Yazı Detayı
19 Ekim 2018 - Cuma 15:47
 
Aslında Anketler Her şeydir, Hiçbir şeydir.
Murat ÇANKAYA
gazetepasinler@gmail.com
 
 

Mahalli idareler seçimleri yaklaşıyor. Partilerde de hareketlilik başladı. Kasım ayının ilk haftasında bütün siyasi partiler aday adaylık başvurularını başlatacak. Bütün aday adaylarının ve vatandaşların gözü, kulağı Kasım ayının ilk haftasına çeviriş durumda.

Son üç haftadır anketler furyası var olmaya da devam edecek. En son gelen sms anketinde Yerel Seçimlerde Pasinler’den Belediye Başkanı sizce kim olur sorusu yöneltildi. Pasinler’de bir hareketlilik yaşandı. Aday adaylığı düşünen arkadaşlarımız ve yakın çalışma arkadaşları hummalı bir çalışma yaparak destekledikleri aday adayının ismini sms e cevap olarak yazılmasını talep ettiler.

Seçimler öncesi her zaman anket çalışmaları yapılmaktadır. Önceki seçimlerde anket furyaları havada uçuşmazdı. Yüz yüze anket çalışması yapılırdı. Bu seçimlerde de yüz yüze anket çalışması yapıldı. Ancak bu aralar sms ile anket çalışması daha çok yapıldı. 8720’den gelen sms anketlerinde Siyasal Araştırma adı altında geliyor. Kim yapıyor muamma? Ne kadar gerçeği yansıtıyor veya hangi parti yaptırıyor bilinmiyor.

Anket çalışmalarına en çok önemi veren parti bana göre Adalet ve Kalkınma Partisidir. Çünkü Ak Parti Genel Başkanı  ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan anketlere çok önem veren biridir. Önceki anketlere göre aday adayları arasında kimi görmek istiyorsunuz yerine daha aday adayları başvurularını yapmadan kimi görmek istiyorsunuz gibi bir soru yönettiklerine göre, kamuoyunda parti gözetmeksizin sevilen veya sayılan bir isim var mı? arayışını da ortaya koymaktadır. Nedeni ise Sayın Erdoğan’ın bahsettiği vatandaşın takdirini toplamış, gönül belediyeciliğini yapabilecek adayı arayışı olabilir.

Pasinler Belediye Başkanlığı koltuğuna bir kişi oturacak. Kim güçlü kim güçsüz kimse bilemez. Şuan 2019 Mahalli İdareler seçimlerinin başlangıcı olan aday adaylığı başvuruları bile başlamadığı için kestirmek zor ve mümkün değil. Seçim süreçlerinde her zaman anketler yapılır. Ankette çıkan sonuç bir görüş olarak değerlendirilir. Lakin birinci çıkanı aday gösterilecek diye de bir şey yok. Bazen anketler her şeydir. Bazen de anketler hiçbir şeydir.

 Şuan itibariyle Ak Parti’den aday adaylık için başvuracak kişilerin sayısı 25’e kadar yükseldi. İsimleri geçen 25 kişi başvuru yapar mı bilinmez. Ama benim görüşebildiğim isimler başvuru yapacaklarını belirttiler. Her seçim zamanı o aday adayı, bu aday adayı diye isimler ortaya atılır kamuoyunda ama başvuru yapacaklar yapar, gerisi yapmaz.  Kimin yapıp, yapmayacağını önümüzdeki günlerde aday adayları belirleyecek.

Buradan aday adayı olan bütün kardeşlerimi bir kez daha tebrik ederim. İnşallah aday adaylığı dönemlerinde insanlarımızı ocu bucu diye ayırt etmeden, ötekileştirmeden bizlere bir süreç yaşatırlar. Çünkü bizlerin bugünlerde daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacım var.

Unutulmamalıdır ki “Bir tane Pasinler var. İkincisi yok”…
 

 
Etiketler: Aslında, Anketler, Her, şeydir,, Hiçbir, şeydir.,
Yorumlar
Haber Yazılımı