Haber Detayı
15 Ekim 2020 - Perşembe 12:10
 
HASANKALE BELEDİYE BAŞKANI VE HALKINA ÖNERİMDİR
HASANKALE BELEDİYE BAŞKANI VE HALKINA ÖNERİMDİR
Güncel Haberi
HASANKALE BELEDİYE BAŞKANI VE HALKINA ÖNERİMDİR

Aziz dostlar, şan ve şerefle dolu Tük tarihi içerisinde çok önemli savaşlardan birisi olan Pasinler Savaşı, 18 Eylül 1048 tarihinde Pasinler bölgesinde, büyük Selçuklu Devleti ve Bizans İmparatorluğu arasında yapılmıştır. Pasinler Savaşı tarihe geçmiş ilk meydan muharebelerinden birisi olarak tarihimizde Bizans’a karşı yapılan ilk meydan muharebesidir. Bu gün olduğu gibi bu meydan muharebesinde Ermeniler diğer yandaşlarıyla beraber Bizans ordusunu desteklemişlerdir. Bu meydan savaşının kazananı Büyük Selçuklu Devleti olmuştur.

 

Pasinler Savaşının önemi, Türklerin Bizans İmparatorluğuna karşı girdiği ilk savaş olması ve Doğu Anadolu’dan başlayarak tüm Anadolu’yu denetim altına almaya başlamış olmasıdır. Savaştan zaferle çıkan Büyük Selçuklu Devleti Bizans ile yapılan anlaşmada; İstanbul’da bulunan camiyi tamir ettirecekler, Abbasi Halifesi ve Tuğrul Bey adına hutbe okutacaklardır. Bu savaşla Anadolu’nun kapıları Türklere açılmaya başlamıştır. Malazgirt Meydan muharebesi ile Anadolu’ya fiili olarak ayak basılması için tanzim edilen yol haritaları ve stratejilerin Pasinler savaşında edinilen kazanımlarla ilgili olduğunu düşünüyorum. Büyük Selçuklu Devlet i bu savaşla gücüne güç katmış, Anadolu coğrafyasına nüfuz edebilmek için özgüven ve cesaret kazanmıştır.

 

Yiğitlerin harman olduğu Pasinler Meydanında verilen mücadele; Hilal ile Haç arasındaki bir mücadeledir. Dava; İlayıKelimetullah davasıdır. Yol Kızılelma yoludur. O ve diğer tüm savaşlarda toprağın kara bağrına düşerek şehit olan civan mertlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Onlar, bayrakları asil kanlarıyla bayrak yaptılar, uğruna şehit olarak bu coğrafyayı bize vatan yaptılar. Vatanı bizlere emanet ederken, ideallerini, hedeflerini ve hayallerini de bizlere korumamız ve şüphesiz yaşatmak için emanet ettiler. Bizlere düşen, o emanetleri korumak ve yaşatmaktır.

 

Ben bir Pasinlerli / Hasankaleli olarak ceddimin bana emanet ettiği Pasinler meydanlarında o kahramanların hayalleri ve ideallerini yansıtan işaret ve emareleri görmek isterim. Bu emareler; Şair ve mükemmel hicivci Nefi, müthiş bir insan bilimci ve tipolojist olan ve önemli bir astronomi dehası olan İbrahim Hakkı Hazretleri, Hak dostu insan irşatcısı ve eğitimcisi Alvarlı Efe hazretleri, Çöğenderli Hacı Salih Efendi, Ali Baba, hasan Dede, Aşık Yaşar Reyhani, Büyük Osman. Veli Yusuf ve şu an isimlerini hatırlayamadığım yüzlerce Hak ereni olan şahsiyetler ve onların yücelttiği değerlerdir. Hasakale’ye geldiğimde hep gözüm onları ve onları hatırlatan emareleri arıyor. Gözüm meydanlarda onları ararken, tam meydanın göbeğinde etrafı boşaltılmış ve Pasinler Meydan Muharebesini yapan seren geçtilerin değerleriyle kesinlikle uyuşmayan bir tekel bayii görüyorum.

 

Elbette ki serbest Pazar ekonomisinin uygulandığı toplumlarda herkes istediği ticari faaliyetlerde bulunabilir. Ancak bir ibadet hanenin yanı başına bir kumarhane, içkili bir lokanta, bar veya pavyon açamazsınız. Ya da bir okulun yanı başında öğrencileri yanlış yönlendirecek iş alanları kuramazsınız. Mütedeyyin insanların oturduğu bir apartmanda her hangi bir dairede genel ve toplumsal ahlâk kurallarını rencide eden ve erozyona uğratan gayri insani ve gayri ahlâkî işler yürütemezsiniz. Hasankale meydanında bulunan tekel içki bayiinin işleticisine de durum izah edilerek ve onayı alınarak, bana göre yerinin acilen değiştirilmesi gerekir. İş sahibinin işini yürütebileceği çok daha uygun yerler mutlaka bulunacaktır.

 

Hasankale’de bu ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Belediye Binası karşısındaki parkta bulunan büstüne tahammül edemeyip yıkanların, Hasankale halkına sorarak onların onaylarını aldıklarını düşünmüyorum. Bu insanların, şehrin göbeğindeki tekel bayiinin işgal ettiği yerden dolayı herhangi bir rahatsızlıkları olmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Diyanet İşleri Başkanlığı ve Camileri varken, asıl mecrasından sapmış, Türk – İslâm tasavvufundan kopmuş, merdiven altı tarikat ve cemaat oluşumlarıyla toplumu ayrıştıran eylemler devam ederken hiç ses çıkaran olmamış.

 

Sayın  Belediye Başkanımıza, o yapının o şehir meydanının göbeğinden kaldırılarak daha uygun bir yerde faaliyet göstermesi için bir hamle yapmasını öneriyorum. Hasankale’nin ortasında geçen (E-5) Karayolunu kullanarak seyahat eden yolcuların ilk gözlerine çarpan yerin bir içki tekel bayii olması gerekmiyor. Seyahat edenlerin belki de bazıları ilk gözlerine çarpan o yerden içki alarak yollarına devam ederek birçok ölümlü kazaya neden olmuşlardır.

 

Sayın Belediye Başkanımıza danışmanlık yapanların yaptıkları işler her ne kadar çok yoğun olsa da, bu konuda başkanı bilgilendirmiş olmaları gerekirdi.

Selam ve sevgiler

Kaynak: (GP) - Gazete Pasinler Editör: Gazete Pasinler
Etiketler: HASANKALE, BELEDİYE, BAŞKANI, VE, HALKINA, ÖNERİMDİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı