Yazı Detayı
12 Şubat 2020 - Çarşamba 10:22
 
BÖYÜK OSMANLA TEYO GALAYA GELMİŞLER, GÖRELİM BAKALIM KİME NE DEMİŞLER!..
Ali Osman ENGİN
 
 

Hasankale geçmişten günümüze akıllı ve delisiyle, gözü açık ve mecazen körüyle, sineğiyle ve böceğiyle, atıyla ve itiyle, kartoluyla ve mısırıyla, hıyarıyla ve kabağıyla, ayçiçeğiyle ve yıldızköküyle, otuyla ve samanıyla, adoluyla ve goşgozuyla, Nefisiyle, İbrahim Hakkı’sıyla, Alvarlı Efesiyle, Ali Babasıyla, Hasan Dedesiyle, Aşık Yaşar Reyhanisiyle, hayal ustası Teyo Pehlivanıyla, aslında tam bir meczup olan Büyük Osman’ıyla ve daha isimlerini sayamayacağım yüzlercesiyle tarihin altın sayfalarına adını kazıyabilmiş bir hoş beldedir. Hem gerçektedir ve hem de hayaldedir. Bir coğrafya sadece tarihe önemli notlar düşen ölüleriyle ancak bu kadar popüler olabilir.

 

Ancak unutulmamalıdır ki, Hasankale aynı zamanda hayatta olan değerleriyle de önemlidir. Bu konuda somut olan ve olmayan kültürel değerler ve o kültürün can sularıyla  yetişen insan kaynakları üzerinde çalışmalar yapılmalıdır. Bu çalışmalar toplumun farklı ve her kesiminden oluşturulacak, Hasankale ve Hasankaleliyi çok iyi tanıyan bir ekip çalışması ile gerçekleştirilebilir. Bence bu ekip hem Hasankaleye hizmet edenlerin verdikleri hizmetleriyle  ve tam tersi adına ve şanına zarar verenlerin de verdikleri zararlarıyla söz konusu edilebilecekleri varsayılabilir. Toplum olarak, iyilerin iyilikleriyle yaşatılması ve kötülerin de kötülüklerinden insanımızın korunmasını sağlayabiliriz. Sayın Belediye Başkanımız, Ahmet DÖLEKLİ’ den Hasankale ile ilgili yapılacak böyle bir çalışmaya öncülük edebileceğini düşünüyorum. Çünkü Sayın Başkanın Hasankale’ ye değer verdiğini görüyorum. Şüphesiz böyle bir çalışma uzun soluklu olacak ve tarihsel bir arka plânının da olması gerektiğini ifade etmek istiyorum.

 

Biz akademisyenler, Hasankale’nin geçmişini süsleyen ve hali hazırda değer üretmeye devam eden şahsiyetlerini akademik düzeyde çalışıp, lisansüstü düzeyde de çalıştırabiliriz. Ancak bütün bunların yapılabilmesi için bahse konu tarafların mutlaka niyetleri sağlam olmayanların amasına ve fakatına fırsat vermeden bir araya gelmeleri ve istişare müessesesini kullanmalarıyla yapılması gerekir. Hasankaleyi kendi yetiştirdiği değerlerinden soyutlamak isteyenler çıkarsa, burada niyet tartışması yapılabilir. Buna meydan da vermemek gerekir. Çünkü Hasankale’nin kaybedecek zamanı ve enerjisi yoktur.

 

Bendeniz karınca ve kararınca Teyo Pehlivan ve onunla hikâyeleri olduğu için de Büyük Osman’ı hayali de olsa yaşanan olay ve olgular boyutuyla canlandırmak istiyorum. Aslında Teyo Pehlivan, post modern bir Donkişot’ tur. Onun hayal ustalığını; imkânsızı mümkün kılan bir felsefi yaklaşım şeklinde özetleyebilirim. Çünkü onun hayalleri kurgulandığı an itibariyle imkânsız olsa da, geleceğe dönük olarak gerçekleşmektedir. İşte bu noktada eğitim ve öğretim açısından hayal ve gerçek arasındaki ilişki de ortaya çıkmaktadır. Bu konulara zaman içerisinde değineceğim.

 

Bu haftaki yazımda; rahmetli Teyo Pehlivan ve Büyük Osman’ın üsluplarıyla seçtiğim güncel olayları mizahi olarak analiz edip değerlendirmek istiyorum. Sizlerden gelecek tepkiler önemlidir ve daha sonraki yapacaklarımıza ışık tutabilir.

