Bugün - 19 Ocak 2018 Cuma
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künyemiz
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.gazetepasinler.com Logo
-
Erzurum 1°°C
Yazar Detayları

Ali Osman ENGİN

Ali Osman ENGİN - ANAYASA VE  BAŞKANLIK (HÜKÜMET) SİSTEMİ REFERANDUMUNDA  EVETLE HAYIR YER DEĞİŞTİRİRSE!...

ANAYASA VE BAŞKANLIK (HÜKÜMET) SİSTEMİ REFERANDUMUNDA EVETLE HAYIR YER DEĞİŞTİRİRSE!...
Yazı Tarihi: 20 Şubat 2017 Pazartesi

Çok yakında gidilecek anayasa ve başkanlık hükümet sistemi ile ilgili referandum sonuçlarının ülkemizin ve aziz milletimizin geleceğinde ezelden ebede giden yeni ufuklar açmasını ve geçmişten günümüze kadar değişik kılıflarda devam eden ayrıştırıcı, bölücü ve halkı temeli çürük kamplara bölerek nemalanan fırsatçılara aman vermemesini Yüce  Rabbimden niyaz ediyorum. İnanıyorum ki her bir karışı şehadet şerbetini içen kahraman şehitlerimizin mübarek kanlarıyla sulanmış toprakları vatan tutan büyük Türk Milleti ilelebet yaşayıp payidar olacaktır. Çünkü bu kutsal topraklarda yaşayan ve ana gövde olan Türk Milletini meydana getiren unsurların bu bütüne aidiyet temelinde en az %90’nın çok üzerinde bir çoğunluğu temsil ettiği çok belirgin bir gerçekliktir. İster solda yer alsın ister sağda yer alsın, bu bütünün temsil ettiği unsurların hepsinin bu konuda bir endişe ve sıkıntılarının olmadığını ve olamayacağını ifade etmek gerekir. Elbette ki akıl, iman ve ahlâk ölçeğinde kendilerini kiraya veren hain terör örgütleri ve onlarla aynı yatağı paylaşan paralellerinin vatana ve millete ihanet içerisinde olduklarını unutmamak zorundayız. Bu ihaneti belgeleyen olay ve o olayların yarattığı olguların hafızalarda halâ tazeliğini koruduğu   ve asla unutulmayacağını da ifade etmek lâzımdır. Bu ve benzeri marjinal gruplanmaların ancak mevcut şekliyle parlamenter sistemde kendilerine alan açtıkları, hatta meclise kadar intikal edebildikleri, vatanımıza ve milletimizin geleceğine hain emelleriyle göz diken şer odaklarının ekmeğine yağ sürüp onların işlerini kolaylaştıran eylem ve söylemlerde bulunabildikleri edinilmiş yaşantılarla sabittir.

 

Geriye doğru yaşadığımız toplumsal ve siyasal süreçleri tarihsel çerçevede incelendiği zaman, sayamayacağımız örneklerle karşılaşırız. Her bir örneğin arka plânının mevcut parlamenter sistemde ortaya çıkarılan cemaat, grup, siyasi kamplaşmalar ve ayrışmalar arasından gerçekleştirilen sızmaların olduğu açık ve seçik haldedir. Ülkemiz ve milletimiz ile hesapları olan ezeli düşmanların emellerine ulaşmaları için kullanacakları işte bu yapı ve grupların olması gerekir. Bu yapı ve grupların eylem, söylem ve davranışlarına ihtiyaçları vardır. Bunlar olmadan herhangi bir harekette bulunmaları çok zordur. Hatta zaman zaman kendi yapmaları gerekenleri bu marjinal gruplar eliyle çok daha masrafsız ve kolay olarak yaparlar. Gezi Parkı olayları, Mit tırları operasyonu, daha önceki askeri darbeler, 28 Şubat muhtırası ve akabinde yaşanan dramlar, 15 Temmuz kalkışması ve daha sayamayacağımız olaylar aynı çerçevedendir.

