dediklerinize göre hareket etsem hem onu kaybedeceğim, hemde yanında duran esnafları der. Ben onun yanına gittim çayını içtim, iki üç saat sohbet ettik. Şimdi o beni eleştirse de çevrede bizi birlikte gören esnaflar onun sözüne itibar eder mi der.

İhsan Toraman ilmi siyaseti de çok iyi kullanan siyasetçilerimizdendi.

1973 Genel seçimlerinde Adalet Partisi’nden Milletvekili olabilmek için aday adayı oldu. Aday olamadı nasip değilmiş dedi.

1978 Yerel seçimlerinde tekrar Adalet Partisi’nden Belediye Başkanlığına aday oldu. Seçimi kazandı.

Bir büyüğümle sohbet ederken İhsan Toraman üzerine şunu anlatmıştı. Birgün çöpde çalışan bir arkadaşımıza gel bir bardak çay iç devam edersin dedik. Oda bize sağolasınız şimdi ihsan Toraman başkan geçer kızar bana diye çay ikramını geri çevirdi. İhsan Toraman ciddi bir insandı. İş zamanı işin yapılmasını isterdi dedi.

1980 Askeri Darbesine kadar Pasinler Belediye Başkanlığı görevini yürttü. 1980 Askeri darbesinden sonra İstanbul’a gitti ve oraya yerleşti. 1989 Yerel seçimlerinde tekrar aday oldu kazanamadı.

04.09.1991 tarihinde hayatını kaybetti.

Bugün 4 Eylül Efsana Başkan İhsan Toraman’ın aramızdan ayrılışının 27. yılı, kendisine Allah (c.c.)’tan rahmet diliyorum…

Biz bugün kendisini iyi bir belediye başkanı olarak anıyoruz. Biz razıyız Allah’da ondan razı olsun.

Kaynak: (GP) - Gazete Pasinler Editör: Gazete Pasinler
Etiketler: Pasinler’in, Efsane, İsmi, İhsan, Toraman
Yorumlar
Haber Yazılımı