Bugün - 19 Ocak 2018 Cuma
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künyemiz
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.gazetepasinler.com Logo
-
Erzurum 1°°C
Yazar Detayları

Nurullah PALA

Nurullah PALA - Para ve siyaset şampiyon olmaya yeter mi?

Para ve siyaset şampiyon olmaya yeter mi?
Yazı Tarihi: 07 Ağustos 2015 Cuma

Hayatın her anında yeni şeyler, yeni bir umut ve yeni bir heyecandır. Sporda da bazen olur ki, kan değişikliği elzem bir hal alır… BB Erzurumspor’da da üç yıllık Saim Özakalın dönemi 9 Temmuz’da son bulmuştu. Belki Erzurum’un teknik adam anlam kan değişikliği yapması uygundu, bu da oldu. Turhan Özyazanlar’ın Play-Off’tan takımı üst lige taşıyamadığını göz önünde bulundurursak, yönetimin teknik adam değişikliğini normal karşılarız ki; Öyle de oldu. Özyazanlar’ın koltuğuna Besim Durmuş oturdu. Bu değişiklikle yetinmeyen Erzurum, idari yönetim değişikliğine de uğradı. Aslında Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in Saim Özakalın’a “Sizinle buraya kadar” demesinin ardından yeni bir süreç başladı. Kısa bir süre sonra da Avukat Ali Demirhan kulüp başkanı olarak işbaşına geldi. Bir kez daha hadi hayırlısı diyor ve Demirhan ile ekibine başarılar diliyoruz, yolunuz açık olsun.

Evet!…Özakalın, Belediye Başkanı Mehmet Sekmen tarafından istenmediği için başkanlığı bırakmak zorunda kaldı. Her ne kadar Sekmen, “Saim Başkan bize kendisi bırakmak istedi” dese bile… Her ne ise olan oldu, Özakalın gitti, yerine Demirhan geldi. Zaman elbette ki, birilerini haklı birilerini haksız çıkartacak. Bunu bekleyip göreceğiz. Evet üstede değişimiz gibi her kan değişikliği mutlaka başarılı olmak ve hedefe ulaşmak için yapılan bir değişikliktir.  Demirhan yönetimi de aslında Mavi-beyazlı takım için yeni bir heyecan, yeni bir umut. Çünkü taraftar penceresinden baktığında bu böyle… Dört yıldır 3’üncü Lige yapışıp kalan bir takım var çünkü ortada… Taraftar bir an önce şampiyonluk bekliyor. Saim Özakalın yönetimi de sırf bu yüzden diskalifiye edilmedi mi?… Çünkü Özakalın, kulübü kurumsallaştırmıştı, tesisleşmede büyük bir aşama kat etmişti. Alt yapı sorunları çözülmüştü. Ne gerçekleşmemişti şampiyonluk, o şampiyonluk Ali Demirhan yönetiminde gelir mi? ömrümüz yeterse, Mayıs ayını beklemekten başka çaremiz yok.

Evet!… Geçtiğimiz hafta yapılan BB Erzurumspor olağanüstü kongresinde  yönetiminin Avukat Ali Demirhan başkanlığında oluşumuna şahit olduk.  Mavi-beyazlı Yönetimde  Erzurum kamuoyunca tanınan hem siyasilere hem iş adamlarına hem de  akademisyenlere rastlamak mümkün, Erdinç Şıktar ve Sertaç Erciş gibi… Daha önceki yazımızda da belirtmiştik Büyükşehir Belediyeler Kanununa göre Pasinler Belediye Başkanı Ünsal Sertoğlu ve Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan’ın yönetimde yer alamayacaklarını, onlarda gereğini yapıp istifa etti. Yerlerine Büyükşehir Belediye kanadından Spor AŞ Genel Müdürü Ahmet Dal ile ERTANSA Genel Müdürü Yasin Deniz asıl listeye girdi. Kanımca, bu hata bilinçli olarak yapıldı. Vizyona Belediye Başkanları çıkarıldı ve delegenin gözü boyandı. Sonrasında ufak bir manevra ile Sertoğlu ve Orhan’a teşekkür edildi.

