Yazı Detayı
08 Ağustos 2018 - Çarşamba 14:12
 
Amerika’nın Emperyalist Eylemlerinin Tehdit Seviyesine İnmesi!...
Ali Osman ENGİN
 
 

ABD ile olan müttefikliğimizin her iki tarafa da belki hakkaniyet ölçülerinde katma değer sağladığı dönemler artık geride kalmış gibi gözükmektedir. NATO şemsiyesi altında iddia edilen stratejik ortaklık çerçevesinde sadece batı çıkarlarını koruma adına henüz daha dağılmamış olan Varşova paktına karşı bir ileri karakol gibi düşünülen Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu rolünü 12 Eylül öncesinin sağ-sol kavgalarını yaşayarak ve binlerce vatan evladını kaybederek yerine getirmiştir. Ülkemizde yaşanmış olan darbeler tarihi doğru bir şekilde analiz edildiği zaman, hepsinin arkasında Amerika ve Batı emperyalist güçlerinin varlığı anlaşılacaktır. Şu ana kadar yaşanan siyasal, ekonomik ve kültürel krizlerin mimarlarının da onlar olduğunu şu anda daha net olarak görebiliyoruz. Elbette ki hırsızın da suçu ve günahı vardır. Geçmiş dönemlerde ülkeyi yönetenlerin kötü yönettiklerini de belirtmek gerekir.

15 Temmuz dahil bu ülkede gerçekleşen sağ-sol çatışmalarının, cemaat yapılanmalarının, inancından dolayı örtünen tesettürlü kızlarımızın üniversitelere alınmamalarının ve özellikle İmam Hatip Lisesi mezunlarına uygulanan zulme varan uygulamaların arkasında da aynı güç merkezleri bulunuyordu. Çünkü ancak böyle olursa kendi tornalarından çıkardıkları sentetik ve GDO’lukurtarıcıları piyasaya sürmeleriningerekçelerini oluşturabileceklerdi. İşte o kurtarıcılardan birisi, FETÖ terör örgütü ve onun başı olan Pensilvanya da ki Siyonist kucaklarda arzı endam eden satılmış hainFetullah Gülen ve özellikle İsrail ve CIA lehine cilalı boyalı kedicikleriyle casusluk yapan, üniversitelerdeki eskort kızlarla hocaları ve belki de çalışan toplumsal kuruluşları kontrolleri altına alan Adnan Oktar ve onun suç örgütüdür.Esasında durum sadece bunlarla sınırlı da değildir. Bunların paralelleri olan daha niceleri birer kurtarıcı gibi millete sunulmuştur. Adnan Oktar çetesi Fetö’ nün fuhuş ayağıdır. Açıkçası bir genelev patronudur. Kısacası bu şahıs daha önce bu işi açıkça yürüterek bu toplumun değerleriyle oynayarak fuhuş sektörünü elinde tutan Manukyan’ ın yeni versiyonudur. Bu vatan ve millet düşmanlarını daha önce fark eden civanmertleri de anmadan geçemiyorum.

Aziz kardeşlerim, Batı emperyalizminin en büyük korkusu bizim gibi ülkelerin ekonomik olarak zenginleşmesi ve kalkınmasıdır. Bunu engellemek için yapamayacakları hiçbir şey yoktur ve zaten de yapmaktadırlar. Örneğin geçmiş dönemlerde ve hatta şimdi bile ortaya çıkan birileri ne adına olursa olsun, bu milletin tasarruf ettiği kaynakları ellerinden alarak gerçek yatırıma dönüşmesini engellemişlerdir. Çünkü halkın elinden tüm tasarrufları alınmış ve ne hikmetse arkasından iflas edilmiştir. Ya da tosuncuklardan oluşan sığır bankaları kurulmuştur!.. Hatta ülkemizde adım başı iş yapan bankaların bazı uygulamalardan hareketle müşterilerine karşı benzer davranışlara sahip olmalarını da aynı bakış açısıyla değerlendirmek gerekir. Bana gör bu noktada tüm çalışanların bankalara olan borçları tamamıyla silinmelidir. Çünkü vatandaşlar bu  fedakârlığı bankaları kurtarmak için yapmıştı. İşte o zaman vatandaşın alım gücü yükselecek ve piyasalara da gerçek canlılık gelecektir. Dolar ve EURO ateşi ancak öyle bir daha çıkamayacak şekilde sönecektir. Aksi halde bu ülkede herkes bankalara çalışan marabalardan öteye gidemeyecektir. Sayın Devlet Başkanımızın halka dönük olarak “birikimlerinizi aktif üretim yapan yatırımlara dönüştürün” talebi, koruyucu ve kollayıcı bir taleptir.

