Haber Detayı
14 Kasım 2012 - Çarşamba 16:45
 
Bakan Kılıç, iddialara açıklık getirdi
Siyaset Haberi
Bakan Kılıç, iddialara açıklık getirdi

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Kuzey Disiplini Yarışları'nın bütçe yetersizliği sebebiyle iptali yönündeki iddialara yönelik,  "Kayak Federasyonu'nun, Spor Genel Müdürü'nün ricasına rağmen kendi kararını kendisinin verdiğini ve uluslararası federasyona bu yarışların Türkiye'de yapılamayacağı noktasında bir yazı gönderdiği yönünde bizim bilgimiz var. Bu organizasyon bizim için kolayca yapılabilir bir organizasyon" diye konuştu

Bakan Kılıç, katıldığı bir televizyon programında Kuzey Disiplini Yarışları'nın bütçe yetersizliği nedeniyle iptal edildiğine yönelik iddialara, bütçeyle alakalı olmadığını, federasyonun kararının olduğunu belirterek bu yarışların bizim için kolayca yapılabilir bir organizasyon olduğunu söyledi.

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ile bu konuyu görüştüğünü belirten Bakan Suat Kılıç, "Sayın Baykan'ın bana ifadesi, federasyon başkanıyla görüşme halinde oldukları ve gereken zamanda para aktarımında bulunacağımız ve Kuzey Disiplini Yarışları’nın iptal edilmemesi. Uluslararası federasyona da hızla bu yönde yazı yazmaları ricasını kendilerine ilettiği noktasındadır. Ben bu noktadaki beyana itimat ediyorum. Burada  detaylarıyla arkadaşlarım ilgileniyor; ama Kayak Federasyonu'nun, Spor Genel Müdürü'nün ricasına rağmen kendi kararını kendisinin verdiğini ve uluslararası federasyona bu yarışların Türkiye'de yapılamayacağı noktasında bir yazı gönderdiği yönünde bizim bilgimiz var. Bu gün bile temaslar devam ediyor  Kuzey Disiplini Yarışları’nın Türkiye'de ve Erzurum'da yapılmasına yönelik olarak. Erzurum için o kadar büyük rakamlar harcandı ki o tesisleri kazandırmak için bugün bahse konu edilen rakamların adeta eskilerin değimiyle irapta mahalli yok" diye konuştu.

Bu miktar paralar için Türkiye'nin bu organizasyonu kaybetmesinin asla söz konusu olmadığını kaydeden Bakan Kılıç, "Bu organizasyon için bugün böylesi bir paranın ödenmesi gerekli de değil. Yabancılar gelecek, Türkiye'de bu yarışlar yapılacak. Organizasyon yapılırken kullanım sırasında bu paranın varlığına ihtiyaç duyulacak. Ben abartılı bir yaklaşım ve  biraz da istismar arayışındayım bu konuyla ilgili; ama gereken çalışma dediğim gibi sürdürülüyor. Eğer iş işten geçmediyse bu organizasyon Türkiye'de yapılacak. Kaldı ki Türkiye'de yapılan yüzlerce büyük organizasyonla kıyaslandığında ne para yönüyle ne organizasyon büyüklüğü bakımından reddedilmesi söz konusu bir organizasyon değil. Yani dev görünümlü bir organizasyon değil, bizim için kolayca yapılabilir bir organizasyon" dedi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Murat ÇANKAYA
Etiketler: bakan, kılıç, iddialara, açıklık, getirdi
Yorumlar
Haber Yazılımı