Haber Detayı
28 Ekim 2019 - Pazartesi 09:53
 
Cumhuriyetin ilan edilmesi ile Türkiye Cumhuriyeti bağımsızlığını tüm dünyaya duyurmuştur.
Cumhuriyetin ilan edilmesi ile Türkiye Cumhuriyeti bağımsızlığını tüm dünyaya duyurmuştur.
Güncel Haberi
Cumhuriyetin ilan edilmesi ile Türkiye Cumhuriyeti bağımsızlığını tüm dünyaya duyurmuştur.

Pasinler Kaymakamı Kadir Perçi, Cumhuriyet’in 96. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

 

Pasinler Kaymakamı Kadir Perçi, Cumhuriyetin ilan edilmesi ile Türkiye Cumhuriyeti bağımsızlığını tüm dünyaya duyurmuştur.

 

Pasinler Kaymakamı Kadir Perçi mesajında; “Türkiye Cumhuriyeti'nin 96. kuruluş yıl dönümünü kutlamanın gurur ve heyecanı içindeyiz. Tarihteki büyük devletler, toplumlarında oluşturdukları kendi şahsi idealleri ve yarattıkları enerjiyle o günkü güçlerine ve büyüklüklerine ulaşmışlardır. Bu başarıda hiç şüphesiz, sorumluluğun ulus tarafından benimsenerek ülkü birliği içinde hareket edilmesinin payı büyüktür. Nitekim aynı ruhla gerçekleştirdiğimiz Kurtuluş Savaşını müteakip, Atatürk'ün Önderliğinde ilan edilen en çağdaş devlet şekli "Cumhuriyeti" benimsemiş olan Türk Milleti yepyeni vizyonla; çağdaş temel değerlere sahip, dinamik, sürekli gelişim ve değişim içerisinde olan, kendisine güvenen ve yurttaş olma bilincine sahip bireylerden oluşan bir ulus yaratmayı amaçlayarak kendi kaderini belirleme sorumluluğunu kendisi üstlenmiştir. Bu sorumluluğun ulus tarafından üstlenilmesini takiben Büyük Önder, öncelikle Türk Ulusu için ortak bir anlayış oluşturmayı hedef almıştır. Bunun için de yüz yıllarca kendi ulusal kimliğinden uzaklaşmış bir şekilde yaşamaya zorlanmış bir ulusa, öncelikle kendi kendisini tanıtmayı amaçlamış, bu amaca yönelik olarak kendi gücünün ve yeteneklerinin farkına varmasını sağlayacak eylem ve davranışlar içerisinde olmuştur.

 

Geçen süre zarfında Türk Ulusu, Ulu Önder Atatürk'ün çizdiği yolda zaman zaman içten ve dıştan kaynaklanan çeşitli engellemelere rağmen medeni dünya ile bütünleşme yolunda hızlı bir şekilde ilerleyerek bugünlere ulaşmıştır. Gelecekte de bu süreç aynı kararlılıkla sürdürülecektir. Ülkemiz, genç ve dinamik nüfusunun, zengin tarihi ve kültürel değerlerinin, kökü yüzyıllar öncesine uzanan devlet geleneği ve dünya üzerinde benzeri olmayan jeopolitik ve jeostratejik konumunun yarattığı yüksek potansiyelle bunu fazlasıyla hak etmektedir. Bugün, Cumhuriyet'in temeli olan insanımız, geleceğe daha aydınlık bakıyor. Bu tarihi günün yıldönümü dolayısıyla, başta büyük Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere devletimizi kurup Cumhuriyetimizin ilanında emeği geçen herkesi rahmet ve minnetle anıyor, Pasinler halkının Cumhuriyet Bayramı'nı tebrik ediyorum” dedi.

Kaynak: (GP) - Gazete Pasinler Editör: Gazete Pasinler
Etiketler: Cumhuriyetin, ilan, edilmesi, ile, Türkiye, Cumhuriyeti, bağımsızlığını, tüm, dünyaya, duyurmuştur.,
Yorumlar
Haber Yazılımı