Bugün - 19 Ocak 2018 Cuma
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künyemiz
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.gazetepasinler.com Logo
-
Erzurum 1°°C
Yazar Detayları

Ali Osman ENGİN

Ali Osman ENGİN - GEZİ PARKI OLAYLARI İLE AVRUPA BİRLİĞİ ARASINDA GİDİP GELEN YANSIMA OKUMALARI!..

GEZİ PARKI OLAYLARI İLE AVRUPA BİRLİĞİ ARASINDA GİDİP GELEN YANSIMA OKUMALARI!..
Yazı Tarihi: 24 Haziran 2013 Pazartesi

Aziz dostlar; yeniden hepinizi derin saygı ve muhabbetlerimle selamlıyorum.  Rabbim hepimizin işlerimizi kolaylaştırsın ve akıl sağlığıyla beden sağlığımızı korumamıza fırsat versin.  Hani derler ya; “Ayıdan post, gâvurdan dost olmaz”. Büyük vatan şairimiz merhum, Mehmet Akif ERSOY’ un; “medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar”  dediği batı medeniyeti; ayrıştırma, değer yok etme, sömürü, talan, yok ederek varlığını sürdürme temeli üzerine kurulmuştur.  Halbuki Türk-İslâm medeniyeti ise;  birleştirme, değer üretme, paylaşma, insanı yüceltme, koruyup yaşatma temeli üzerine inşa edilmiştir.  Dünyanın hemen hemen her tarafında bu iki farklı medeniyetin belirleyici izlerine rastlanmaktadır. Onlar bireyi ön plâna çıkararak değer adına her şeye küfrettirip isyan ettirirken, bizler ise İbni Haldun’un deyimiyle şahsiyetleştirdiğimiz bireyi (beni) bizde eriterek toplumsal birlik ve bütünlüğü sağlamlaştırmışız. Türk – İslâm medeniyetinin inşa edilmesiyle ortaya çıkan pozitif toplum yapısında; aç komşusunu doyurmadan yatmayan, çuvaldızı kendisine batırmadan iğneyi başkasına batırmayan, mülkün temeline adaleti koyan, göçmen kuşların göç yollarına kuş barınakları kurarak onların dahi haklarını koruyan, halâ hayranlıkla yad edilen bir vakıf geleneği hayata geçiren ve alanın vereni tanımadığı bir yardımlaşma ve dayanışma kültürü oluşturan özgür ama yaratana kulluk görevinin bilincinde olan şahsiyetler doğmuştur.


Dünün batı medeniyetinin tek dişi kalan canavarları, bu gün AB çatısı altında dişlerini yenileyerek kanını emecek zayıf damarlar aramaya çıkmışlardır. Dişleri bir kere kana battıktan sonra, artık geri dönüşü olmayan şer yolunun azılı yankesicileri olmaktan geri durmamışlardır.  Bunların dostluklarının düşmanlıklarından daha tehlikeli olduğu artık anlaşılmalıdır.  Tarihsel olaylar geleceğe dönük ortaya çıkan yeni değişkenler dikkate alınıp yeniden yorumlanarak karanlıkta kalan noktalar aydınlatılmalıdır. Bilindiği gibi Avrupa birliği üyeliği maceramız çok uzun bir süredir devem etmektedir. Bir türlü eşit çıkarlar çerçevesinde bir ortaklık gerçekleşmediği gibi, ellerine geçirdikleri her fırsatta daha fazla kan emmeye ve sömürmeye devam etmişlerdir. Gümrük birliği anlaşması buna çarpıcı bir örnektir. Batı medeniyetinin doğurduğu Avrupa birliği, başlattığı üyelik uyum sürecinin gereklerinin yerine getirilmemesi için, ülkemizde kaos ortamı yaratıp, bu kaos ortamına bağlı demokrasi ihlallerini bahane ederek sürecin ilerlemesini engellemek istemektedir. İşte Gezi parkı olaylarıyla Avrupa Birliği arasındaki korelasyonu bu bakış açısıyla ortaya koymak gerekir. Çünkü gezi Parkı olayları çığırından çıkıp yakıp yıkmaya dönüştüğünde, ister istemez polis müdahalesi yapılmış ve bu sırada yaşanan istenmeyen durumlar,  yaşanan somut olaylar olarak ortaya çıkmıştır. Neticede yaşanan tüm olumsuzluklar, işte o Avrupa Birliği tarafından yaratılan riskler olarak ortaya çıkmış ve arkasından bu riskleri yaratanlar geri dönüp hepsini satın almaya çalışmışlardır. Satın almaya çalıştıkları riskleri kendileri yaratmışlardır ve alabildikleri ölçüde de avazları çıktığı kadar bağırmışlardır. Özellikle Almanya ve Hollanda açılması gereken yeni müzakere ve uyum fasıllarının açılmasını veto etmişlerdir. Sebep; ifade etmeye çalıştığım ve kendi yarattıkları riskler olan Gezi Parkı olaylarıdır. Öyleyse Gezi Parkı olaylarının arka plânını yeni ortaya çıkan Almanya ve Hollanda’nın tutum ve davranışlarından anlamak daha kolay olacaktır. Benim bir yakın akrabam vardı ve kendilerine çok önemli bir iyilik ve yardım yapıldığı zaman, aynı şekilde karşılığını vermemek için mutlaka bir bahane bulur ve küskünlük ortamı oluştururdu. Böylece yapılan iyiliklere karşılık verme durumundan kurtulurdu. Avrupa Birliğinin durumu da aynıdır ve biraz daha örtülü olarak bu işi yapmaktadır.