 

Teyo Pehlivan ve Büyük Osman mutlak otoritenin onayını alarak zaman içerisinde bir yolculuğa çıkarlar. Yolculuk öbür dünyadan bu dünyayadır!.. İlk durakları Hasankale’ dir ve ana karargâhları olan Hacı Rüştüye giderler. Geçmişte olduğu gibi Hacı Rüştü Kahvesinde olan meşhur odalardan birisine geçer otururlar ve onları gören Hasankaleliler şaşırıp akılları karışsa da sohbete girişirler. Bendenizde hasbel kader oradaydım. Teyo Pehlivanın konuşmaları kendine has üslubuyla olacaktır.

 

Ben: “-Yahu Teyo ve Osman emi siz hoş geldiniz. Gelirken mutlaka zorlanmışsınızdır. Ben sizin neden geldiğinizi bilsem de, siz gene de hele bir anlatın. Baksanıza millet zıngırzıngır titriyor.

 

Teyo Pehlivan: “-Ola gardaş, bu millet ne gorkar olmuş. Ben gitmeden önce bu memlekette çok yürekli insanlar vardı. Ele ölüden mölüden çekinmezlerdi. Demek ki bizim Gala da değişmiş. Aha bu uşdum akıllılara söyle gendılerınegelsınner. Bağh dilleri alınmışsa biz gonuşağhonnar da dinnesinner.”

 

Ben: “-Temam Teyo Pehlivan senin dediğin gibi olsun. Sen gittin gideli dünyanın çivisi çıktı. Yerçekimi yerine gök çekimi yaşıyoruz. Yerçekiminde yer var ayaklarımız basıyor. Benim aklım almıyor. Gök çekiminde yer neresi?”

 

Teyo Pehlivan: “-Bağhhğoca, dünyanın çivisini mi mısmarınimiişdeoniçığardannarayağhlarınızı yerden kesmişler. Duva edin ki kenarda paslimasli bir mığhgalmış. Ğhoç oda sallanir. Siz oniferğedemirsız. Bizim oraya geldığızdegörürsüz. Yoğhsaayağhlarıziyerden değil, belden keserdıler. İşde o zaman belsızbuğhunsuzgalır, külliyen geşmerolurduz. Gök çekimi çekerse bizim oraya getırır. Vallahadıggetedın.”

 

Ben: “-Teyo Emi ey diyirsen. Allah aklımızı başımıza alsın. BağhTeyo Pehlivan, aha bu Ortadoğu, Akdeniz, terör, eğitim, aile meseleleri için ne dersin. Hadi ver tüyoları!..”

 

Teyo Pehlivan: “-Hğoca benebağh, ağhlınızı başınıza almazsaz, başınızı aklınıza aldırırlar. İşde o zaman 15 Temmuzları yaşarsız. Ağhılsız baş ne ise, başsız ağhıl da odur hğoca. Orta doğu dediğin yerin ortası Galadan geçer. Ben o yoldan hep gider gelırdım. Hani aklan gelir mi? O Mavi Marmara Gemisi meselesinde sen de gördün ya, bizim Galada böyükçermikten dumdum Akdenizdençığhdım. İsrailingemısının altından gemiyi havalandırpters dönderdım. Denızın tam dibınesoğhdumçığartdım, soğhdumçığartdım. O İsrail esgerleritöbe diyene geder suyun içinde tutdum.”

 

Ben: “-Emi töbededıler mi?

 

Teyo Pehlivan: “-Ola ya neyettıler, töbe ne ki, hele görseydın. Nasıl yalvarillar. Müslüman olun desem hama he diyecağhlar. Ama demedım. Gâvuroğli gâvurlar ele galsınlardedım. Şimdi de eger iznimi uzadırsam bu sefer küçük çermikten dumupKıbrısın altından geçip güneydeki bizim gemıların yanından çığhacam. Zaten beni orada görenner ya gelip teslim olacağh ya da gaçacağh delikariyacağhlar. O Yunan toğhumi var ya, hani bizim bayrağı yırtmışdi. İşdeoni da aldım götürdüm o Urumlarınbayrağhdiregınetağhdım. Birez zorlandım ama direği tükürügümünenislatdığhdan sora tağhabüldüm. Buradaki işleri halledim, buradan Libyayahopbuliyacağam. O haftermıdır, maftermıdır dığanın adının önünde de Halife var. Bre deyyuz sen kim Halife kim…Hğoca ben bu yevümsüzi de taniram. Rehmetli Kaddafi buni tutmak için sürerken, gine ben Kaddafiyi tuttum çay içirdim ve o zındık canınigurtardi. Onunguyruğibenımelımde.” Yolacağamguyruğunucılcıbızgalsın. Ola hğoca bu Araplar ne milletımış!.. Suriye’ de Emerikayınan – İsrailinnen, Kudüsdegineonnarınan, işlerınegeldığınde de şeytanna bile goyungoyunagirirler. Gıssacasi bizim olmadığımız her yerde ve herkeşınnenballi yağlılar. Hğoca sene bir tüyo vrimmi? Öbür terafdan duydum. Bu Firavun sıçannari o gutsaltoprağhlarayağhışmirmışlar. Gine size teslımedecağhlar. Ey hazırlanın!..

