Haber Detayı
20 Mart 2020 - Cuma 19:35
 
Başkan Tanrıver Miraç, Peygamberimizin şahsında insanlığın önüne açılan sınırsız bir yükseliştir
Başkan Tanrıver Miraç, Peygamberimizin şahsında insanlığın önüne açılan sınırsız bir yükseliştir
Ekonomi Haberi
Başkan Tanrıver Miraç, Peygamberimizin şahsında insanlığın önüne açılan sınırsız bir yükseliştir

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver, Miraç Kandili dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

 

Miraç’ın yaratılanların en şereflisi olan Hz. Muhammed (s.a.v)’in Rabbinin huzuruna kabul edilişini temsil ettiğini anımsatan Daib Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver, “Miraç, Peygamberimizin yaptığı mukaddes ve manevi bir yolculuktur. Bu kutlu yolculuk İsra ve Miraç olmak üzere iki aşamadan meydana gelmiştir. İsra; Mekke-i Mükerreme’den Kudüs’e kadar olan yolculuk, Miraç da; Kudüs’ten Allah’ın huzuruna yükseliştir. İsra olayının gerçekleşmesi bizzat Kur’an-ı Kerim’de bildirilmiş Miraç da hadisi şeriflerde belirtilmiştir. Pek çok İlahi sırrı, hikmet ve bereketi içerisinde barındıran bu gece, İsra suresinin ilk ayetinde şöyle ifade edilmektedir: ‘Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammedi) bir gece Mescid-i Haramdan, çevresini bereketlendirdiğimiz Mescit-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir’. Hz. Muhammed (s.a.v)’in mazhar olduğu İlahi bir lütuf olan İsra ve Miraç mucizesi bizlere, Yüce Yaratanın lütfuyla akıl ve idrake sığmayacak nice üst derecelere ulaşabileceğimizi göstermektedir. Aynı zamanda Miraç hadisesi, İlahi rahmet ve huzura erişmenin, ahlaki erdemlere yükselişten, her şeyin sahibi olan Yüce Allah’a bağlılık ve boyun eğmeden geçtiğini hatırlatmaktadır” dedi.

 

Miraç’ın Peygamberimizin şahsında insanlığın önüne açılan sınırsız bir yükseliş ufku olduğunu vurgulayan Başkan Tanrıver, “Miraç, varlığın özüne ve anlamına bir yolculuktur. Çünkü Miracın özünde her türlü kötülükten arınma, insanlığın yararına değerler üretme, fedakârlık, sorumluluk, zamanın önemini kavrama ve İlahi emirlere teslimiyet göstererek yüce mertebelere erişmek vardır. Bu gecede başkaları için ne ifade ettiğimiz, kimi neden öfkelendirdiğimiz, kimlerin duasına muhtaç olduğumuz, kimlerin şerrinden Allah’a sığınmamız gerektiği konusunda alnımızı secdelerden kaldırmadan kendimizi sorgulamamız gerekmektedir.  Bu duygu ve düşüncelerle başta Hasankaleli hemşerilerim olmak üzere bütün İslâm âleminin mübarek Miraç Kandilini tebrik eder, aramızdaki sevgi ve kardeşlik duygularının artmasına, birlik ve beraberliğimizin pekişmesine vesile olması temennisiyle saygı ve selamlarımı sunarım” ifadelerine yer verdi.

 

Kaynak: (GP) - Gazete Pasinler Editör: Gazete Pasinler
Etiketler: Başkan, Tanrıver, Miraç,, Peygamberimizin, şahsında, insanlığın, önüne, açılan, sınırsız, bir, yükseliştir,
Yorumlar
Haber Yazılımı