Amerika’nın Papaz Brunsonüzerinden yaptığı tehdit yorumlaması yapan yorumcuların süreci oldukça noksan ve farklı değerlendirdiklerini görüyorum. Asıl maksada dönük değerlendirmelere çok nadir rastlıyorum. Amerika’ nın derdinin kesinlikle bir papazın hapishaneden çıkarılmasından ziyade o papaz üzerinden niyetini ve bu niyeti eyleme dönüştürme çabası olduğunu düşünüyorum. Nasıl ki 11 Eylülde ikiz kulelere sanıyorum Ortadoğu’ ya müdahale edebilmek için gerekçe oluşturma adına saldırılmasına belki göz yumduysa, bahse konu papaz üzerinden de söylem olarak dışa yansısa da tehdide bir gerekçe oluşturulmuştur. Bu tehdidin ve iki bakanımızın mal varlıklarının dondurulması gibi mesnetsiz uygulamalar, siyasi olmaktan ziyade ekonomik istikrarı bozma maksadına dönüktür. Eğer bu tehdide akıllarınca sağlam gerekçe oluşturulursa, yabancı sermayenin Türkiye’ ye girişini de bir türlü engelleyebileceklerini düşünüyorlar. Bunun için papaz Brunson’a suikast bile düzenleyebilirler. Böylece hem papaz Brunson’un konuşupdaha derin bilgi vermesini engellemiş ve hem de tehditlerine gerekçe oluşturarak işi belki eyleme dönüştürebileceklerini hesap ediyorlar.

Amerika’ nın kötü niyetini eyleme döktüğü süreçlerin en sonuncusu 15 Temmuz gecesidir. Şu andaki duruma göre, eylem dili söylem olarak tehdit dilne dönüşmüştür. Burada Amerika’ nın geri adım atmasında bahsedilebilir. Türkiye karşı hamlesini yaparken bu noktayı göz önünde tutarak harekete geçmelidir. Amerika kaybettiği gücünü yeniden devşirmenin peşindedir. Buna fırsat verilmemelidir. Amerika’yı durduracak tek şey onun niyetini doğru okuyarak karşı hamleleri cesaret ve yumuşak akıl gücüyle yapmaktır. Türkiye’nin Amerika ile karşı karşıya gelmesinden korkanlar, bu sürecin çok önceden başlamış olduğunu görmelidirler. Amerika her zaman yaptığı gibi korkutarak sindirme ve Türkiye’nin Irak ve Suriye ile ilgili masada rolünü ve etkisini azaltma peşindedir. Rusya ile yapılan askeri, stratejik ve ticari yakınlaşmaları sabote etmek, Çin ile Avrasya ekseninde yakınlaşma çabalarını sekteye uğratmak için var gücüyle kendini yırtmaktadır. Aslında Türkiye bu okumaları daha önceden yaparak gereken tedbirleri almalıdır. Amerika Hıristiyan Evangelistlerin güdümündedir. Amerikan dış politikası bu merkezlerde şekillenmeye başlamıştır. Bu politikalar 21. yüzyılı kontrol edebilecek yumuşak ve akıl gücünden yoksundur ve başarılı olma şansı yoktur. Her hamlelerinde bir adım ileri giderken hemen akabinde iki adım geri çekilmek zorundadırlar. Bunu böyle olacağını yakında herkes görecektir.

Yanlış okumalara ve yorumlamalara dayalı değerlendirmeler sonucunda karşı hamleyi yapmak sakıncalıdır.

Saygı ve sevgi ile.