 

Bizim ülkemizde tezgâhlanan ve kurulan tuzakların hemen hemen aynıları tüm İslâm coğrafyalarında da kurgulanıyor ve hatta çok daha rahat bir şekilde piyasaya sürülüyor. Artık ezberlediğimiz gibi kaos ve riskler yaratılıyor, arkasından o riskler satın alınarak maliyeti çok düşük senaryolara dönüştürülüyor. Akan gözyaşları ve kan maalesef uzun bir süredir bu şekilde uyutulanlarla uyanıklar arasında sürüp gidiyor. Şüphesiz uyuyanların uyanıklara galip gelmesi pek mümkün gözükmüyor. Uyanıkların en temel korkusu uyuyanların uyanmasını sağlayacak fitili ateşleyebilecek lider ve önderlerdir. Şu an itibariyle ateş fitile yaklaşmış ve fitilin ateşlenmesi an meselesidir. Gerisi yaşanacak olayların kendi doğası içerisinde gelecektir. Onların vermeleri gereken mücadelenin temelini o fitili ateşleyecek elleri kırmak, fitili yeniden ateş almaz hale getirmek ve o fitili ülkemiz içerisinde milletimize ve devletimize yönelen terör temelli canlı bombaların kullanımına açmak olacaktır. Nitekim fırsat bulundukça bu durumlarla karşılaşıyoruz.

 

Rejim değişikliğinden bahsetmek, olsa olsa bir akıl tutulmasıdır. Evet bir değişiklik olacak ancak o değişiklik saymaya çalıştığım rejimin sızmalara fırsat veren açıklarının kapatılmış olacağı gibi bir değişiklik olacaktır. Bu değişikliğin devletimizin ve milletimizin aleyhine olacağını halkımızın en az %90 ve daha fazlasının kabul etmesi mümkün değildir. Ancak sadece bir bilgi kirliliğinin vermiş olduğu yanılgılardan bahsedilebilir. Halkımızın izan ve feraseti bu bulanıklığı kaldıracaktır. Zihin bulandırıcı faaliyetler devrededir ve bulanık zihinsel faaliyetlerden medet umulmaktadır. Aslında zihinleri bulanmış olan kardeşlerimizin karşıt iddiaları onların berraklaştırdıkları sanal zihinsel faaliyetlerle değil, kendi bulanık zihinsel faaliyetleriyle sorgulamaları daha anlamlı olacak ve yaratılan berraklıkların arkasında çok daha girdaplı karanlıkların varlığı hissedilecektir. Çünkü korkulu, şüpheli ve evetli hayırlı, sadece siyahlı beyazlı, varlı yoklu gerçeklikler konjonktürel sorunların üstesinden gelemez. Daha fazlası gerekmektedir. Daha fazlası da daha bulanık zihinsel faaliyetlerle sorgulanabilir.

 

Sevgili dostlar, şüphesiz herkesin kendi tercihinin sorumluluğunu da üstlenmeye talip olduğunu söylememiz gerekir. Ben sadece o bulanık zihinsel faaliyetlere örnek teşkil edecek bir sorgulamayla konuyu bitirmek istiyorum. Diyorum ki şu anda acaba bu referanduma evet diyecekler yarın karar değiştirip hayır diyeceklerini açıklasalar, diğer tarafı oluşturan hayır diyeceklerin durumları ne olur?!.. Ya da, şu an itibariyle hayır diyecekler karar değiştirip evet demek istediklerini açıklarsalar, diğer tarafta olanların durumu ne olur?!.. Sanıyorum bu soruya vereceğimiz cevap referandumda ne yapılması gerektiğine çok önemli bir ışık tutacaktır. Bana öyle geliyor ki, hayır diyeceklerin evet te karar kılmaları diğer tarafın tercihlerini etkilemeyecek, belki de daha büyük bir memnuniyet ve heyecan yaratacaktır.  Evet diyeceklerin hayır demeleri durumunda da aynı durumun söz konusu olacağına inanıyorum ve inanmak istiyorum.  Arada sımalara bağlı olarak kendilerine yer edinmiş bölücü ve ayrılıkçıların durumunun ne olacağına herkes kendince karar vermelidir.

