Haber Detayı
25 Mart 2021 - Perşembe 13:04
 
YENİ NESİL SORULARI NASIL ÇÖZMELİYİZ?
YENİ NESİL SORULARI NASIL ÇÖZMELİYİZ?
Eğitim Haberi
YENİ NESİL SORULARI NASIL ÇÖZMELİYİZ?

Çoktan Seçmeli Soru Nedir?

Gerek üniversite sınavlarında gerekse liselere giriş sınavlarında çoktan seçmeli sorularla karşılaşmaktayız. Çoktan seçmeli sorular biçimsel olarak kök ve seçenekler olmak üzere iki kısımdan oluşur. Şıklar içerisinde sadece bir doğru seçenek ve caydırıcı seçenekler yer alır. Caydırıcı seçenekler, soruda ölçülmek istenen davranışları kazanamamış olanları yanıltacak şekilde planlanır. Sonuç olarak sorunun bizden istediği bilgileri elde etmiş olanlar sorunun cevabını doğru olarak verirler, elde edememiş olanlar ise yanlış cevabı vererek elenirler.

Yeni Nesil Soru Nedir?

Yeni nesil soru; sadece bilgi ile ya da sadece yorum yeteneği ile değil, bunların yanında konunun özüne ne hakim olan ve bunun yanında mantık yürütme, analitik düşünme becerisine sahip olmayı gerektiren soru tipidir. Yeni nesil soruların bir diğer adı ise Beceri Temelli Sorulardır. Bu soruların amaçlarından birisi de formül ezberleme yöntemini bir kenara bırakarak bilgileri öğrenmesine ve çözmesine fayda sağlamasına yardımcı olmaktır. Yani bilgiyi anlayabilme, analiz edebilme, gerçek hayatla bağlantı kurabilme becerilerini gerektiren soru tipleridir. Bilgiyi ezberlemek yerine konuyu öğrenme, öğrendiklerini hızla anlama ve yorumlama becerilerine de sahip olmak gerekiyor yeni nesil soruları çözebilmek için. Yeni nesil sorular sayesinde öğrencilerin eleştirel düşünce yapısına sahip olmasını sağlamak da amaçlanıyor. Ya da bu soruları çözecek olan öğrencinin eleştirel düşünce özelliğine sahip olması gerekiyor. Bazı zamanlar uzunluğu bir sayfayı bulan ve çok fazla karmaşık gibi görünen bu soruları çözmenin en önemli yolu kitap okuma alışkanlığına sahip olmaktan geçiyor.Günü gününe kitap okuyan, paragraf sorusu çözen ve analitik düşünceyi hızlandırıcı problem soruları çözen öğrencinin yeni nesil soruları çözerken zorlanmayacaklarını söyleyebilirim.

Yeni Nesil Soru Nasıl Çözülür?

Konuya hakim olduğunuzdan emin olun.

Konuları tam anlamıyla kavramadan soruların bizden ne istediğini bilemeyiz. Onun için önceliğimiz konuları tam anlamıyla kavradığımızdan emin olmak zorundayız. Konuları tam anlamıyla kavradığımızdan emin olmanın yolu ise kolaydan zora doğru gidecek şekilde belirli periyotlarda sorular çözerek bilgimizi ölçmeye çalışmamızdır. Eğer zor sorulardan başlarsak ve çözemezsek moral motivasyon açısından düşüş yaşarız. Eğer kolay soruları çözüp zor sorulara vakit ayırmazsak o zaman da gerçek sınavda karşımıza çıkan zor soruları çözemeyebiliriz. Onun için soruları çözerken mutlaka kolaydan zora doğru gitmemiz gerektiğini unutmamamız gerekiyor.Bunların yanında mutlaka konu tekrarları yapmayı da unutmamalıyız. Konu tekrarlarını günlük, haftalık ve aylık olacak şekilde yaparsak ilerleyen süreçte öğrendiğimiz bilgileri kolay kolay unutmayız. Bilginin kalıcı olmasının yolu konu tekrarlarından geçer. Ne kadar düzenli ve sistemli konu tekrarı yaparsak bilgiyi hafızada diri tutma ve gerektiği zaman bilgiyi kullanma konusunda o kadar şanslı oluruz.

 

Okuduğunuzu anladığınızdan emin olun.

Soru çözmenin yolu soruyu anlamaktan daha doğrusu soruyu doğru anlamaktan geçer. Onun için soruyu okuduğumuzda sorunun bizden ne istediğini tam olarak anladığımızdan emin olmamız gerekir. Bunun için kelimeleri seçerek okumalı gerekirse önemli bulduğumuz yerlerin altını çizmeliyiz. Unutmayın. Soruları doğru anlamanın ve doğru çözebilmenin yolu sık sık pratik yapmaktır. Ne kadar çok soru çözersek o kadar çok anlama ve işleme dökme konusunda kendimizi geliştirebiliriz. Okuduğunu anlama ile ilgili olarak yaygın olan yanlış bir inanış var. Okuduğunu anlama sözel bölümler için geçerlidir. Sayısal alanlarda çalışan birinin okuduğunu anlamasına gerek yoktur. Bir öğrenci okuduğunu anlamazsa diğer derslerde işlenen konuları da anlamakta ciddi şekilde zorlanır. Yani öğrenci okuduğunu anlamazsa cümleler arasında bağlantı kurup mantıklı düşünme konusunda zorluklar yaşayabilir. İşte bu sebepten dolayı okuma becerisi gelişmiş olan öğrenciler sayısal ya da sözel fark etmeden diğer derslerinde başarılı olurken okuma becerisi gelişmemiş öğrencilerin ise derslerinde başarılı olmaları yeni sistemde pek mümkün değildir. Aslına bakarsak birçok veli çocuğunun derslerinin neden kötü olduğunu araştırırken birçok etkeni göz önünde bulundurup bu durumu aklının ucundan dahi geçirmiyor. Artık günümüz eğitim sistemi okuduğunu anlama ve anladığını hayata uygulama üzerine kurulmuş bir sistemdir. Bu sisteme ayak uydurmanın yolu sürekli okumaktan, okunan bilgiler ile geçmişte elde edilen bilgiler arasında bağlantı kurabilmekten geçiyor. Bunu yapabilen öğrencilerin yeni sistemde başarıya ulaşırken yapamayan öğrencilerin ise ciddi anlamda zorluklar yaşayacaklarını üzülerek söylememiz mümkün olacaktır.