 
Etiketler: Amerika’nın, Emperyalist, Eylemlerinin, , Tehdit, Seviyesine, İnmesi!...,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
07 Kasım 2019
YÜKSEK DAĞLAR GİBİ YÜCEYİM DEME GÜN GELİR ETRAFIN YOL OLUR!
29 Ekim 2019
TERÖR EMPERYAL PROJESİ MİLLET VE ÜMMETHESAPLAŞMASI MI!?..
21 Ekim 2019
KİM DOST KİM DÜŞMAN BU ÇOK İYİ BİLİNE!..
08 Ekim 2019
HER YERDE OLDUĞU GİBİ ARTIK ERDEMLİLER HAREKETİNİ BAŞLATMAMIZ GEREKİYOR!..
01 Ekim 2019
HASANKALENİN DÜNÜ BUGÜNÜ VE YARINI
22 Eylül 2019
OLAYLARI KÖR NOKTALARINDAN OKUYUP OKUTARAK KURULAN TUZAKLARI BOZMAK ZORUNDAYIZ!..
01 Eylül 2019
TARİHSEL OLAYLAR VE SOSYOLOJİK OLGULAR
26 Ağustos 2019
BEN YAZIP UYARMAZSAM KİM YAZIP UYARACAK!..
06 Nisan 2019
31 MART YEREL SEÇİMLERİ
19 Aralık 2018
DEVLETİMİZİN VE AZİZ MİLLETİMİZİN BEKA SORUNU
05 Eylül 2018
ULUSLARARASI İLİŞKİLER VE BEKA SORUNU!..
14 Ağustos 2018
AMERİKA’NIN PAPAZ KAÇTI OYUNU!..
16 Temmuz 2018
15 TEMMUZU ANARAK UNUTMAMAK VE GEREĞİNİ YAPMAK
08 Temmuz 2018
CAN ÇEKİŞEN KRİPTO HAİNLERİNKUMPAS TUZAKLARI!..
31 Mayıs 2018
27 MAYIS VE ÜLKÜSÜ; TEK VATAN-TEK MİLLET-TEK BAYRAK-TEK DEVLET ADINA
25 Mayıs 2018
HEP AYNI YÖNTEM TEKNİK VE ARAÇ GEREÇLERELE GELECEĞİN DAHA İSTENDİK YAPILACAĞINI HAYAL ETMEK VE DÜŞÜNMEK OLS OLSA DELİLİK EMARESİ OLABİLİR!..
19 Mart 2018
ÇANAKKALE ÇANAĞINDAN BESLENMEK!..
05 Mart 2018
28 ŞUBAT POST MODERN DARBE GİRİŞİMİ
13 Şubat 2018
CUMHURİYET DÖNEMİ DARBELERİN TARİHİ SÜREÇ İÇERİSİNDE DOĞURDUĞU SONUÇLARDAN YOLA ÇIKILARAK SOSYOLOJİK BAKIŞ AÇISIYLA DEĞERLENDİRİLMESİ
25 Aralık 2017
KUDÜS Stratejisi Yeniden Dirilişin Milâdı Olacaktır
06 Aralık 2017
İRAN-AMERİKA VE TÜRKİYE
11 Kasım 2017
AMERİKA’NIN YENİ DÜNYA DÜZENİ VE PDY/PKK’YA BİÇİLEN YENİ ROL
20 Ekim 2017
KORSAN REFERANDUMLA MEŞGUL EDİLMEK İSTENEN TÜRKİYE İDLİB HAREKÂTIYLA RESTİNİ ÇEKTİ VE HAÇLI İTTİFAKININ KİRLİ EMELLERİNİ KURSAKLARINA GÖMDÜ!.. BİZLERE DÜŞEN CEPHE GERİSİNİ SAĞLAM TUTMAKTIR.
29 Eylül 2017
İHANET ATEŞİNDE AKLINI ISITANLAR KENDİ BEDENLERİNİN YANIŞINI SEYREDECEKLER!..
18 Ağustos 2017
İhanet Çeteleri ve Terör Yapılarıyla Beraber Kayıran ve Koruyanlara da Amasız, Fakatsız Dokunulmalıdır!..
17 Temmuz 2017
15 TEMMUZ ÜZERİNDEN 1 YIL GEÇTİ
26 Haziran 2017
DEVLETİ BAŞSIZ BIRAKMAYA NİYET EDENLER KUZGUNLARA LEŞ OLMAKTAN KURTULAMAYACAKLAR!..
18 Mart 2017
NEYE EVET NEYE HAYIR!..
20 Şubat 2017
ANAYASA VE BAŞKANLIK (HÜKÜMET) SİSTEMİ REFERANDUMUNDA EVETLE HAYIR YER DEĞİŞTİRİRSE!...
04 Şubat 2017
ANAYASA REFERANDUMU VE TÜRK EĞİTİM SEN GENEL BAŞKANININ SÖZLERİ!..
13 Aralık 2016
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ SINIRLARIMIZIN ÖTESİNİ DE KAPSAYAN BİR BÖLGE ÜNİVERSİTESİ OLMA YOLUNDA
24 Temmuz 2016
VATAN VE MİLLET DÜŞMANI HAİN DARBECİLERİN TÜM FARKLILIKLARI İÇİNE ALAN BÜYÜK TÜRK MİLLETİNDEN YEDİKLERİ İFLAH OLMAZ DARBELER!
