Haber Detayı
12 Mart 2021 - Cuma 11:54
 
Talar Psikoteknik Merkezi Açıldı
Talar Psikoteknik Merkezi Açıldı
Sağlık Haberi
Talar Psikoteknik Merkezi Açıldı

Sağlık Bakanlığının onayıyla geçtiğimiz hafta itibariyle faaliyete başlayan Talar Psikoteknik Merkezi yetkilisi, merkezin ticari olarak yük ve yolcu taşıyan araçlara yönelik olduğunu, genel anlamda toplumun tamamını ilgilendirdiğini söyledi.  

 

Ticari taksi, kamyon, otobüs ve diğer ticari amaçla kullanılan araçlara yönelik olan merkezin detaylarını paylaşan firma sahibi, “Bu belgeler 5 yıllığına veriliyor. Psikolog olarak bizlerin gözetiminde 15 adet test yapılıyor. Buna göre belge düzenleniyor. Aday sürücü bu testlerden başarılı olduğu takdirde belge almaya hak kazanıyor. Testlerden geçemediği zaman da 6 aylık bir süre tanınıyor ve bu süreden sonra tekrar başvurabiliyor.” dedi.

 

-“BELGENİN ALINMASI ZORUNLU”

 

Bundan sonra psikoteknik merkezimizden ilgili belge zaman kaybı yaşanmadan 1 saat içerisinde alınabilecektir. Bu belgenin alınması zorunlu. Alınmadığı zaman hem sürücüyle hem de işletme sahibine cezai yaptırım uygulanıyor. Diğer taraftan ticari bir sürücü alkolden, hızdan ve 100 ceza puanı üzerinden ehliyetine el konulduğu zaman bizden belge almak zorunda. Bunlar olmadan bir daha ehliyet alamıyor.” diye konuştu.

 

Talar Psikoteknik Merkezi/Dilan Ezgi TALAR

Randevu: 0554 178 73 94

Adres: Rabia Ana Mahallesi Prof Dr Recep Akdağ Caddesi No:1/6 Yakutiye / ERZURUM (Yoncalık akın balıkçılık üstü. 3. kat Hacıbaba aprt )

 

 

PSİKOTEKNİK NEDİR?

Çalışma psikolojisinin bir dalı olan psikoteknik değerlendirme, bireyin belirli bir işte ki yeterliliğinin ortaya konması amacıyla, gerekli bedensel ve zihinsel özelliklerinin testler aracılığı ile ölçülmesidir.

 

PSİKOTEKNİK RAPORU NEDİR?

Psikoteknik Raporu, kişilerin bedensel ve psikolojik durumlarının sürücülük yapmaya elverişli olup olmadığını gösteren, psikolog ve simülatör eşliğinde gerçekleştirilen 1 saatlik testin akabinde verilen bir rapordur.

 

PSİKOTEKNİK RAPORU'NU KİMLER ALMALIDIR?

Karayolu taşıma yönetmeliğine göre sürücülerde aranan şartlardan birisi Src Belgesi ve Psikoteknik değerlendirme raporudur. Ticari amaçla araç kullanan tüm sürücüler (yolcu, eşya ve yük taşıyan tüm sürücüler) ve ceza puanlarının doldurulması sebebiyle ehliyete el konulan sürücüler için zorunludur.

 

PSİKOTEKNİK RAPORU NASIL ALINIR?

Psikoteknik raporu yalnızca Sağlık Bakanlığı onaylı kurumlarca verilmektedir.

Minimum 1 saat bilgisayar destekli test cihazında 15 aşamadan oluşan psikolojik değerlendirme sonrasında rapor tanzim edilmektedir.

Psikiyatri uzmanı tarafından yeniden değerlendirilip, e-rapor hazırlanmaktadır.

Kaynak: (GP) - Gazete Pasinler Editör: Gazete Pasinler
Etiketler: Talar, Psikoteknik, Merkezi, Açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı