Haber Detayı
20 Ekim 2017 - Cuma 10:17
 
Öğrenciler hayal kırıklığı yaşıyor
Öğrenciler hayal kırıklığı yaşıyor
Eğitim Haberi
Öğrenciler hayal kırıklığı yaşıyor

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi, bir günde çöpe gitti. Geçen yıl girdikleri iki sınavın ardından TEOG’daki başarılarına göre liselere yerleştirilen öğrenciler ise hayal kırıklığı yaşıyor.


         Bu eğitim- öğretim yılı başında Erzurum sıralamasında adı zirvede dolaşan lisenin birinde dokuzuncu sınıfa başlayan öğrencilerden bir bölümü ve velilerle görüştüm. Şimdilik o anlı şanlı lisenin adını saklı tutma sözü verdim. Verdiğim ipuçlarından hangi lise olduğu çıkabilir. Ben de zaten o lise yönetici ve öğretmenlerin dikkatini çekmek istiyorum.


         Neredeyse okullar açılalı bir ay geçti. Öğrencilerle veliler dertli mi dertli. Gelelim okul ve öğretmenlerle ilgili sorunlara:


* Okula geçen ay çevre il ve ilçelerden gelen yatılı ve gündüzlü öğrenciler uyum sorunu yaşıyor.


* Öğrenci tuvaletlerinden bazılarının kapı kilitleri bozuk. Tuvaletlerde sabun ve kağıt havlu yok.

 

* Yatılı olmayan öğrencilere eleman yetersizliği (aşçı) yüzünden ücreti karşılığında öğle yemeği verilemiyor. Kantinde uzun kuyruklar oluşuyor. Öğle tatili bir saat olduğu için öğrenciler aç kalıyor ama evlerine gidemiyor.


* Derse gelen öğretmen konuyu anlatmıyor. Zaman boşa geçiyor, sonra da öğretmen “Gidin çalışın gelin, sizler başarılı öğrencilersiniz” diyor. Oysa öğrenciler, dersi derste dinlemek istiyor.


* Derste bazı öğrenciler gevezelik ettiğinde öğretmen, herkese eksi işareti koyuyor. “Biz konuşmadık” diye itiraz eden öğrencilere, “Siz onları susturun” diyor. Öğrenciler, “Öğretmenin susturamadığını biz nasıl susturalım” diye karşılık veremiyor.


* Öğrenciler, itilme kakılma yüzünden soru sormaya, anlamadığını bildirmeye bile korkar olmuşlar.
Bizden duyurması…

Kaynak: (GP) - Gazete Pasinler Editör: Gazete Pasinler
Etiketler: Öğrenciler, hayal, kırıklığı, yaşıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı