Haber Detayı
16 Ocak 2020 - Perşembe 12:10
 
Öğrenciler, “Temiz kale güzel Pasinler” sloganıyla Pasinler Kalesindeki Çöpleri Topladılar.
Öğrenciler, “Temiz kale güzel Pasinler” sloganıyla Pasinler Kalesindeki Çöpleri Topladılar.
Eğitim Haberi
Öğrenciler, “Temiz kale güzel Pasinler” sloganıyla Pasinler Kalesindeki Çöpleri Topladılar.

Atatürk Üniversitesi tarafından teşvik edilen Toplumsal Duyarlılık Projesi kapsamında, Atatürk Üniversitesi Pasinler Meslek Yüksekokulu Müdür Yrd. Dr. Öğretim Üyesi Hamit Çakıcı yöneticiliğinde, öğrenciler, Bahar Alkan, Dilan Genç, Dilan İbek, Devran Kınalı ve Pelin Gül tarafından Temiz Kale Güzel Pasinleradlı bir proje yapılmıştır. Pasinler Meslek Yüksekokulu öğrencileri tarafından “Temiz Kale Güzel Pasinler” sloganıyla Pasinler kalesine ve ilçesine dikkat çekmek amacıyla kale ve çevresinde çöp toplanılması amaçlanmıştır.

 

Hamit Çakıcı yaptığı değerlendirmede, Erzurum şehrinin ilçelerinden olan Pasinler, Erzuruma 39 km uzaklıkta, 1636 rakımlı ve 29400 nüfusa sahip bir ilçedir. Pasinler kalesi İlhanlı soyundan Emir Hacı Togay’ın oğlu Hasan Bey tarafından 1336-1339 yılları arasında yaptırılmıştır.Daha sonraları, Osmanlıların eline geçen Hasankalesi, Kanuni Sultan Süleyman tarafından tamir ve tahkim ettirilmiştir. Hasankalesi, Erzurum’un 36 km doğusunda bulunan Pasinler İlçesindeki Hasan Dede Dağı’nın önünde sarp bir tepe üzerinde yükselmektedir.Kale çok sarp kayalar üzerinde inşa edildiğinden, eskiden binek hayvanlarıyla dahi çıkılması mümkün değildi. Adını yaptıran kişiden almıştır. Kale bütün Pasinler Ovasına hakim bir noktada bulunmaktadır. Yüzyıllar boyunca, doğudan Erzurum’a giden yol üzerinde çok önemli bir askeri üs vazifesi görmüştür.

 


Çakıcı, Pasinler kalesi Pasinler ilçesiyle birlikte anılmaktadır. Yaptığımız bu projede Pasinler kalesinin içi ve dışında ve yakın çevresinde temizlik yapıldı. Yapılan bu temizlikle birlikte,  Pasinler kalesini gezmeye gelen vatandaşların çevrede ve kale içerisinde görebileceği çirkin görüntüleri yok etmeyi düşünüyoruz. Aynı zamanda burada oluşabilecek  görüntü kirliliğine de son vermeyi düşünüyoruz. Gelecek nesillere örnek olması bakımından bir farkındalık oluşturulacaktır dedi.

 

Bu proje ile Pasinler ilçesine örnek olmayı planladıklarını belirten Hamit Çakıcı, yapılan bu çalışmayla hem Pasinler kalesi hem de Pasinler ilçesi daha etkileyici bir görünüme sahip olacaktır. Yine yaptığımız bu çalışmanın amaçlarından biriside Pasinler kalesine dikkat çekmek ve Pasinler ilçesini gündeme getirmek olduğunu söyleyen Çakıcı, Projeye öğrenciler tarafından büyük bir ilgi gösterilmiş ve sahada desteklenmiştir şeklinde konuştu.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Gazete Pasinler
Etiketler: Öğrenciler,, “Temiz, kale, güzel, Pasinler”, sloganıyla, Pasinler, Kalesindeki, Çöpleri, Topladılar.,
Yorumlar
Haber Yazılımı