Tarihçilerimizi çok önemli görevler beklemektedir. Çünkü aynı şekilde geçmişte mevcut değişkenler çerçevesinde yorumlanan ve analiz edilen tarihsel olaylar, yeni ortaya çıkan farklı değişkenler kapsamında yeniden analiz edilerek doğruya daha yakın gerçeklikler ortaya çıkarılmalıdır. Esasında küreselleşen dünyamızda toplumsal kalkınmanın ve gelişmenin en temel dinamiği de bu olsa gerek. Özellikle Almanya ve Osmanlı ilişkileri yeni ortaya çıkan AB tutum ve davranışları boyutuyla yeniden masaya yatırılmalıdır. Bu gün, devletimizin Avrupa Birliğine tam üyelik mücadelesinde Almanya’nın takındığı tavır, öyle zannediyorum ki geçmişe ışık tutmaktadır. Bu gün, içerisinde onlara katma değer sağlayan işçilerimizin oluşturduğu hizmet sektörünü bile göz ardı ederek, zaman zaman katliamlara varan Nazi saldırılarına göz yuman bir Almanya’nın Osmanlıya gerçek dost olarak davranmış olması düşünülemez. Hakikaten II. Dünya harbi ve Milli Mücadele tarihimiz ayrıntılı olarak incelendiğinde, aynı şekilde yaratılmış olan risklerin diğer düşman ülkelere pazarlanmış olabileceği gerçeklikleriyle karşılaşılacaktır. Yeni tarihsel gerçeklikler yeni kuşaklara aktarıldığı zaman, tarihsel bilinç ve şuurun yeniden canlanacağı unutulmamalıdır. Bu tarihsel döngü dönüşümünü sürdürürken, ortaya çıkacak yönelimlere doğru istikametler verilmesi elbette ki tarihçilerimizin işi olacaktır. Her yeni gelecek yaşantı, tecrübe ve deneyimler en uzak geçmişin tarihsel olayları için aydınlatıcı güneş ve yıldızlardır. İşte bu bağlamda yapacağımız yeni okumalar topluma yön verecektir. Onlar şimdilik yazıcılar ve bizler de onların yazdıklarının okuyucularıyız. Ancak doğru okumalarla kendi güvenliğimizi tahkim edebiliriz. Ne zaman bizler yazan ve onlar okuyan olur ise, işte o zaman öğrenilmiş ve kabullenilmiş çaresizlikten kurtulmuş olacağız.


