Haber Detayı
03 Aralık 2012 - Pazartesi 16:45
 
AKSAK, “ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZI HAYATIN İÇİNDE TUTMALIYIZ”
Sağlık Haberi
AKSAK, “ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZI HAYATIN İÇİNDE TUTMALIYIZ”

Erzurum Milletvekili Muhyettin Aksak, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla yayınladığı mesajında, “Engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak ve onları hayatın içerisine çekmek hepimizin görevidir” dedi.

Ülkemizin her bir bireyinin kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Aksak, “Engelli veya engelsiz herhangi bir vatandaşımızın yaşam alanlarından faydalanamaması kabul edilemez bir durumdur. Onun için özellikle engelleri dolayısıyla toplum içerisine çıkmak istemeyen vatandaşlarımızın, bu engellerini hep birlikte aşmalı ve onlara bu ülkenin değerli ve vazgeçilemez vatandaşları oldukları gerçeğini hayatlarını kolaylaştırarak anlatmalıyız. Son yıllarda engelli vatandaşlarımızın sokak ve caddelerdeki hareketlerini kolaylaştıran projelerin gözle görülür bir şekilde şehirlerimizde uygulandığını görüyoruz. Bu projelerin tüm  şehirlerimizde uygulanması gerektiğini düşünmekteyiz” diye konuştu.

AK Parti iktidarı döneminde engellilere tam destek sağlandığına dikkat çeken milletvekili Muhyettin Aksak, “On yıl önce yapılıp yapılmayacağı dahi düşünülemeyen uygulamaların, AK Parti tarafından hayata geçirildiğini görüyoruz. Bizce önemli olan bu güzel uygulamaların engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırması ve yüzlerini güldürmesidir. Bu büyük bir mutluluktur. Özel eğitim alan tüm engellilerimizin; özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki ücretlerini devletimiz karşılıyor. Bu uygulama ile eğitim alan engelli vatandaşlarımız 10 kat artmıştır. Cumhuriyet tarihinde ilk defa bakıma muhtaç tüm engelliler, bakım hizmeti kapsamına alındı. Evde veya özel bakım merkezlerinde, bakım hizmeti sunulan tüm engellilerin, bakım ücretlerinin devlet tarafından karşılanması sağlandı. 2002 yılında 30 engelliye 1 bakım görevlisi düşerken, bugün bu sayı 6 engelliye bir görevli noktasına gelmiştir. Bütün bu uygulamalarla birlikte engellilerimizin hayata tutunmalarını sağlayacak bir çok uygulama hükümetimiz tarafından hayata geçirilmiş ve engelli vatandaşlarımız evlerine mahkum olmaktan kurtarılarak, hayatın içinde hak ettikleri yeri almaları sağlanmıştır. Engellilerimize yönelik mevcut uygulamaların yetersiz kaldığı yönler olabilir. Bu eksikliklerde hükümetimizin çalışmaları neticesinde giderilerek, vatandaşlarımızın engelleri, engel olmaktan çıkacaktır” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör: Gazete Pasinler
Etiketler: aksak, “engelli, vatandaşlarimizi, hayatin, içinde, tutmaliy
Yorumlar
Haber Yazılımı