06 Haziran 2016
YERELLEŞME GÖRÜNTÜLÜ ÇIKAR OYUNLARIYLA TERÖRE ALTYAPI OLUŞTURMA VE TÜRKSÜZ OSMANLICILIK OYUNLARI!
04 Şubat 2016
Sabancı Suikastının Faillerinin Vermek İstedikleri Mesajları Anlamak!..
11 Ocak 2016
NİZAMI ALEM ÜLKÜSÜNÜN ARADIĞI ŞAHSİYETİN KAPİTALİST SİSTEM İÇERİSİNDE GEÇİRDİĞİ BİREY OLMA BUHRANLARI!..
06 Aralık 2015
YAKIN ÇEVREMİZDE OLUP BİTENLER VE DÜŞÜRÜLEN RUS UÇAĞINA TAKILI MASKELERİN DÜŞÜŞÜ
15 Kasım 2015
ATATÜRKLE HESABI OLANLARA İTHAF EDİLİR!..
29 Ağustos 2015
Devlet sabrının sınırları ve terör örgütünün öfke kontrolsüzlüğü
04 Ağustos 2015
ATATÜRKLE HESABI OLANLARA İTHAF EDİLİR!..
21 Şubat 2015
ABD’de bir askeri okulda ders olarak anlatılan Horoz ve Tilki Hikayesi!
18 Ocak 2015
FRANSA’DA YAŞANAN KATLİAMIN ARKASINDA OLANLAR
10 Ocak 2015
CHARLIE HEBDO – KARİKATÜR – İNFAZ
25 Aralık 2014
TARAFLARIN KONTROL EDİLEMEYEN BEŞERİ ÖFKE ŞİDDET VE HİDDETLERİ ARASINDA KAYBEDİLEN İNCE AYRINTI OKUMALARI
11 Aralık 2014
SEÇİM BARAJI VE SEÇMEN İRADESİ
23 Mart 2014
GARİP BİR ŞEKİLDE DEĞİŞEN HASANKALE
17 Mart 2014
ÇANAKKALE NEDİR? NE DEĞİLDİR?
17 Şubat 2014
YENİ TOPLUMSAL DÜZEN VE YAPININ TEMEL DEĞİŞKENLERİ; DURAĞANLIK-KAOS-DÜZEN VE HAYIR VE ŞER İLİŞKİSİ
02 Şubat 2014
DEĞİŞMESİ İSTENEN SEÇİM YASASI NELERİ DEĞİŞTİRMELİDİR?
19 Ocak 2014
DİL KÜLTÜR SİYASET VE MEDYA İLİŞKİSİ KAPSAMINDA POST MODERN ANLAYIŞ
07 Ekim 2013
ALLAH KORUSUN ZIVANADAN ÇIKMAK ÜZEREYİZ!
29 Eylül 2013
BEKTAŞİLİK, MEVLEVÎLİK KÜLTÜRÜ, İBRAHİM HAKKI HAZRETLERİ VE TEYO FELSEFESİ
12 Eylül 2013
Ortadoğululaşmayı Özlediği ve 12 Eylül Öncesini Heves Edip İçine Közlediği İçin Ortası Mortası Mağaraya Dönen ve Hep Aynı Kenarı Kullanan Üniversite-i Ortadoğu!..
03 Eylül 2013
Hasan Kalenin Dünü ve Bu günü –Teyo Çözsün Kör düğümü!
15 Ağustos 2013
BİR BİLENİN PİR YANILDIĞI GİBİ ÇOK BİLENLER DE ÇOK YANILACAKLAR!..
18 Temmuz 2013
CENABI ALLAH GÖNDERDİĞİ EN SON DİNİNİN KORUYUCUSUDUR
08 Temmuz 2013
Dersanelerin Kapatılması veya Kapatılamaması!..
29 Haziran 2013
TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ PROJE OKUR YAZARLIĞI VE TEYO PEHLİVAN’IN ANAYASA YORUMU
24 Haziran 2013
GEZİ PARKI OLAYLARI İLE AVRUPA BİRLİĞİ ARASINDA GİDİP GELEN YANSIMA OKUMALARI!..
18 Haziran 2013
TANSİYON MUTLAKA DÜŞÜRÜLMELİ
04 Haziran 2013
AKİLLER VE ARİFLER
22 Nisan 2013
SOSYAL SERMAYENİN ERİMESİ VE TEYO PEHLİVANIN YERİNMESİ
25 Şubat 2013
Zamanın Ruhu Değişti ve Teyo İmdada Erişti!..
07 Şubat 2013
YAYI KIRILAN DADAŞ!...
07 Ocak 2013
ZEMHERİ AYAZINDA YANARAK MİLLETİNİN UFKUNU AYDINLATANLAR
30 Aralık 2012
İYİLİK
26 Kasım 2012
İTEN ARABI KARIŞAN MEZHEPLER ARASINDA ARAMAK!
16 Kasım 2012
TERÖR SORUNUNU KİM ÇÖZER, KİM ÇÖZEMEZ?
11 Kasım 2012
TBMM TEZKERESİNİN ANLAMI VE ANLAMSIZLAŞTIRILMASI
Haber Yazılımı