 

Hızlı Okuma Kurslarını Tercih Edebilirsiniz

Hızlı okuma yöntemleri ve uygulamalı yüz yüze eğitimleralınması görsel hafızanın gelişmesi ve görsel hafızanın kullanılmasındabireyeoldukça fayda sağlanmaktadır. Hızlı okuma kursuna giden öğrencilerin kelime hazineleriningeliştiği, hafızalarının geliştiği, mantıksal düşünme özelliğinin geliştiği, inovatif olmalarına yardımcı olduğu, odaklanma problemi yaşayan insanların odaklanma problemlerini aşmaları konusunda faydalı olduğu,bireyin kendisine olan güveninin artmasında ciddi faydasının olduğunu söylemek mümkün.

Soru çözüm videoları izleyin

Videolardaki soruları önce kendiniz yapmayı deneyin. Ardından çözüm videolarını izleyerek veya okulda ya da dershanede bulunan hocalarınıza çözdürerek doğru soru çözme tekniğini bulmayı deneyin. Ancak burada sorunun tamamını hocaya çözdürmek konuyu tam olarak kavrayıp kavramadığımızı bize göstermez. Eğer soru çözdürürken hangi aşamada hata yaptığımızı ve konunun hangi kısmında eksiğimizin olduğunu saptayabilirsek gerçek öğrenmeyi de o zaman sağlamış oluruz demektir.Soru çözerken karşınıza çıkan ve anlamını bilmediğiniz kavramları defterlerinize not edip günlük, haftalık ve aylık tekrarlar yaparak o kavramlarla ilgili eksiklerinizi giderebilirsiniz.

 

Kavram haritaları oluşturarak soruları analiz edebilirsiniz.

Kavram haritası, bilgiyi organize edebilme ve görselleştirebilmemize yardım eden bir araçtır. Sınıfta not tutarken, ders kitaplarından notlar çıkarırken kısacası konuları öğrenmeye çalışırken kullanılması yararlı olan bir yöntemdir. Kavram haritaları hafızaları güçlendirmede, düşünme yeteneğimizi geliştirmede, bilgiyi zihnimizde organize etmede ve zamanı verimli kullanmada bize yardımcı olur. Kavram haritasının nasıl oluşturulacağı ile ilgili bilgiyi sizlerle bir başka yazımda detaylı olarak paylaşacağım.

Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı örnek sorulara ve MEB kazanım testlerine göz atmayı unutmayın.

Her yıl bildiğiniz gibi Milli Eğitim Bakanlığı Liselere Giriş Sınavı’na katılacak olan öğrenciler için örnek sorular yayınlamakta ve öğrenciler karşılarına çıkabilecek olan soru tiplerine karşı önceden hazırlık yapma imkanına sahip olabilmektedirler. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığına ait olan odgsm.meb.gov.tr adresini ziyaret ederek 5. Sınıftan mezun gruplara kadar bütün kademelere uygun kazanım testlerine öğrenciler ulaşarak örnek soru şekillerine de hakim olabilmektedirler.

 

Her Şeyden Önemlisi Sabırlı Olun

Sabır, her insanın hayatının olmazsa olmaz parçasıdır. Sabretmek demek inanç demektir, sabretmek demek kendine ve başkalarına güvenmek demektir, sabretmek demek zamana ve emeğe kendini teslim etmek demektir. Eğitim uzun bir süreç. İnsanın doğduğu günden öldüğü güne kadar süren belki de hayatımızın en önemli süreci. Bu sürecin meyvelerini alabilmemiz için olmazsa olmaz kriterlerden birisi sabretmektir. Nasıl ki bir tohumu toprağa attığımızda hemen yeşermiyorsa eğitimde de hemen karşılık almamız mümkün olmayabilir. Bunun için sabırla çalışmayı sürdürmemiz gerekmektedir. Sınavlara çalışırken, yeni nesil sorularla hemhal olurken mutlaka sabırlı olmalıyız. İstikrarlı bir şekilde soruları çözmeye gayret etmeliyiz. Yanlış yapsak dahi mutlaka gerçekten çalışan, emek veren ve sabreden herkesin eninde sonunda emeklerinin karşılığını alacağını unutmamalıyız. Atalarımın sabreden derviş muradına ermiş sözü tam da bu mesele için söylenmiştir. İlim tahsil ederken sabırlı olan kimsenin mutlaka sabrının karşılığını alacağı geçmişten bu güne tecrübe edilmiştir. Onun için sabırla çalışmaya ve emek vermeye devam edeceğiz. Karşılığını mutlaka alacağınıza eminim. Herkese iyi çalışmalar diliyorum.

Kaynak: (GP) - Gazete Pasinler Editör: Gazete Pasinler
Etiketler: YENİ, NESİL, SORULARI, NASIL, ÇÖZMELİYİZ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı