Yazı Detayı
07 Ağustos 2015 - Cuma 18:29
 
Para ve siyaset şampiyon olmaya yeter mi?
Nurullah PALA
 
 

Hayatın her anında yeni şeyler, yeni bir umut ve yeni bir heyecandır. Sporda da bazen olur ki, kan değişikliği elzem bir hal alır… BB Erzurumspor’da da üç yıllık Saim Özakalın dönemi 9 Temmuz’da son bulmuştu. Belki Erzurum’un teknik adam anlam kan değişikliği yapması uygundu, bu da oldu. Turhan Özyazanlar’ın Play-Off’tan takımı üst lige taşıyamadığını göz önünde bulundurursak, yönetimin teknik adam değişikliğini normal karşılarız ki; Öyle de oldu. Özyazanlar’ın koltuğuna Besim Durmuş oturdu. Bu değişiklikle yetinmeyen Erzurum, idari yönetim değişikliğine de uğradı. Aslında Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in Saim Özakalın’a “Sizinle buraya kadar” demesinin ardından yeni bir süreç başladı. Kısa bir süre sonra da Avukat Ali Demirhan kulüp başkanı olarak işbaşına geldi. Bir kez daha hadi hayırlısı diyor ve Demirhan ile ekibine başarılar diliyoruz, yolunuz açık olsun.

Evet!…Özakalın, Belediye Başkanı Mehmet Sekmen tarafından istenmediği için başkanlığı bırakmak zorunda kaldı. Her ne kadar Sekmen, “Saim Başkan bize kendisi bırakmak istedi” dese bile… Her ne ise olan oldu, Özakalın gitti, yerine Demirhan geldi. Zaman elbette ki, birilerini haklı birilerini haksız çıkartacak. Bunu bekleyip göreceğiz. Evet üstede değişimiz gibi her kan değişikliği mutlaka başarılı olmak ve hedefe ulaşmak için yapılan bir değişikliktir.  Demirhan yönetimi de aslında Mavi-beyazlı takım için yeni bir heyecan, yeni bir umut. Çünkü taraftar penceresinden baktığında bu böyle… Dört yıldır 3’üncü Lige yapışıp kalan bir takım var çünkü ortada… Taraftar bir an önce şampiyonluk bekliyor. Saim Özakalın yönetimi de sırf bu yüzden diskalifiye edilmedi mi?… Çünkü Özakalın, kulübü kurumsallaştırmıştı, tesisleşmede büyük bir aşama kat etmişti. Alt yapı sorunları çözülmüştü. Ne gerçekleşmemişti şampiyonluk, o şampiyonluk Ali Demirhan yönetiminde gelir mi? ömrümüz yeterse, Mayıs ayını beklemekten başka çaremiz yok.

Evet!… Geçtiğimiz hafta yapılan BB Erzurumspor olağanüstü kongresinde  yönetiminin Avukat Ali Demirhan başkanlığında oluşumuna şahit olduk.  Mavi-beyazlı Yönetimde  Erzurum kamuoyunca tanınan hem siyasilere hem iş adamlarına hem de  akademisyenlere rastlamak mümkün, Erdinç Şıktar ve Sertaç Erciş gibi… Daha önceki yazımızda da belirtmiştik Büyükşehir Belediyeler Kanununa göre Pasinler Belediye Başkanı Ünsal Sertoğlu ve Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan’ın yönetimde yer alamayacaklarını, onlarda gereğini yapıp istifa etti. Yerlerine Büyükşehir Belediye kanadından Spor AŞ Genel Müdürü Ahmet Dal ile ERTANSA Genel Müdürü Yasin Deniz asıl listeye girdi. Kanımca, bu hata bilinçli olarak yapıldı. Vizyona Belediye Başkanları çıkarıldı ve delegenin gözü boyandı. Sonrasında ufak bir manevra ile Sertoğlu ve Orhan’a teşekkür edildi.

