Haber Detayı
12 Mart 2021 - Cuma 21:30
 
Kaymakam Perçi, Türkiye Cumhuriyetine giden yol, 13 Mart 1918'de kurtarılan Pasinler’den geçmiştir.
Kaymakam Perçi, Türkiye Cumhuriyetine giden yol, 13 Mart 1918'de kurtarılan Pasinler’den geçmiştir.
Kültür Haberi
Kaymakam Perçi, Türkiye Cumhuriyetine giden yol, 13 Mart 1918'de kurtarılan Pasinler’den geçmiştir.

Pasinler Kaymakamı Kadir Perçi, Pasinler’in düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

 

Kaymakam Kadir Perçi, mesajında şu görüşlere yer verdi: "Tarihi binlerce yıllık geçmişe dayanan, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Pasinler için 13 Mart 1918 tarihi dönüm noktalarından birisidir. Ülkemizin ve bölgemizin düşman işgalinden kurtuluşu olan bu günler aynı zamanda acının ve kederin uzun süre yaşandığı, gözyaşının dinmediği zamanlardır. Ama yine bu dönemler, Anadolu insanının onurunu, gururunu, vatan sevgisini, kahramanlıklarını göstermesi açısından da önemlidir ve tarihe not düşülecek niteliktedir.

 

Bu yıl Pasinler’in düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yılını idrak etmekteyiz. Bu kutlamalar hemen hemen ülkemizin her ilinde gerçekleştirilmektedir. Önemli olan bu kutlamaları yaparken tarihin derinliklerine gidebilmek, o yıllarda yaşanan acıları anlayabilmek ve bu acılardan ders çıkarabilmektir. Birbirimize kenetlenmek, ülkemizi güçlü, insanımızı mutlu, yarına güvenle bakabilen bireyler haline getirmeliyiz. Geleceğin Türkiye'si için çalışmalı ve üretmeliyiz. Geçmişimizden dersler alarak gençlerimizi eğitmeli, yenidünya ya hazırlamalıyız. Zira artık savaşlar bilgi, güç ve ekonomi üzerinden yapılmaktadır. Kendi gücümüzün, potansiyelimizin, dünyada hiç bir millete nasip olmayan vatan millet sevgimizin farkında olmalıyız.

 

İlçemiz, yukarıda da belirttiğim üzere birçok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi derinliği olan bir vatan parçasıdır. Pasinler hiç şüphe yok ki Kurtuluş Savaşımızın, Cumhuriyet'e giden yolun en önemli kilometre taşlarında birisidir. Kurtuluş'a ve Türkiye Cumhuriyetine giden yol, 13 Mart 1918'de kurtarılan Pasinler’den geçmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm Pasinlerlilerin bu mutlu ve tarihi gününü kutluyor, bir daha bu günlere düşmemek için herkesin üzerine düşen görevleri yerine getirmelerini diliyor, yüce Allah'tan milletimize bu acı dolu günleri bir daha yaşatmamasını temenni ediyorum." Dedi.

Kaynak: (GP) - Gazete Pasinler Editör: Gazete Pasinler
Etiketler: Kaymakam, Perçi,, Türkiye, Cumhuriyetine, giden, yol,, 13, Mart, 1918'de, kurtarılan, Pasinler’den, geçmiştir.,
Yorumlar
Haber Yazılımı