Haber Detayı
04 Eylül 2020 - Cuma 10:12
 
Hizmetleriyle anılan başkan İhsan Toraman
Hizmetleriyle anılan başkan İhsan Toraman
Güncel Haberi
Hizmetleriyle anılan başkan İhsan Toraman

Pasinler’de ismi öne çıkan belediye başkanlarından biridir.

 

1960 İhtilalinden sonra siyasete girmeye karar verdi. 1964 yılında Adalet Partisi İlçe Başkanlığına seçilmesiyle siyasi hayata adım attı. İlçe başkanlığına seçildiğinde yaşı daha 32 idi. Pasinler’de genç birisi olarak o dönemde siyaset yapmak zordu. Çünkü Pasinler’de o yıllarda siyaseti yönlendiren Senato adı verilen bir grubun yönlendirmesiyle yapılırdı.  Genelde onların dediği işaret ettiği şahıslar belediye başkanı olurdu. Toraman, İlçe Başkanı olunca dönemin siyasetçileri çocuklarda bu işe talip oldu dediler.

 

İlçe başkanlığı döneminde ticaret erbaplığı da yapan İhsan Toraman İlçenin ekonomisinin daha iyi şartlarda yapılabilmesi adına arkadaşlarıyla birlikte Pasinler Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığını kurup ilk kurucu başkan olma sıfatını aldı.

 

İhsan Toraman, siyasette kademe kademe ilerlemek istiyordu. Önceliği belediye başkanlığı değil İl Genel Meclisi üyeliği yapıp ondan sonra da belediye başkanlığına aday olacaktı. Lakin yakın arkadaşları ve sevenleri belediye başkanlığı tavsiyesinde bulundular. 1968 Yerel seçimlerinde Adalet Partisi’nden Pasinler Belediye Başkan adayı olarak seçimlere girdi. Rakibi iki dönem belediye başkanlığı yapmış İlhami Aras’dı. İyi bir ekip ve seçim çalışması yürüten İhsan Toraman seçimin kazananı oldu.

 

1968-1973 yılları arasında çok güzel hizmetlere imza attı. Vatandaşlar bir atlı arabayla bir sürü dükkan yapan belediye başkanı olarak hep ismini zikrettirdi. İstanbul Boğazı modelinde Pasinler’de Kale Çayı üzerine köprü dikti. Yaptığı köprü ulusal basında Boğaz Köprüsü sadece İstanbul’da değil Erzurum’un Pasinler ilçesinde de yapıldı denildi. Çoğumuz köprüyü “Sallanan Köprü” diye hatırlar.

 

1973 Genel seçimlerinde Adalet Partisi’nden Milletvekili olabilmek için aday adayı oldu. Aday olamadı nasip değilmiş dedi.

 

1978 Yerel seçimlerinde tekrar Adalet Partisi’nden Belediye Başkanlığına aday oldu. Seçimi kazandı.

 

1980 Askeri Darbesine kadar Pasinler Belediye Başkanlığı görevini yürüttü. 1980 Askeri darbesinden sonra İstanbul’a gitti ve oraya yerleşti.

 

1989 Yerel seçimlerinde tekrar Islahatçı Demokrasi Partisinden Pasinler Belediye Başkan adayı oldu. Lakin kazanmadı ve tekrar İstanbul’a döndü.

 

İhsan Toraman 04.09.1991 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

 

Bugün 4 Eylül Efsane Başkan İhsan Toraman’ın aramızdan ayrılışının 29. yılı, kendisine Allah (c.c.)’tan rahmet diliyorum.

 

Biz bugün Pasinlerliler olarak kendisini iyi bir belediye başkanı olarak anıyoruz. Biz razıyız Allah’da ondan razı olsun.

Kaynak: (GP) - Gazete Pasinler Editör: Gazete Pasinler
Etiketler: Hizmetleriyle, anılan, başkan, İhsan, Toraman,
Yorumlar
Haber Yazılımı