Yazı Detayı
14 Kasım 2016 - Pazartesi 13:18
 
Akademik Danışman
Şenol KANTARCI
https://twitter.com/senolkantarci
 
 

Doç. Dr. Şenol KANTARCI - Özgeçmiş

 

Erzurum’un Pasinler ilçesinde 1969 yılında doğdu. 1993’yılında Atatürk Üniversitesi’nden mezun olan KANTARCI, “Amerika Birleşik Devletleri’nde Ermeni Toplumu ve Türkiye’ye Yönelik Lobi Faaliyetleri” konulu teziyle 2003’te “Bilim Doktoru” unvanı aldı. 2001-2003 Araştırmaları Enstitüsü’nde uzman olarak çalıştı.

 

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) bünyesinde kurulan Türk-Ermeni İlişkileri Milli Komitesi’nde (TEİMK) İcra Kurulu Üyesi olarak görevlendirildi. 2003 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Tarih Bölümü’nde Öğretim Üyesi olarak çalışmaya başlayan KANTARCI, aynı üniversitede Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü.

 

Ocak 2004’ten itibaren Ankara’da TUSAM Ulusal Güvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi’ni kurdu ve Başkanlığını yaptı. 2005 yılından beri Türkiye Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi (TÜRKSAM) Baş Danışmanlığı ve Genel Koordinatörlük görevini yürütmektedir. Aynı zamanda Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Araştırma ve Etüt Merkezi (SAREM) Dış Politika Uzmanı olarak çalışmakta olan KANTARCI, 2010 yılında Doçent olmuştur.

 

Dr. KANTARCI, “Ermeni Araştırmaları” adlı Türkçe ve “Armenian Studies” adlı İngilizce dergilerin yardımcı editörlüklerini yaptı.

 

2006 yılında Kırıkkale Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’ne geçen, Diplomasi, Diplomasi Teorileri, Siyaset Bilimi, Yakın Dönem Türk Tarihi, Kafkasya, Ermeni-Ermenistan-Ermeni Diasporası ve Etnik Ermeni Lobiciliği, Türk-Amerikan İlişkileri, Türkiye-Avrupa Birliği İlişkileri ve Kıbrıs üzerine çalışmalar yürüten Dr. KANTARCI’nın şu ana kadar birisi İngilizce olarak yayınlanan altı kitabı, editörlüğünü yaptığı üç ciltlik bir kitap ve çeşitli akademik dergilerde çok sayıda makalesi yayımlanmıştır.

 
Etiketler: Akademik, Danışman
Yorumlar
Haber Yazılımı