Haber Detayı
16 Kasım 2012 - Cuma 16:45
 
Pasinler Patatesi ve Lahanasına yoğun ilgi
Güncel Haberi
Pasinler Patatesi ve Lahanasına yoğun ilgi

Kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte telaş başladı. Kışlık ihtiyaçlarını karşılamak için vatandaşlar pazarlara akın ediyor.

 

Erzurum'da kışın uzun geçmesi vatandaşları erzak depolamaya mahkum kılıyor. Çuvallarla alınan erzaklar kış aylarında tüketilmek üzere kilerlere dolduruluyor. 

 

Kış aylarında tüketimi oldukça fazla olan patates, soğan, lahana gibi yiyecekler çevre ilçe ve köylerden çuvallar ile getirilerek satışa çıkarıldı. Tarlalarda hasat zamanının bitmesi ile birlikte Mahallebaşı,  Gürçükapı, Yenişehir  ve Gez Mahallesi'nde kurulan pazarlarda satışa sunulan patates ve soğan oldukça ilgi görüyor. 

 

Satışa sunulan patatesin kilosu 80 kuruş'a alıcı bulurken soğanın kilosu ise 1 TL'ye satılıyor. Vatandaşların kışlık ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı satın aldıkları malzemeler en çokta üreticinin yüzünü güldürüyor. Yaz döneminde yetiştirdikleri mahsulü satmak için getirdikleri Erzurum'da satabilen üreticiler satışlardan oldukça memnun olduklarını dile getirdi. 

 

Pasinler'den getirdiği Patates ve lahanaları satan Süleyman Karaevli (60) kış aylarının Erzurum'da uzun geçtiğini ve bu sebeple de vatandaşların toptan alım yaptığını dile getirdi.

 

Bir başka satıcı Ahmet Temur (45) ise  her ailenin ortalama 4-5 çuval patates aldığını belirterek, "Erzurumluların uzun kış mevsimi boyuna en temel gıda maddesi patates.  Bazı kalabalık nüfuslu aileler kış boyunca temel gide ihtiyaçlarını giderebilmek için tonlarca patates alıp tüketiyor" diye konuştu.

 

Vatandaşlar, aldıkları tonlarca patatesleri ise  eskiden olduğu gibi kilerler yerine apartmanların merdiven boşluklarında saklıyor. 
 
Levent AKPINAR - Palandölen Gazetesi
Kaynak: Editör: Murat ÇANKAYA
Etiketler: pasinler, patatesi, lahanasına, yoğun, ilgi
Yorumlar
Haber Yazılımı