Evet!… Durup dururken, yönetim değişikliğinin bir anlamı olmalıydı. Peki  o amaç neydi? Hem parasal anlamda hem de lobi anlamında güçlü bir BB Erzurumspor oluşturmak mıydı? Son 4 yıla baktığımızda BB Erzurumspor parasal anlamda sorun yaşamadığını 60’ı aşkın futbolcu transferi yaptığından anlıyoruz.  ‘Şaşırmayın’ ben ortalama 60 dedim ama incelerseniz bu sayının daha fazla olduğunu göreceksiniz. Kimdi bu futbolcuları transfer eden, ettiren? BB Erzurumspor’un paralı olduğunu duyan ve leş kargası gibi üşüşen menajerlerin ve teknik adamların vurgunumuzu yapıp da kaçalım dedikleri insanlardı. Sayın Özakalın’ın yönetimini eleştireceğimiz en belirgin konu budur. Tabi menajer kaynaklı çalışmayan ve transfer komitesine sert çıkış yapan Teknik Direktörlerde tanıdık, o ayrı bir mesele… Geçmiş dönemde en az  10’a yakın futbolcunun topa ayak vurmadan Mavi-beyazlı kulübün hatırı sayılır parasını cebine koyup gittiğine de şahit olduk.  Aslında futbolun içinden gelen ve benimde defalarca maçını izlediğim,  önceki yazımda çabasını övdüğüm Erzurumluluğundan emin olduğum Sami Özakalın’ın vasıfsız ve futboldan bi haber olan yönetiminin zafiyetini kulak arkası etmek doğru olmaz. 4 yıldır bu takıma Erzurumlu, Erzurum amatör ve gençler ligini takip eden koordinasyonu sağlayan genç jenerasyondan bir yardımcı antrenör görevlendiremez miydi? Bu takımda Erzurumlu yeteneklerimize kamp kadrosunda olma şansı, güç ve kuvvet antrenmanlarından faydalanılabilmeleri sağlanamaz mıydı? Böylece dışa bağımlılık en asgari düzeye indirilebilirdi. Zaten bu aksilikleri Özakalın da kongrede ifade edip, yeni yönetimden alt yapı ve Erzurum gençliğine daha çok sahip çıkılması konusunda yeni yönetimi tavsiyelerde bulundu.

Yazımın başında da belirtiğim gibi yeni bir yönetim yeni bir umut yeni bir heyecan… Başarıyı en fazla hak eden büyük BB Erzurumspor taraftarına hak ettiği sevinci yaşatmak sadece paradan, siyasetten geçseydi bugün takımımız Süper ligdeydi. Fatih Terim’in , Mourinho’nun bile yaptığı transferlerin sorgulandığı futbolda adı sanı ismi cismi bilinmedik hocalara menajerlere verilen yetkilerin sorgulanmaması bizi yıllardır hep geriye götürdü. Götürmeye de devam eder.

Alt yapı demişken, BB Erzurumspor alt yapısına da bir paragraf açmak istiyorum.  Yeni Yönetimin ilk icraatlarından birisi İskenderun Demir Çelik Spor’dan transfer edilen kapanan Sanayispor’un alt yapısında yetişen  Murat Paluli oldu,   Paluli için Akdeniz ekibine 300 bin  lira  bonservis  bedeli verildiği iddia ediliyor. Murat’ın aldığı her kuruş kendisine helali hoş olsun, sevdiğim ve yakından tanıdığım bir ailenin çocuğu, ağabeyi Metin  Paluli ile yan yana top koşturduk. A kalite insanlar. Keşke 300 bin liranın hepsi Murat Paluli’nin cebine girseydi.  Kendi değerlerimizi, alt yapılarımızda oynasalar dahi üst takıma itekleyip yükseltemiyorsak,  işte böyle milyarları verip geri alırız. Ali Demirhan yönetimin görev dağılımında aslında en doğru aldığı karar,  alt yapı sorumlusu olarak  akademisyen Erdinç Şıktar ve eski futbolculardan Serkan Daş ‘ı ataması oldu. Yeni yönetimde futbol topu ile haşır neşir olmuş. 3 Temmuz Stadı’nın eski toprak zemininde toz yutmuş, karda buzda top koşturmuş Şıktar ile Daş’ın Erzurum gençliği adına önemli ve doğru işlere imza atacağı inancı ile iki genç yöneticinin de takipçisi olacağım. Şıktar ve Daş’ın öncelikli olarak Erzurum’da futbolun taban birlikleri ASKF, TÜFAD ve Amatör Kulüp Temsilcileri ile zirveler yaparak, gerekli çalışmalara imza atmasını bekliyoruz.