 

Sağhın sizde onnarkimın Haccı, Umreyi Dolara ve Yuro’ ya bağlamayın. Essahdan oralarda bize yağhışır. O meymanetsızlerınHacc ve Umre diye Batı emperyalizmine ve Siyonistlere hğızmetetdığhlarınibüliller. Bunida hele işe bağhlerduvan altlarına bile gurulan din – iman görünümliessahlariyınan ilgisi ve alakası olmiyan tarikat, dergâh ve cemaatlerıneliyınnenyapirlar. Bülirmısenhğoca bizim orada o Ahmet Yesevi’ yide ziyaret etdım. Ne o bunnarabenzir ve nede bunnar ona benzir. Bunnar kim o kim!..Hğoca birde aile dedınya tam yarama basdın. O Abdullah İKİNCİ gardaşımızidaçoğhsevdüm. Bu işleri gündeme getırirsağolsun. İstanbul anlaşmasından dem vurulir. Bandebağhdım. O aile kurumu yıkımcıları göre ki uşağhlarızıncinsiyetlerıniannayıpgendılerıni ona göre biçimlendırmelerıniisdemirmışler. Ola siz onnaritanımazsız. Ben çoğh ey bülirem. Bikereonnarın gendi cinsiyet ve cibilliyetleri yoğhdur. Ben çoğhyoğhladım. Dertleri ondandır. Görirem terörün elınigolunigırmışsız ama belleri sağlam. Onidagırıpkokoç etmez lazım. Ele televizyonnarda bilmem şu gadar terörist etkisiz hale getırıldi filan da artığhdemeyın. Etgısız hala getırmağhyerıneağzızi doldura doldura gebertıldidiyin. Ha vallaha eğitim sorunlarız var. Ama burada suç sizin. Bağhhğoca, eğitimi boyi nasıl olursa olsun ağhliuzunnarateslımedın. Beceremezsez ben öbür terafdanbirtenegetırim. Ağhligıssa ve heryanıuzunnarateslımetmeyın. Bağh Maşallah Atatürk Üniversitesi Rektörümüz sayın Prof. Dr. Ömer ÇOMAKLI  Hğocamızida anmadan geçmiyelım. Ola o ne güzel şeyler yapmış. Allah ona güç ve guvvetversın. Allah ondan razı olsun. Bu yeni nesil üniversite fikri var ya, hah işde o tamda öbür terafdaki şahane yapılara ve mutlak doğruların fikrınebenzir. Gardaş ne olur gece gündüz çalışın o değerli hğocamıza destek olun ve sahapçığhın.”

 

Ben: “-Yahu Osman emi seni unuttum. Sen ne edirsen? Ne var no yok. Sen ne dersin bu işlere?

 