Siyasi iktidar, batıya yaklaşım tarzını işte bu yapı çerçevesinde belirlemelidir ve ortaya çıkacak yeni durumlara yeni vaziyetler alabilme potansiyelini dinamik bir süreç olarak hep canlı tutmak zorundadır. Karşı tarafın nihai olarak ne yapmak istediğini tam olarak anlayamayan ve kendi durumunun da tam farkında olmayanların her hangi bir çatışma veya ihtilaf durumunda başarılı olması imkânsızdır. Birilerinin çıkıp Avrupa Birliği üyesi Almanya ve Hollanda’nın tutumlarının sebeplerini hiç olmadığı yerlerde adeta onların beklentileri doğrultusunda niyet okuyuculuğu yaparak aramaları bana göre iç kamu oyunu manipüle etmeye yöneliktir. Böylece asıl sebepler rahatlıkla göz ardı edilerek karşı hamlelerin önüne geçilmektedir. Ne yazık ki bu hep böyle olmaktadır ve işte gümrük birliğinden doğan kayıplarımızın dillendirilmesine rağmen devam etmesi de bu yüzdendir.


Selam ve sevgilerimle

Doç. Dr. Ali Osman ENGİN

 

 

 

 
İletişim E-Posta: - Telefon:


 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

KUDÜS Stratejisi Yeniden Dirilişin Milâdı Olacaktır
İRAN-AMERİKA VE TÜRKİYE
AMERİKA’NIN YENİ DÜNYA DÜZENİ VE PDY/PKK’YA BİÇİLEN YENİ ROL
KORSAN REFERANDUMLA MEŞGUL EDİLMEK İSTENEN TÜRKİYE İDLİB HAREKÂTIYLA RESTİNİ ÇEKTİ VE HAÇLI İTTİFAKININ KİRLİ EMELLERİNİ KURSAKLARINA GÖMDÜ!.. BİZLERE DÜŞEN CEPHE GERİSİNİ SAĞLAM TUTMAKTIR.
İHANET ATEŞİNDE AKLINI ISITANLAR KENDİ BEDENLERİNİN YANIŞINI SEYREDECEKLER!..
İhanet Çeteleri ve Terör Yapılarıyla Beraber Kayıran ve Koruyanlara da Amasız, Fakatsız Dokunulmalıdır!..
15 TEMMUZ ÜZERİNDEN 1 YIL GEÇTİ
DEVLETİ BAŞSIZ BIRAKMAYA NİYET EDENLER KUZGUNLARA LEŞ OLMAKTAN KURTULAMAYACAKLAR!..
NEYE EVET NEYE HAYIR!..
ANAYASA VE BAŞKANLIK (HÜKÜMET) SİSTEMİ REFERANDUMUNDA EVETLE HAYIR YER DEĞİŞTİRİRSE!...
ANAYASA REFERANDUMU VE TÜRK EĞİTİM SEN GENEL BAŞKANININ SÖZLERİ!..
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ SINIRLARIMIZIN ÖTESİNİ DE KAPSAYAN BİR BÖLGE ÜNİVERSİTESİ OLMA YOLUNDA
VATAN VE MİLLET DÜŞMANI HAİN DARBECİLERİN TÜM FARKLILIKLARI İÇİNE ALAN BÜYÜK TÜRK MİLLETİNDEN YEDİKLERİ İFLAH OLMAZ DARBELER!
YERELLEŞME GÖRÜNTÜLÜ ÇIKAR OYUNLARIYLA TERÖRE ALTYAPI OLUŞTURMA VE TÜRKSÜZ OSMANLICILIK OYUNLARI!
Sabancı Suikastının Faillerinin Vermek İstedikleri Mesajları Anlamak!..
NİZAMI ALEM ÜLKÜSÜNÜN ARADIĞI ŞAHSİYETİN KAPİTALİST SİSTEM İÇERİSİNDE GEÇİRDİĞİ BİREY OLMA BUHRANLARI!..
YAKIN ÇEVREMİZDE OLUP BİTENLER VE DÜŞÜRÜLEN RUS UÇAĞINA TAKILI MASKELERİN DÜŞÜŞÜ
ATATÜRKLE HESABI OLANLARA İTHAF EDİLİR!..
Devlet sabrının sınırları ve terör örgütünün öfke kontrolsüzlüğü
ATATÜRKLE HESABI OLANLARA İTHAF EDİLİR!..
ABD’de bir askeri okulda ders olarak anlatılan Horoz ve Tilki Hikayesi!
FRANSA’DA YAŞANAN KATLİAMIN ARKASINDA OLANLAR
CHARLIE HEBDO – KARİKATÜR – İNFAZ
TARAFLARIN KONTROL EDİLEMEYEN BEŞERİ ÖFKE ŞİDDET VE HİDDETLERİ ARASINDA KAYBEDİLEN İNCE AYRINTI OKUMALARI
SEÇİM BARAJI VE SEÇMEN İRADESİ
GARİP BİR ŞEKİLDE DEĞİŞEN HASANKALE
ÇANAKKALE NEDİR? NE DEĞİLDİR?
YENİ TOPLUMSAL DÜZEN VE YAPININ TEMEL DEĞİŞKENLERİ; DURAĞANLIK-KAOS-DÜZEN VE HAYIR VE ŞER İLİŞKİSİ
DEĞİŞMESİ İSTENEN SEÇİM YASASI NELERİ DEĞİŞTİRMELİDİR?
DİL KÜLTÜR SİYASET VE MEDYA İLİŞKİSİ KAPSAMINDA POST MODERN ANLAYIŞ
ALLAH KORUSUN ZIVANADAN ÇIKMAK ÜZEREYİZ!
BEKTAŞİLİK, MEVLEVÎLİK KÜLTÜRÜ, İBRAHİM HAKKI HAZRETLERİ VE TEYO FELSEFESİ
Ortadoğululaşmayı Özlediği ve 12 Eylül Öncesini Heves Edip İçine Közlediği İçin Ortası Mortası Mağaraya Dönen ve Hep Aynı Kenarı Kullanan Üniversite-i Ortadoğu!..
Hasan Kalenin Dünü ve Bu günü –Teyo Çözsün Kör düğümü!
BİR BİLENİN PİR YANILDIĞI GİBİ ÇOK BİLENLER DE ÇOK YANILACAKLAR!..
CENABI ALLAH GÖNDERDİĞİ EN SON DİNİNİN KORUYUCUSUDUR
Dersanelerin Kapatılması veya Kapatılamaması!..
TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ PROJE OKUR YAZARLIĞI VE TEYO PEHLİVAN’IN ANAYASA YORUMU
GEZİ PARKI OLAYLARI İLE AVRUPA BİRLİĞİ ARASINDA GİDİP GELEN YANSIMA OKUMALARI!..
TANSİYON MUTLAKA DÜŞÜRÜLMELİ
AKİLLER VE ARİFLER
SOSYAL SERMAYENİN ERİMESİ VE TEYO PEHLİVANIN YERİNMESİ
Zamanın Ruhu Değişti ve Teyo İmdada Erişti!..
YAYI KIRILAN DADAŞ!...
ZEMHERİ AYAZINDA YANARAK MİLLETİNİN UFKUNU AYDINLATANLAR
İYİLİK
İTEN ARABI KARIŞAN MEZHEPLER ARASINDA ARAMAK!
TERÖR SORUNUNU KİM ÇÖZER, KİM ÇÖZEMEZ?
TBMM TEZKERESİNİN ANLAMI VE ANLAMSIZLAŞTIRILMASI
Diğer Yazarlar

