Haber Detayı
11 Kasım 2012 - Pazar 16:45
 
Çocuğunuz Bronşit mi? Bronşiolit mi?
Sağlık Haberi
Çocuğunuz Bronşit mi? Bronşiolit mi?

Nezle ve grip belirtileriyle başlayan bronşit ve bronşiolit, vakit kaybetmeden tedavi gerektiren hastalıklardan... Kış aylarına yaklaştığımız şu dönemlerde havalar soğumaya başladı. Bağışıklık sisitemi düşük olan çocuklar bu dönemde hastalıklara açık hale gelir. Avusturya Sen Jorj Hastanesi’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emsal Sahillioğlu çocuklarda bronşit ve bronşiolit’e dikkat çekti.

 

BRONŞİT: Üst ve alt solunum yolları ve nefes borusunu içine alan bir hastalıktır. Çocuklarda nadiren yalnız başına bir hastalık şeklinde görülür. Önceleri nezle ve grip belirtileriyle başlar, iki üç gün sonra bu duruma bakteriyel enfeksiyon eklenirse, kuru öksürük, daha sonra da balgamlı öksürük ve hafif ateş çıkar. Çocuk bu esnada özellikle de yaşı küçükse kusar.

 

Doktor tarafından genel durumu değerlendirilen hastanın ateşi yüksekse ateş düşürücüler verilir, vücudun kaybolan veya artan sıvı ihtiyacını karşılayacak tedbirler alınır. Bir yaşın altındaki çocuklarda vücut sıcaklığı 38.5-39 °C ise durum daha da önemlidir, hastaneye yatırılarak tedavisi gerekebilir. İlk üç ayın içindeki bebeklerde ateş yükselmeden de ciddi bronşit tablosu gelişebilir.

 

Tedavide, bakteriyel enfeksiyon düşünülüyorsa antibiyotik kullanılır. Buhar uygulamasıyla balgam çıkarmaya yardımcı olunur. 5-10 gün içinde balgam azalır, öksürük giderek kaybolarak düzelen bir seyir izler.

 

BRONŞİYOLİT: Etkeni genellikle virus olan (respiratuvar sinsityal virus – RSV, adenovirus, parainfluenza) akut seyreden bir küçük hava yolları iltihabı hastalığıdır. RSV en başta gelen nedenidir. Salgınlar mevsimsel dağılım izler. Ilıman iklimlerde geç sonbaharda başlar, ilkbahar ortalarına kadar devam eder. Ocak ve Mart aylarında en yüksek noktaya ulaşır. Çocukların ‰50 si hayatlarının ilk kışında RSV ile enfekte olabilirler. Üç yaşına gelen çocukların ‰100’ü en az bir kere enfekte olur. Ağır solunum yolu bulguları olanların mutlaka hastanede tedavi edilmesi gerekir.

 

RSV, solunum damlacıklarının direkt inokulasyonu ile bulaşır, bunun için aeresol ve taşıyıcılara ihtiyaç vardır. Etkilendikleri yaş itibari ile hasta çocukların kreşe gönderilmemesi ve kreş personelinin salgın dönemlerinde ellerinin sık sık yıkanması konusunda çok iyi eğitilmiş olması gerekir.

 

Hastalık, sıradan bir üst solunum yolu enfeksiyonu gibi başlar: Nezle, hafif ateş, iştahsızlık ve huysuzluk vardır. Bebeklerde bir gün içinde hızla kötüleşen göğüs inip kalkmaları, soluk alırken zorlanma, hışıltı, morarma ve bitkinleşme ortaya çıkar. Ateş 39 °C civarında veya daha da yüksektir. Hastalığın ciddi seyretmesine zemin hazırlayan durumlar olabilir, bunlar:

·         Prematürite

·         Kardiyopulmoner hastalık

·         Immün yetmezlik

·         Metabolik ve nöromuskuler hastalıklardır.

 

Söz konusu hastalık 2-6 ay arasındaki erkek çocuklarda kızlardan daha sık görülür. Anne sütü almamak, annenin veya evdeki diğer kişilerin sigara içmesi hastalığa eğilimi arttırır.

 

Öksürük ve solunum sıkıntısı başlamasından sonraki ilk 2-3 gün çok önemlidir. Hafif vakalarda belirtiler üç gün içinde kaybolur. Daha şiddetli belirtiler görülen hastalarda hastalığın seyri uzar.

 

Buna yönelik uygulanan tedavi destek amaçlıdır, hasta yaşı küçüldükçe oksijen ve sıvı gereksiniminin sağlanması için hastanın hastaneye yatırılması gerekir. Eklenmiş bakteri enfeksiyonu yoksa antibiyotik kullanılmamalıdır.

 

SOĞUK ALGINLIĞI VE SOĞUK ALGINLIĞI BENZERİ HASTALIKLAR

 

Soğuk algınlığı, birçok değişik patojen tarafından meydana gelen ve benzer klinik tabloları içeren hastalıklardan oluşmaktadır. En çok viral etkenlerden (rhinovirusler ve coronavirusler) kaynaklanırlar.

 

Soğuk algınlığının tipik klinik yapısı tanıyı kolaylaştırır: Nezle, konjuktivitis, hapşırma, boğazda tırmalanma hissi ve öksürük, soğuk algınlığına işaret eder; ateş 38.3 °C’yi  geçmez.

 

Ayırıcı tanıda; allerjik nezle, başlangıç dönemindeki boğmaca, ilk altı aylık bebeklerde streptokok enfeksiyonu düşünülmelidir.

 

Tedavi tamamen semptomatiktir. Antibiyotikler soğuk algınlığının kendisini etkilemez. Otitis media (orta kulak iltihabı), sinüzit, pnomoni (zatüre) gibi ikincil enfeksiyonların eklendiği durumlarda kültür sonuçları ve yaşa göre olası etkenler düşünülerek antibiyotik verilir.

 

Burun damlaları ve antihistaminikler hekim kontrolunde ve sınırlı kullanılabilir.C vitamini, çinko ve bağışıklık sistemini güçlendirici olduğu söylenen ekinezya gibi preparatların etkisi kanıtlanmamıştır.Sık el yıkama ve hijyen, yayılımı önlemede etkili olabilir.

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Gazete Pasinler
Etiketler: çocuğunuz, bronşit, mi, bronşiolit, mi
Yorumlar
Haber Yazılımı