Osman Emi: “-GardaşTeyo beni gonuşdurmir. Benımde gorhğumdansesımçığhmir. Bağhhğoca, sen bülürsen, ben evimin bağhcasına bir mezergazmışdım ve hep orada yatıp üsdüme de otlariörterdım. Buni bir sen annamışdın. Bu benımantremanımdı. Öbür dünyaya gittiğimde yol güzergâhındaki gebırde çok rahat ettim. Hğoca bir gün bu deli Teyo var ya, tam benim kazdığım mezerın yanına gizlice gelmış, beni gorğhutacağhmış. Bende yatiram. Başladı bene telğımvermiye. Rebbın kim? Nebın kim? Gibi sorular sorir. O ara ben de, ola ezırail ben sağam. Ölmedımgetölennere bu sorulari sor dedım. Amma Baktım heledahadurir. Neyse sonunda gaçıp gitti de canınigurtardi. Yoksa yakalayıp mezeregoyacağıdım. Oğul neyedim bende oni idare edirem. Hğocabülirmısen ben öbür dünyada anobizim galaliİbbatvarya, hahişdeoniçoğhgöresdım. Burdaykenİbbatınan gafa gafayagıjjikklenıpdöğüşürdük. Zalım yandan boynuma künteyivurdimiimanımigevrdırdi. Orada ele bir şey yok. Hğoca birde hani her sabağhAlvarlıEfemıntürbesınegiderdım ve temizleyip namazımı kıldıktan ve ibrığa su doldurduğhdan sonra gelırdım. Oni da göresdım. Zaten orada da onnan ayakta duriram. Gine ayağımda çorap ve lasdigımyoğh!..Birde o hastahane deki bazılarından şikayetciyem. Gardaş ben onnara o gamiyon bene vurmadan önce gettım hastaneye onnaradedım ki; bağhın yarın – öbür gün bene bir şey olursa beni buraya getırırler. İşde o zaman kimseyi suçlamayın, benı o konuda kimseyınen davam yoğhdemışdım. Sanki oni unutmuşlar. Onidiyimdedım!..Hğocabağh bu memleketınheggetten gerçek manevi dimamikleri dururken başga dinamik diye dinamitlere yönelenner olmuş. Siz onnarınceblerınındedetedoliolduğunibülmirmiyıdız. Milleti zeherleyıp durmuşlar. Allah belalarıni vermiş ya neyse!..Gardaş gendi yerli ve milli değerlerinize sahap olun. Uşağhlarızaonnardanannadın. Efemi unutmayın. İbrahim Hakkı Hazretlerıniannayın. HiciviNefiden ve Gara Hamza Emıden öğrenin. Abdurrahman Gaziyi, Solakzadeyi, Hacı Salih Efendiyi, Hasan Dedeyi, Ali babayı ve ağhlımagelmiyen o manevi şahsiyetleri heç unutmayın.”

 

Ben: “-Osman emi sağol. Teyo Emi sende sağol, varol. Bizi epey aydınlattınız. Arada bir gelın konuşacak çok şey var. Şimdilik bu geder. Hayırlı yollar dilirem. Allah’a emanet olun.”