‘Cem evinde ibadete tanıklık’ için ne dediler?
Dört başlı BB Erzurumspor…
Öz’e onlar da hayırlı olsuna gidecek!
Akademik Danışman
Kanal İstanbul...
KUDÜS Stratejisi Yeniden Dirilişin Milâdı Olacaktır
E-Gazete (Bizim Gazete)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Hava Durumu ( Erzurum )
Bugün
-3°°C - 1°°C
Cumartesi
-8°°C - -1°°C
Pazar
-9°°C - -1°°C
Pazartesi
-7°°C - 0°°C
Namaz Vakitleri ( Erzurum )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:5607:2612:3215:0217:2718:49

19 Ocak 2018 Cuma
Röportajlar
Pasinler'de Bayram Namazı Kaçta Kılınacak
Diyanet İşleri Başkanlığı, bayram namazı vakitlerini açıkladı. Erzurum'da Bayram Namazı saaati 05.44'de, Pasinler'de ise iki dakika önce 05.42'de...
»
»
»
Tarihte Bugün
1910 - Çırağan Sarayı yandı
1990 - SSCB askerlerinin Bakü'yü işgali
Kim Kimdir
Günün Sözü
Kadınları okutunuz, kadını okutmayan millet yükselemez?
(Hacı Bektaşı Veli)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,75ms