Haber Detayı
11 Mart 2020 - Çarşamba 09:13
 
COVID-19 Virüsü için Pasinler’de bilgilendirme çalışmaları devam ediyor.
COVID-19 Virüsü için Pasinler’de bilgilendirme çalışmaları devam ediyor.
Sağlık Haberi
COVID-19 Virüsü için Pasinler’de bilgilendirme çalışmaları devam ediyor.

Pasinler Toplum Sağlığı Müdürlüğü, Çin'de başlayıp diğer ülkelere yayılan COVID-19 hastalığı ile ilgili Sağlık Bakanlığımızca alınan en üst düzeyde tedbirler ilçemizde de uygulanmaktadır.

 

Pasinler Toplum Sağlığı Merkezi olarak başta doktorlarımız tarafından eğitimini tamamlayıp kurum içi eğitimlerle sağlık personeli ve çalışanlar eğitildi. Kurumumuzda hijyen önlemleri üst düzeye çıkarıldı. Akabinde kamuya ve halka yönelik virüs hakkında bilgilendirme ve korunma yöntemleri üzerine eğitimler düzenlenmekte. Tüm kurum amirleri muhtarlar konu halkında bilgilendirildi.

 

Toplum Sağlığı Müdürlüğü olarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüyle iş birliği içerisinde okullarda dağıtılması amacıyla el broşürleri temin edildi. Yurt hizmeti veren kurumlara birebir eğitimler planlandı. Bu eğitimler ilçede toplu hizmet verilen tüm kurumlara verilmek üzere harekete geçildiği ifade edildi.

 

Özellikle Şehirlerarası yollarda kontrol noktalarında görev yapan yabancılarla bire bir muhatap olan emniyet ve jandarma çalışanlarına olmak üzere tüm teşkilata korunma üzerine eğitim verilip gerekli teçhizat sağlandı.

 

Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca’nın da vurguladığı üzere Korona virüs gelecekse yurt dışına giriş-çıkıştan olacak. Bu yüzden yurt dışından gelenler 14 gün dışarı çıkmamaya dikkat etmeli. Çıkarlarsa da maske kullanmalı Bu hastalarımız evlerinde takip edilmekte. Hastalık belirtisi görüldüğü taktirde gerekli izolasyon önlemleri alınarak tedbir amaçlı gözlem altına alınmaktadır. Ülkemizde Korona Virüs vakası tespit edilen herhangi bir hastamız bulunmamaktadır.

 

Görülmesi durumunda nasıl hareket edileceği planlanmış olup önleme ve gerekli tedavilere yönelik hazırlıklarımız devam etmektedir. Halkımızın hijyen kurallarına dikkat etmesi kendini ve çevresindekileri korumak amacıyla çok büyük önem arz etmektedir. Dünyada ciddi bir tehlike haline gelen bu virüsten korunmak için bir süre tokalaşmadan kaçınmak toplu ortamlardan uzak durmakta fayda var. Ortak eşya kullanımı mümkün mertebe kısıtlanmalı. Öksürme aksırma durumlarında peçete veya dirsek içi kullanılmalı. Eller sık sık yıkanıp kirli ellerle göz, ağız ,buruna temastan kaçınılmalıdır. Özellikle yaşlı, çocuk veya bağışıklığı baskılanmış kişilerin bu önlemlerde katı olması gerekmekte ve tehlike büyük ama önlemler basittir.

Kaynak: (GP) - Gazete Pasinler Editör: Gazete Pasinler
Etiketler: COVID-19, Virüsü, için, Pasinler’de, bilgilendirme, çalışmaları, devam, ediyor.,
Yorumlar
Haber Yazılımı