 

Bu ülkede eğer Cumhurbaşkanı %50’ nin üzerinde bir çoğunlukla seçilecekse, bu çoğunluğa dayalı seçilen Cumhurbaşkanının hükümet etmesi ve bakanlar kurulunu seçilmemiş olanlardan teşkil ederek yürütmeyi sağlayacaksa, bir daha ayrılıkçı marjinal grupların koalisyonlarla iktidar olup bölücü hayallerini gerçekleştirmelerine fırsat verilmeyecekse, bu kirli yapılar üzerinde politikalar geliştirilemeyecekse; bu durum kimlere yarar, kimlere yaramayabilir? Kim kazanır, kim kaybeder? Bu soruların akılcı bir tavır ile cevaplanması tercih davranışının temelini oluşturacaktır. Ülkemizin % 70/90 ve ister tercihi evet ve ister hayır olsun, daha fazlasının nihai beklenti ve taleplerinin ne doğrultuda ve nasıl gerçekleştirilebileceği çok ama çok açıktır.  Ekseri çoğunluğu oluşturan ve millet olarak tüm toplumu bir arada tutan değerlere sağda veya solda, orada veya burada sım sıkı bağlı olan, eğer mevzu vatansa gerisi teferruattır diyebilen, canını cananını bu vatan ve millet için gözünü kırpmadan feda edebilen, bu ülkenin kalkınması ve herkesin elde edilen katma değerlerden   akıttığı göz nuru ve alın teri nispetinde pay alabildiği sosyal devlete ve refah toplumuna çaba, gayret ve hatta umudu içerisinde olan; Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Zazasıyla, akıllısıyla, delisiyle, Sünnisiyle, Şiisiyle, Alevisiyle, sağcısıyla, solcusuyla, batılısıyla, doğulusuyla, kuzeylisiyle, güneylisiyle, sağcısıyla, solcusuyla ezelden ebede birdir ve beraberdir. Hiç kimsenin birbirleriyle ayrıları ve gayrıları yoktur ve olmamalıdır. Şüphesiz bu insanların tercihleri ne yönde olursa olsun, niyetler halis ve samimidir. Yanlışlar ve doğruların tespiti gerçekleştirilecek uygulamalarla sabitleşebilir. Sadece geçmiş yaşantı, tecrübe ve deneyimlere bağlı olarak halkımızın iradesinin gasp edilip bin bir türlü yalan, iftira ve desiselerle vurgulamaya çalıştığım vesayetçilere teslim edildiği inkâr edilemez bir durumdur. İşte hazırlanan bu tezgâhlar ve  geliştirilen senaryolar birbirini takip ettiği için denildiği gibi; iz yapmış ve alışkanlıklar oluşturmuştur. Çalışmadan kazananlar, ekmeden biçmeye çalışanlar, hep köşeleri birer ikişer dönen dönmeler; ellerinden alınarak hep kendilerine teslim edilen hakkedenlerin iradelerini çarşıda, iç ve dış pazarlarda haraç mezat satmayı kendilerinin hakları olduğuna inanmaya başlamışlardır. Demek istediğim de bunlara dikkat edilmesidir.

 

“Keser döner sap döner bir gün hesap döner” ifadesinde olduğu gibi sağcısıyla, solcusuyla milletimizin tamamı için keser dönmeye başlamış ve hesaplar yeniden yapılmaktadır. Ancak o vesayetçilerin ve taşeronların, hesapları tutmamaya ve üzülmeyeceğiz bilançolar dengelenememeye başlamıştır. Doğal olarak bu durum paniğe ve endişeye yol açıyor. Biz biliyoruz ki tercihler ne olursa olsun eğer mevzu vatansa herkes eteğindeki taşları döker ve olması gereken yerde safını belirler. Çok endişeye de mahal yoktur.

 

Tercihlerini “hayır” istikametinde yapılandıran vatandaşlarımızın hepsi için bu ifadeleri kullanmak haddimize değildir. Aynı şekilde evet’ in arkasına sığınarak kendilerine alan açmaya çalışanlarda olabilir. Herkesin yaptığı tercihiyle ilgili söyleyecek sözü mutlaka vardır. Bu bir demokratik süreç ve yapılan tercihler de o çerçevedendir. Kendi tezlerinin doğru olduğuna inananlar bu doğrularını halka anlatacak ve halkın tercihlerini etkilemeye çalışacaklardır. Sonuçta eve te çıksa, hayır da çıksa bu sonuç herkesin kabulü olacaktır. CHP’ nin Anayasa Mahkemesine gitmemesi ve başvurulan makam halktır demesi çok yerindedir. İnşallah bu kampanyalar çok kırıcı ve dökücü olmadan devam eder halk bir bayram havasında sandığa gider ve seçimini yapar. Bizim dediklerimiz bu süreçte rol kesmeye çalışan terör örgütleri, nerdeyse devleti nefes alamaz hale getiren paralel yapılar, bu paralel yapıların paraleli olan türevleri ve hevesleri kabartılan dış mihraklardır. Nitekim Sayın Cumhurbaşkanı’ da meydanlarda CHP ve HDP seçmenlerinin oylarını da istemişlerdir.

