Haber Detayı
04 Aralık 2012 - Salı 16:45
 
Bahçeli: Türkiye'nin kaderi Başbakana bağlandı
Türkiye Haberi
Bahçeli: Türkiye'nin kaderi Başbakana bağlandı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dile getirdiği başkanlık sistemini eleştirerek, 'AK Parti'nin başkanlık sistemindeki maksadı demokrasi veya yönetimde etkinlik ve verimlilik değildir. Buradaki gizli niyet ve amaç yönelim modeli adı altında rejim değişikliğidir' dedi.

Partisinin grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, diziyle itişen, tiyatroyla cebelleşen, sanatçıyla çekişen, sporcuyla tartışan, öğrenciyle ters düşen ve gazeteciyle uğraşan Başbakan Erdoğan'ın son olaylar karşısında foyasının meydana çıktığını ileri sürdü. Bu zihniyetin otoriter heveslerin girdabına kapılmış, demokrasinin yolundan dönmeyecek şekilde saptandığını belirten Bahçeli, 'Koltuk hırsı, mevki merakı. İktidarda kalma tutkusu kural, insaf ve vicdan inkarına kadar varmıştır. AK Parti'nin Türkiye'nin hayrına milletimizin faydasına yapacağı katkı ve vereceği hizmet çoktan bitmiştir' dedi.

AK Parti iktidarının yanılmış, yozlaşmış ve sorunlar karşısında yenildiğini öne süren Bahçeli, bu iktidarın çürüdüğünü, küflendiğini ve eskidiğini söyledi. İktidarın geriye gitmeye, beraberinde de ümitler heba etmeye başladığını ifade eden Bahçeli, terörle mücadelede sınıfta kalan AK Parti hükümeti olduğunu savundu. AK Parti hükümetinin dış politikada çuvalladığını savunan Bahçeli, konuşmasına şöyle devam etti:

'Düşmanı dost sayan, şehitleri kelleyle bir gören, isyancılarla aynı anlayıştan gıdalanan AK Parti hükümetidir. Ekonomide sanal başarılarla oyalanan, yoksulu kullanan, varlıklıyı havalara kaldıran AK Parti hükümetidir. Milli ve manevi değerlerimize hücum eden AK Parti hükümetidir. Demokrasiye bıçak vuran, özgürlükleri gerçek anlamından soyutlayan, hukuku tarafgirliğe mahkum eden AK Parti hükümetidir. Ülkemizin biriken meseleleri, yığılan sorun başlıkları umursamazlığın mahzenine bu siyaset ekolü tarafından bırakılmıştır. Buna karşılık Başbakanın bireysel hedefleri, menfaat arayışları her şeyin önüne geçmiştir. Parlamenter yapının zenginlikleriyle iktidar olan Başbakan ve partisinin, mevcut sistemi başkanlık modeliyle değiştirmeye iştah ve inatları anormal bir seviyeye gelmiştir.'

'BAŞKANLIK SİSTEMİ TARTIŞMALARI'

Türkiye'nin kaderi adeta Başbakan Erdoğan'a bağlandığını öne süren Bahçeli, Türk milletinin sanki Başbakan Erdoğan'dan başka şansı ve seçeneğinin kalmadığını belirterek, 'Varsa da, yoksa da bu siyaset simasının ne olacağı, hangi makam ve sistemle istismarlarını sürdüreceği konusu her meselenin üzerine çıkmıştır' dedi.

AK Parti tarafından Kasım ayının ilk haftasında TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na sunulan başkanlık sistemi teklifinin demokrasi vasıtasıyla tek adamlığın ön hazırlığı olarak kabul edilmesi gerektiğini ifade eden Bahçeli, 'Zira söz konusu sistemin gündeme taşınan özelliklerine baktığımızda başka bir yorum yapma ihtimalimiz de bulunmamaktadır. Öyle ki, önerilen sistem, başkanlık modelinin aslına ve ruhuna aykırılıklarla doludur. Birinci olarak, AK Parti'nin projelendirdiği bu modelde, başkana genel siyasetin yürütülmesinde ihtiyaç duyduğu konularla ilgili başkanlık kararnamesi çıkarma yetkisi verilmektedir ki, bu da çok ciddi sorunlara yol açabilecektir. Mesela ABD başkanlarına, Kongre'yi anlamsız ve fonksiyonsuz kılacak kararname çıkarma yetkisi verilmemiştir. Bunun tek istisnası ise Latin Amerika ülkelerindeki yönetim modelleridir. İkinci olarak, AK Parti'nin başkanlık sistemi düşüncesinde, başkan büyükelçileri, yüksek mahkeme üyelerini atama yetkisi TBMM'ne takılmadan sahip olacaktır. Üçüncü olarak ise, başkanın parlamentoyu hiçbir gerekçe yokken feshetmesi söz konusudur. Şayet Başbakan Erdoğan başkanlık makamına oturursa, istediği an ve fırsatta seçimleri yenilemeye karar verebilecektir. AK Parti'nin başkanlık sistemindeki maksadı demokrasi veya yönetimde etkinlik ve verimlilik değildir. Buradaki gizli niyet ve amaç yönelim modeli adı altında rejim değişikliğidir. Başbakan Erdoğan, meşruti monarşinin tekrar kurulmasını ve kendisini de seçilmiş sultan olmasını beklemekte ve bunun için gayret göstermektedir. Türkiye Cumhuriyeti 89 yıl sonra eskiye, geriye ve denenmişe kafayı takan bir maceraperest müsrif siyasetçi tarafından tehdit edilmektedir. Sormak lazımdır ki, parlamenter sistemin neyi ve hangi yönü Başbakan'ı rahatsız etmektedir' diye konuştu.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Gazete Pasinler
Etiketler: bahçeli, türkiyenin, kaderi, başbakana, bağlandı
Yorumlar
Haber Yazılımı