 
İletişim E-Posta: - Telefon:


 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

Dört başlı BB Erzurumspor…
Dağ fare doğurdu
Avrupalılar, Türkiye’yi Katar mı görüyor?
Bence her takımın başında bir Mircea Lucescu gerekli
Para ve siyaset şampiyon olmaya yeter mi?
Güzel şeyler de oluyor
İşin başında sporu seven bir Rektör olunca…
Bir dakikalık coşku
Erzurum kendi göbeğini kendi kesecek
Darısı Erzurumspor’un başına…
Daha çok isteyen kazandı
Kıskananlar çatlasın
Sonuçta çok isteyen kazandı
Stadlar süs için yapılmıyor
Şampiyonluk taraftara bağlı
Hak eden BAL’lansın
Böyle hemşehri her takıma lazım!
FATİH’TEN HAYAT ÖPÜCÜĞÜ
Yeni bir beyaz sayfa açmak
ÇEKİRGE BİR SIÇRAR MİSALİ…
GALİPTİR, BU YOLDA MAĞLUP
BUYURUN BEYLER! MAÇA…
Türkiye’de güzel statlar yapılıyor ama…
Puanları bol keseden dağıtıyor
Yine bana hasret yine bana hüsran var
Murat Kosova’ya gecikmiş teşekkürümü sunarken
Erken uyarı
Hikmet hocaya Aslanlar gibi yakışır
Yine birilerini destekleyeceğiz
Madenci çocuğu olmak
Özakalın nezdinde herkesi kutluyorum
Kazım Karabekir’de Deniz esintisi
Bu stat ölüyü canlandırır
Yine Sakarya maçı, yine kar-tipi, boran…
Nurulllah Pala Şov değil, Sow’un gözyaşları
İyi, kötü, çirkin
Play-off’u aklından bile geçirme
Delikanlıların düellosu
Evim, evim güzel evim
Umutlandık…
Futbol terörü hortladı
Üç günde 2 zafer
Aboneyim abone bir puana abone
İncedal’ın ordusu
Gol hovardaları
Dersim cezayı kesti
İncedal, rakibin fotoğrafını çekmişti
Ayağına gelen fırsatı tepti
İçimizdeki İrlandalılar
Bu takım iş yapar
Diğer Yazarlar

‘Cem evinde ibadete tanıklık’ için ne dediler?
Dört başlı BB Erzurumspor…
Öz’e onlar da hayırlı olsuna gidecek!
Akademik Danışman
Kanal İstanbul...
KUDÜS Stratejisi Yeniden Dirilişin Milâdı Olacaktır
E-Gazete (Bizim Gazete)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Hava Durumu ( Erzurum )
Bugün
-3°°C - 1°°C
Cumartesi
-8°°C - -1°°C
Pazar
-9°°C - -1°°C
Pazartesi
-7°°C - 0°°C
Namaz Vakitleri ( Erzurum )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:5607:2612:3215:0217:2718:49

19 Ocak 2018 Cuma
Röportajlar
Pasinler'de Bayram Namazı Kaçta Kılınacak
Diyanet İşleri Başkanlığı, bayram namazı vakitlerini açıkladı. Erzurum'da Bayram Namazı saaati 05.44'de, Pasinler'de ise iki dakika önce 05.42'de...
»
»
»
Tarihte Bugün
1910 - Çırağan Sarayı yandı
1990 - SSCB askerlerinin Bakü'yü işgali
Kim Kimdir
Günün Sözü
Doğruluk bulunmaz sen eğri isen."
(Yunus Emre)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,63ms