 

İtirazlar zaman içerisinde ve anayasal süreç içerisinde eriyip yok olacak daha marjinal grup ve ortaya çıkacak koalisyonlarla elde edilecek iktidar erkiyle oluşturulacak devlete paralel ve bu paralellere paralel türevlerinden mi, yoksa ister evet ve ister hayır desin, demokrasi kültürü ve geleneği içerisinde herkes için demokratik haklar temelinde kardeşlik bağlarını tazeleyip ilelebet var olacaklardan mı gelmelidir!.. 

 

Ne diyelim gerisi lâfı güzaftır!..

 
İletişim E-Posta: - Telefon:


 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

KUDÜS Stratejisi Yeniden Dirilişin Milâdı Olacaktır
İRAN-AMERİKA VE TÜRKİYE
AMERİKA’NIN YENİ DÜNYA DÜZENİ VE PDY/PKK’YA BİÇİLEN YENİ ROL
KORSAN REFERANDUMLA MEŞGUL EDİLMEK İSTENEN TÜRKİYE İDLİB HAREKÂTIYLA RESTİNİ ÇEKTİ VE HAÇLI İTTİFAKININ KİRLİ EMELLERİNİ KURSAKLARINA GÖMDÜ!.. BİZLERE DÜŞEN CEPHE GERİSİNİ SAĞLAM TUTMAKTIR.
İHANET ATEŞİNDE AKLINI ISITANLAR KENDİ BEDENLERİNİN YANIŞINI SEYREDECEKLER!..
İhanet Çeteleri ve Terör Yapılarıyla Beraber Kayıran ve Koruyanlara da Amasız, Fakatsız Dokunulmalıdır!..
15 TEMMUZ ÜZERİNDEN 1 YIL GEÇTİ
DEVLETİ BAŞSIZ BIRAKMAYA NİYET EDENLER KUZGUNLARA LEŞ OLMAKTAN KURTULAMAYACAKLAR!..
NEYE EVET NEYE HAYIR!..
ANAYASA VE BAŞKANLIK (HÜKÜMET) SİSTEMİ REFERANDUMUNDA EVETLE HAYIR YER DEĞİŞTİRİRSE!...
ANAYASA REFERANDUMU VE TÜRK EĞİTİM SEN GENEL BAŞKANININ SÖZLERİ!..
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ SINIRLARIMIZIN ÖTESİNİ DE KAPSAYAN BİR BÖLGE ÜNİVERSİTESİ OLMA YOLUNDA
VATAN VE MİLLET DÜŞMANI HAİN DARBECİLERİN TÜM FARKLILIKLARI İÇİNE ALAN BÜYÜK TÜRK MİLLETİNDEN YEDİKLERİ İFLAH OLMAZ DARBELER!
YERELLEŞME GÖRÜNTÜLÜ ÇIKAR OYUNLARIYLA TERÖRE ALTYAPI OLUŞTURMA VE TÜRKSÜZ OSMANLICILIK OYUNLARI!
Sabancı Suikastının Faillerinin Vermek İstedikleri Mesajları Anlamak!..
NİZAMI ALEM ÜLKÜSÜNÜN ARADIĞI ŞAHSİYETİN KAPİTALİST SİSTEM İÇERİSİNDE GEÇİRDİĞİ BİREY OLMA BUHRANLARI!..
YAKIN ÇEVREMİZDE OLUP BİTENLER VE DÜŞÜRÜLEN RUS UÇAĞINA TAKILI MASKELERİN DÜŞÜŞÜ
ATATÜRKLE HESABI OLANLARA İTHAF EDİLİR!..
Devlet sabrının sınırları ve terör örgütünün öfke kontrolsüzlüğü
ATATÜRKLE HESABI OLANLARA İTHAF EDİLİR!..
ABD’de bir askeri okulda ders olarak anlatılan Horoz ve Tilki Hikayesi!
FRANSA’DA YAŞANAN KATLİAMIN ARKASINDA OLANLAR
CHARLIE HEBDO – KARİKATÜR – İNFAZ
TARAFLARIN KONTROL EDİLEMEYEN BEŞERİ ÖFKE ŞİDDET VE HİDDETLERİ ARASINDA KAYBEDİLEN İNCE AYRINTI OKUMALARI
SEÇİM BARAJI VE SEÇMEN İRADESİ
GARİP BİR ŞEKİLDE DEĞİŞEN HASANKALE
ÇANAKKALE NEDİR? NE DEĞİLDİR?
YENİ TOPLUMSAL DÜZEN VE YAPININ TEMEL DEĞİŞKENLERİ; DURAĞANLIK-KAOS-DÜZEN VE HAYIR VE ŞER İLİŞKİSİ
DEĞİŞMESİ İSTENEN SEÇİM YASASI NELERİ DEĞİŞTİRMELİDİR?
DİL KÜLTÜR SİYASET VE MEDYA İLİŞKİSİ KAPSAMINDA POST MODERN ANLAYIŞ
ALLAH KORUSUN ZIVANADAN ÇIKMAK ÜZEREYİZ!
BEKTAŞİLİK, MEVLEVÎLİK KÜLTÜRÜ, İBRAHİM HAKKI HAZRETLERİ VE TEYO FELSEFESİ
Ortadoğululaşmayı Özlediği ve 12 Eylül Öncesini Heves Edip İçine Közlediği İçin Ortası Mortası Mağaraya Dönen ve Hep Aynı Kenarı Kullanan Üniversite-i Ortadoğu!..
Hasan Kalenin Dünü ve Bu günü –Teyo Çözsün Kör düğümü!
BİR BİLENİN PİR YANILDIĞI GİBİ ÇOK BİLENLER DE ÇOK YANILACAKLAR!..
CENABI ALLAH GÖNDERDİĞİ EN SON DİNİNİN KORUYUCUSUDUR
Dersanelerin Kapatılması veya Kapatılamaması!..
TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ PROJE OKUR YAZARLIĞI VE TEYO PEHLİVAN’IN ANAYASA YORUMU
GEZİ PARKI OLAYLARI İLE AVRUPA BİRLİĞİ ARASINDA GİDİP GELEN YANSIMA OKUMALARI!..
TANSİYON MUTLAKA DÜŞÜRÜLMELİ
AKİLLER VE ARİFLER
SOSYAL SERMAYENİN ERİMESİ VE TEYO PEHLİVANIN YERİNMESİ
Zamanın Ruhu Değişti ve Teyo İmdada Erişti!..
YAYI KIRILAN DADAŞ!...
ZEMHERİ AYAZINDA YANARAK MİLLETİNİN UFKUNU AYDINLATANLAR
İYİLİK
İTEN ARABI KARIŞAN MEZHEPLER ARASINDA ARAMAK!
TERÖR SORUNUNU KİM ÇÖZER, KİM ÇÖZEMEZ?
TBMM TEZKERESİNİN ANLAMI VE ANLAMSIZLAŞTIRILMASI
Diğer Yazarlar