Evet!… Durup dururken, yönetim değişikliğinin bir anlamı olmalıydı. Peki  o amaç neydi? Hem parasal anlamda hem de lobi anlamında güçlü bir BB Erzurumspor oluşturmak mıydı? Son 4 yıla baktığımızda BB Erzurumspor parasal anlamda sorun yaşamadığını 60’ı aşkın futbolcu transferi yaptığından anlıyoruz.  ‘Şaşırmayın’ ben ortalama 60 dedim ama incelerseniz bu sayının daha fazla olduğunu göreceksiniz. Kimdi bu futbolcuları transfer eden, ettiren? BB Erzurumspor’un paralı olduğunu duyan ve leş kargası gibi üşüşen menajerlerin ve teknik adamların vurgunumuzu yapıp da kaçalım dedikleri insanlardı. Sayın Özakalın’ın yönetimini eleştireceğimiz en belirgin konu budur. Tabi menajer kaynaklı çalışmayan ve transfer komitesine sert çıkış yapan Teknik Direktörlerde tanıdık, o ayrı bir mesele… Geçmiş dönemde en az  10’a yakın futbolcunun topa ayak vurmadan Mavi-beyazlı kulübün hatırı sayılır parasını cebine koyup gittiğine de şahit olduk.  Aslında futbolun içinden gelen ve benimde defalarca maçını izlediğim,  önceki yazımda çabasını övdüğüm Erzurumluluğundan emin olduğum Sami Özakalın’ın vasıfsız ve futboldan bi haber olan yönetiminin zafiyetini kulak arkası etmek doğru olmaz. 4 yıldır bu takıma Erzurumlu, Erzurum amatör ve gençler ligini takip eden koordinasyonu sağlayan genç jenerasyondan bir yardımcı antrenör görevlendiremez miydi? Bu takımda Erzurumlu yeteneklerimize kamp kadrosunda olma şansı, güç ve kuvvet antrenmanlarından faydalanılabilmeleri sağlanamaz mıydı? Böylece dışa bağımlılık en asgari düzeye indirilebilirdi. Zaten bu aksilikleri Özakalın da kongrede ifade edip, yeni yönetimden alt yapı ve Erzurum gençliğine daha çok sahip çıkılması konusunda yeni yönetimi tavsiyelerde bulundu.

Yazımın başında da belirtiğim gibi yeni bir yönetim yeni bir umut yeni bir heyecan… Başarıyı en fazla hak eden büyük BB Erzurumspor taraftarına hak ettiği sevinci yaşatmak sadece paradan, siyasetten geçseydi bugün takımımız Süper ligdeydi. Fatih Terim’in , Mourinho’nun bile yaptığı transferlerin sorgulandığı futbolda adı sanı ismi cismi bilinmedik hocalara menajerlere verilen yetkilerin sorgulanmaması bizi yıllardır hep geriye götürdü. Götürmeye de devam eder.

Alt yapı demişken, BB Erzurumspor alt yapısına da bir paragraf açmak istiyorum.  Yeni Yönetimin ilk icraatlarından birisi İskenderun Demir Çelik Spor’dan transfer edilen kapanan Sanayispor’un alt yapısında yetişen  Murat Paluli oldu,   Paluli için Akdeniz ekibine 300 bin  lira  bonservis  bedeli verildiği iddia ediliyor. Murat’ın aldığı her kuruş kendisine helali hoş olsun, sevdiğim ve yakından tanıdığım bir ailenin çocuğu, ağabeyi Metin  Paluli ile yan yana top koşturduk. A kalite insanlar. Keşke 300 bin liranın hepsi Murat Paluli’nin cebine girseydi.  Kendi değerlerimizi, alt yapılarımızda oynasalar dahi üst takıma itekleyip yükseltemiyorsak,  işte böyle milyarları verip geri alırız. Ali Demirhan yönetimin görev dağılımında aslında en doğru aldığı karar,  alt yapı sorumlusu olarak  akademisyen Erdinç Şıktar ve eski futbolculardan Serkan Daş ‘ı ataması oldu. Yeni yönetimde futbol topu ile haşır neşir olmuş. 3 Temmuz Stadı’nın eski toprak zemininde toz yutmuş, karda buzda top koşturmuş Şıktar ile Daş’ın Erzurum gençliği adına önemli ve doğru işlere imza atacağı inancı ile iki genç yöneticinin de takipçisi olacağım. Şıktar ve Daş’ın öncelikli olarak Erzurum’da futbolun taban birlikleri ASKF, TÜFAD ve Amatör Kulüp Temsilcileri ile zirveler yaparak, gerekli çalışmalara imza atmasını bekliyoruz.

