Haber Detayı
13 Kasım 2012 - Salı 16:45
 
Bahçeli'den idama tam destek
Türkiye Haberi
Bahçeli'den idama tam destek

İdam cezanın kaldırılması konusunda lazım gelen değişiklik teklifini bir an önce TBMM’ne vermelidir" dedi.

 

Bahçeli, partisinin Meclis Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada 3 Kasım 2002’de iktidara gelen AK Parti zihniyetinin, idam cezasının tamamen kaldırılmasını içeren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi sözleşmesinin 6 Nolu Protokolünü 15 Ocak 2003'te imzaladığını ve bu protokol gereğince 7 Mayıs 2004'te 4771 Sayılı Kanundaki terör, savaş ve yakın savaş suçları cümlesini de çıkartarak teröristbaşının idamının önünü tamamen kapattığını belirtti.

“İmralı canisini ipten almak için yapılan şer ittifakının Meclis tutanaklarında ve tarihin şahitliğinde her yönüyle mevcut olduğunu” kaydeden Bahçeli şunları söyledi:

"İmralı avukatlığına soyunarak idam cezasının kaldırılması için seferber olan Başbakan Erdoğan’ın şimdi idam cezasının geri getirilmesine değinmesi eğer yüzsüzlük değilse, yeni bir sinsiliğin ve kurnazlığın ilanı sayılmalıdır. Norveç’te katledilen 77 kişinin derdine düşen Başbakan’ın, şimdiye kadar Türkiye’de teröre kurban giden 30 bin canı aklına dahi getirmemesi anlaşılabilir ve kabul edilebilir gibi değildir. Bu gelişmeler aynı zamanda şunu göstermektedir:

11. yılına giren AK Parti hükümeti, Milliyetçi Hareket Partisi’nin tam 11 yıl gerisinden gelmektedir. Başbakan Erdoğan bu kadar yıl sonra bizimle aynı çizgiye gelmesi kendisi adına bir gelişme olsa da, ikircikli ve yanardöner tutumu açısından siyasi iflas göstergesidir. Sormak lazımdır ki, hükümetinin altına imza attığı 6 Nolu Protokol hala varlığını muhafaza ederken idam cezasından nasıl bahsetmektedir? Bu yolla hangi eksikliklerini örtmeye, hangi amaca dönük yığınak yapmaya ve neyin üzerini kapatmaya çalışmaktadır? Başbakan Erdoğan madem işi buraya kadar getirmiştir, bu durumda idam cezanın kaldırılması konusunda lazım gelen değişiklik teklifini bir an önce TBMM’ne vermelidir.

Milliyetçi Hareket Partisi, bu konuda dün olduğu gibi bugün de aynı kararlılığını koruyacak ve her desteği sonuna kadar vererek idam cezasının tekrar getirilmesini sağlayacaktır. Biz diyoruz ki; “Hodri meydan."

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Gazete Pasinler
Etiketler: bahçeliden, idama, tam, destek
Yorumlar
Haber Yazılımı