‘Cem evinde ibadete tanıklık’ için ne dediler?
Dört başlı BB Erzurumspor…
Öz’e onlar da hayırlı olsuna gidecek!
Akademik Danışman
Kanal İstanbul...
KUDÜS Stratejisi Yeniden Dirilişin Milâdı Olacaktır
E-Gazete (Bizim Gazete)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Hava Durumu ( Erzurum )
Bugün
-3°°C - 1°°C
Cumartesi
-8°°C - -1°°C
Pazar
-9°°C - -1°°C
Pazartesi
-7°°C - 0°°C
Namaz Vakitleri ( Erzurum )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:5607:2612:3215:0217:2718:49

19 Ocak 2018 Cuma
Röportajlar
Pasinler'de Bayram Namazı Kaçta Kılınacak
Diyanet İşleri Başkanlığı, bayram namazı vakitlerini açıkladı. Erzurum'da Bayram Namazı saaati 05.44'de, Pasinler'de ise iki dakika önce 05.42'de...
»
»
»
Tarihte Bugün
1910 - Çırağan Sarayı yandı
1990 - SSCB askerlerinin Bakü'yü işgali
Kim Kimdir
Günün Sözü
İnsanlar sahip olduklarını küçümser, sahip olamadıklarını önemser
(Konfüçyus)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,23ms