Haber Detayı
13 Mart 2019 - Çarşamba 09:00
 
Dölekli, Pasinler’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümü kutlu olsun
Dölekli, Pasinler’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümü kutlu olsun
Kültür Haberi
Dölekli, Pasinler’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümü kutlu olsun

Cumhur ittifakı AK Parti Pasinler Belediye Başkan adayı Ahmet Dölekli, 13 Mart Pasinler’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

 

Başkan adayı Dölekli, yayımladığı mesajında, şöyle dedi: “Bir milletin gururu ve uğrunda övünç duyulan vatan ilçeleri vardır. Bu şanlı ve aziz milletin tarihini başlatan ve mukaddesatına kendisini adayan ilçeler vardır. Pasinler; büyük Türk milletinin tarihi misyonunda Anadolu’nun kilidi ve anahtarı konumunu üstlenmiş kutsal ve tarihi Müslüman Türk yurdudur. Pasinler, Türk İslam mührünü tüm varlığında taşıyan nadir ilçelerden biridir. Pasinler; üstlendiği tarihi misyonu gereği Anadolu’nun bağımsızlık mücadelesinin yegâne sembol ve simge ilçelerden biridir.” Doğu’nun muzaffer kumandanı Kazım Karabekir Paşa’nın 13 Mart sabahını ifade eden düşüncelerini mesajında yer veren Başkan adayı Ahmet Dölekli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Pasinler’in 13 Mart sabahını Kazım Karabekir Paşa, şöyle anlatır; ‘Pasinler’de öyle acıklı olaylar gördük ki insanı insanlığından iğrendiriyordu. Halk gözyaşlarıyla şuraya buraya koşuyor, kimi oğlunu, kimi babasını, kimi karısını süngülenmiş veya yakılmış buluyor, saçlarını yoluyordu. Sokaklarda hayat eseri görülmüyordu. Yerlerde çocuk, kadın ve yaşlılar kanlar içinde yatıyordu. Sokaklarda canlılıktan bir iz bile kalmamıştı.’ İşte bugün üzerinde gezindiğimiz bu mübarek ilçenin toprakları Hakk’a yürüyen şühedanın kanları ve şehadetleriyle yoğrulmuştur dedi.

 

Dölekli,  101 yıl önce bir 13 Mart’ta içimizi acıtan bu yara bir asır geçse dahi halen daha yüreğimizi dağlamaktadır. 13Mart bu aziz şehrin düşmana karşı gösterdiği dirilişin adıdır. 13 Mart; hürriyet ve bağımsızlık uğruna candan, yardan ve serden geçenlerin vatan mücadelesini anlatır bizlere bu duygu ve düşüncelerle 101 yıl önce Pasinler’in vatanlaşması uğruna şühedaya koşan aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum dedi.”

Kaynak: (GP) - Gazete Pasinler Editör: Gazete Pasinler
Etiketler: Dölekli,, Pasinler’in, düşman, işgalinden, kurtuluşunun, 101., yıl, dönümü, kutlu, olsun,
Yorumlar
Haber Yazılımı