Haber Detayı
25 Şubat 2020 - Salı 11:30
 
Diyanet Sen Erzurum Şube Başkanı Mükremin KINDIĞILI’ dan üç aylar ve regaib kandili mesajı
Diyanet Sen Erzurum Şube Başkanı Mükremin KINDIĞILI’ dan üç aylar ve regaib kandili mesajı
Kültür Haberi
Diyanet Sen Erzurum Şube Başkanı Mükremin KINDIĞILI’ dan üç aylar ve regaib kandili mesajı

Müslümanlar olarak dini hayatımızda büyük yeri olan maneviyat iklimi üç aylara girmenin sevinç ve mutluluğu içerisindeyiz. Üç ayların feyiz ve bereketi içindeki kandillerle taçlanmaktadır. Bu kandillerden ilki de 27 Şubat 2020 Perşembe gününü Cuma’ya bağlayan gecedir.

 

Üç Aylar, Kamerî Takvime göre, Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Bu aylar, rahmet dalgalarının başladığı, mânevî huzur ve sükunun kalplere doğduğu, ilâhî rahmetin coştuğu aylardır. Bu aylar girince, mü'minlerin ruhlarını mânevî bir hava kaplar, bu mübârek aylar içerisinde öyle feyizli ve bereketli geceler vardır ki, Yüce Allah'ın rahmeti, bu gecelerde mü'minler üzerine yağmur gibi yağar.

 

Recep ayı geldiğinde Peygamber Efendimiz (S.A.V) bol bol, Allah'ım Receb ve Şaban'ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır” diye dua etmiştir.

 

Recep ayının ilk cuma gecesi olan Regaip Kandili, Allah Teâlâ'nın kullarına bol bol bağışta bulunduğu, az ibadetlerine karşılık çok ecir verdiği bir rağbet gecesidir.

 

"Regaip" kelime olarak rağbet olunan şey ve büyük ikram anlamına gelmektedir.

 

Üç aylardan ilki olan Recep ayının mânevî değerine Kur'an-ı Kerim'de ve Hz. Peygamber'in hadis-i şeriflerinde işaret buyurulmuştur. TevbeSûresi'nin 36. âyetinde şöyle buyurulmaktadır:

 

"Şüphesiz Allah'ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısında, Allah katında ayların sayısı onikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu, Allah'ın dosdoğru kanunudur. Öyleyse o aylarda kendinize zulmetmeyin..."  

     

İdrak etmekte olduğumuz bu mübarek günlerin ve gecelerin bizlere sunduğu rahmet, feyiz ve bereketi fırsat bilerek Rabbimizin kapısını çalmalı, günahlarımızdan af ve mağfiret dilemeliyiz.

 

Ailevi ve toplumsal sorunların ve huzursuzlukların hepimizi rahatsız ettiği bu günlerde iç huzurumuz ve toplumsal huzurumuz için bol bol dua etmeli, doğruluk ve dürüstlüğün, paylaşmanın, hak ve hukuka riayetin, kutsala saygının insani erdemler adına ulaşılabilecek en üstün değerler olduğunu hissederek bu erdemleri hayat çizgimiz kılmalıyız.

 

Bu duygu ve düşüncelerle tüm İslam aleminin, aziz milletimizin, ve Diyanet-Sen camiamızın Üç aylarını ve Regaib Kandilini tebrik eder, hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederiz.

 

Kaynak: (GP) - Gazete Pasinler Editör: Gazete Pasinler
Etiketler: Diyanet, Sen, Erzurum, Şube, Başkanı, Mükremin, KINDIĞILI’, dan, üç, aylar, ve, regaib, kandili, mesajı,
Yorumlar
Haber Yazılımı