 
Etiketler: Para, siyaset, şampiyon, olmaya, yeter, mi
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
26 Ağustos 2015
Dört başlı BB Erzurumspor…
24 Ağustos 2015
Dağ fare doğurdu
17 Ağustos 2015
Avrupalılar, Türkiye’yi Katar mı görüyor?
10 Ağustos 2015
Bence her takımın başında bir Mircea Lucescu gerekli
16 Haziran 2015
Güzel şeyler de oluyor
28 Mayıs 2015
İşin başında sporu seven bir Rektör olunca…
20 Nisan 2015
Bir dakikalık coşku
13 Nisan 2015
Erzurum kendi göbeğini kendi kesecek
23 Mart 2015
Darısı Erzurumspor’un başına…
16 Mart 2015
Daha çok isteyen kazandı
09 Mart 2015
Kıskananlar çatlasın
02 Mart 2015
Sonuçta çok isteyen kazandı
19 Şubat 2015
Stadlar süs için yapılmıyor
30 Ocak 2015
Şampiyonluk taraftara bağlı
19 Ocak 2015
Hak eden BAL’lansın
05 Ocak 2015
Böyle hemşehri her takıma lazım!
15 Aralık 2014
FATİH’TEN HAYAT ÖPÜCÜĞÜ
11 Aralık 2014
Yeni bir beyaz sayfa açmak
28 Kasım 2014
ÇEKİRGE BİR SIÇRAR MİSALİ…
05 Kasım 2014
GALİPTİR, BU YOLDA MAĞLUP
25 Ekim 2014
BUYURUN BEYLER! MAÇA…
08 Ekim 2014
Türkiye’de güzel statlar yapılıyor ama…
24 Eylül 2014
Puanları bol keseden dağıtıyor
13 Eylül 2014
Yine bana hasret yine bana hüsran var
01 Eylül 2014
Murat Kosova’ya gecikmiş teşekkürümü sunarken
15 Ağustos 2014
Erken uyarı
02 Temmuz 2014
Hikmet hocaya Aslanlar gibi yakışır
12 Haziran 2014
Yine birilerini destekleyeceğiz
28 Mayıs 2014
Madenci çocuğu olmak
09 Mayıs 2014
Özakalın nezdinde herkesi kutluyorum
21 Nisan 2014
Kazım Karabekir’de Deniz esintisi
07 Nisan 2014
Bu stat ölüyü canlandırır
02 Nisan 2014
Yine Sakarya maçı, yine kar-tipi, boran…
22 Mart 2014
Nurulllah Pala Şov değil, Sow’un gözyaşları
11 Mart 2014
İyi, kötü, çirkin
06 Mart 2014
Play-off’u aklından bile geçirme
28 Şubat 2014
Delikanlıların düellosu
12 Şubat 2014
Evim, evim güzel evim
31 Ocak 2014
Umutlandık…
03 Ocak 2014
Futbol terörü hortladı
13 Aralık 2013
Üç günde 2 zafer
26 Kasım 2013
Aboneyim abone bir puana abone
16 Kasım 2013
İncedal’ın ordusu
31 Ekim 2013
Gol hovardaları
07 Ekim 2013
Dersim cezayı kesti
01 Ekim 2013
İncedal, rakibin fotoğrafını çekmişti
27 Eylül 2013
Ayağına gelen fırsatı tepti
11 Eylül 2013
İçimizdeki İrlandalılar
08 Eylül 2013
Bu takım iş yapar
Haber Yazılımı