 
Etiketler: BÖYÜK, OSMANLA, TEYO, GALAYA, GELMİŞLER,, GÖRELİM, BAKALIM, KİME, NE, DEMİŞLER!..,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
01 Nisan 2020
ÜST AKILA DİYECEĞİM BİRKAÇ SÖZÜM VAR!..
01 Nisan 2020
ÜST AKILA DİYECEĞİM BİRKAÇ SÖZÜM VAR!..
24 Mart 2020
RİSKLERİ FIRSATA ÇEVİRMEK!..
19 Mart 2020
ÇANAKKALE DİLE GEL!..
16 Mart 2020
TEYO PEHLİVANLA KORONA VİRÜSÜ VE DİJİTAL DÜNYA SOHBETİ!..
13 Mart 2020
KÜRESEL ZORBALAR KORONA VİRÜSÜ VE YEREL FIRSATÇILAR!..
09 Mart 2020
FETÖNÜN VİRÜSLÜ SURİYE MANEVRALARI GÖZDEN KAÇIRILMAMALI!..
07 Şubat 2020
12 ve 13 MART YENİDEN DİRİLİŞ DESTANIDIR!..
03 Şubat 2020
2030 ve 2040 ' ın küresel dünyasını tarih bilinci ve şuuruyla şimdiden okuyup ona göre yönetim, üretim ve tüketim stratejileri geliştirebilen insan kaynaklarına ihtiyacımız var!..
20 Ocak 2020
JEOPOLİTİK STRATEJİLERDEN TEOPOLİTİK STRATEJİLERE GEÇİŞ DÖNEMİ
07 Kasım 2019
YÜKSEK DAĞLAR GİBİ YÜCEYİM DEME GÜN GELİR ETRAFIN YOL OLUR!
29 Ekim 2019
TERÖR EMPERYAL PROJESİ MİLLET VE ÜMMETHESAPLAŞMASI MI!?..
21 Ekim 2019
KİM DOST KİM DÜŞMAN BU ÇOK İYİ BİLİNE!..
08 Ekim 2019
HER YERDE OLDUĞU GİBİ ARTIK ERDEMLİLER HAREKETİNİ BAŞLATMAMIZ GEREKİYOR!..
01 Ekim 2019
HASANKALENİN DÜNÜ BUGÜNÜ VE YARINI
22 Eylül 2019
OLAYLARI KÖR NOKTALARINDAN OKUYUP OKUTARAK KURULAN TUZAKLARI BOZMAK ZORUNDAYIZ!..
01 Eylül 2019
TARİHSEL OLAYLAR VE SOSYOLOJİK OLGULAR
26 Ağustos 2019
BEN YAZIP UYARMAZSAM KİM YAZIP UYARACAK!..
06 Nisan 2019
31 MART YEREL SEÇİMLERİ
19 Aralık 2018
DEVLETİMİZİN VE AZİZ MİLLETİMİZİN BEKA SORUNU
05 Eylül 2018
ULUSLARARASI İLİŞKİLER VE BEKA SORUNU!..
14 Ağustos 2018
AMERİKA’NIN PAPAZ KAÇTI OYUNU!..
08 Ağustos 2018
Amerika’nın Emperyalist Eylemlerinin Tehdit Seviyesine İnmesi!...
16 Temmuz 2018
15 TEMMUZU ANARAK UNUTMAMAK VE GEREĞİNİ YAPMAK
08 Temmuz 2018
CAN ÇEKİŞEN KRİPTO HAİNLERİNKUMPAS TUZAKLARI!..
31 Mayıs 2018
27 MAYIS VE ÜLKÜSÜ; TEK VATAN-TEK MİLLET-TEK BAYRAK-TEK DEVLET ADINA
25 Mayıs 2018
HEP AYNI YÖNTEM TEKNİK VE ARAÇ GEREÇLERELE GELECEĞİN DAHA İSTENDİK YAPILACAĞINI HAYAL ETMEK VE DÜŞÜNMEK OLS OLSA DELİLİK EMARESİ OLABİLİR!..
19 Mart 2018
ÇANAKKALE ÇANAĞINDAN BESLENMEK!..
05 Mart 2018
28 ŞUBAT POST MODERN DARBE GİRİŞİMİ
13 Şubat 2018
CUMHURİYET DÖNEMİ DARBELERİN TARİHİ SÜREÇ İÇERİSİNDE DOĞURDUĞU SONUÇLARDAN YOLA ÇIKILARAK SOSYOLOJİK BAKIŞ AÇISIYLA DEĞERLENDİRİLMESİ
25 Aralık 2017
KUDÜS Stratejisi Yeniden Dirilişin Milâdı Olacaktır
06 Aralık 2017
İRAN-AMERİKA VE TÜRKİYE
11 Kasım 2017
AMERİKA’NIN YENİ DÜNYA DÜZENİ VE PDY/PKK’YA BİÇİLEN YENİ ROL
20 Ekim 2017
KORSAN REFERANDUMLA MEŞGUL EDİLMEK İSTENEN TÜRKİYE İDLİB HAREKÂTIYLA RESTİNİ ÇEKTİ VE HAÇLI İTTİFAKININ KİRLİ EMELLERİNİ KURSAKLARINA GÖMDÜ!.. BİZLERE DÜŞEN CEPHE GERİSİNİ SAĞLAM TUTMAKTIR.
29 Eylül 2017
İHANET ATEŞİNDE AKLINI ISITANLAR KENDİ BEDENLERİNİN YANIŞINI SEYREDECEKLER!..
18 Ağustos 2017
İhanet Çeteleri ve Terör Yapılarıyla Beraber Kayıran ve Koruyanlara da Amasız, Fakatsız Dokunulmalıdır!..
17 Temmuz 2017
15 TEMMUZ ÜZERİNDEN 1 YIL GEÇTİ
26 Haziran 2017
DEVLETİ BAŞSIZ BIRAKMAYA NİYET EDENLER KUZGUNLARA LEŞ OLMAKTAN KURTULAMAYACAKLAR!..
18 Mart 2017
NEYE EVET NEYE HAYIR!..
20 Şubat 2017
ANAYASA VE BAŞKANLIK (HÜKÜMET) SİSTEMİ REFERANDUMUNDA EVETLE HAYIR YER DEĞİŞTİRİRSE!...
04 Şubat 2017
ANAYASA REFERANDUMU VE TÜRK EĞİTİM SEN GENEL BAŞKANININ SÖZLERİ!..
13 Aralık 2016
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ SINIRLARIMIZIN ÖTESİNİ DE KAPSAYAN BİR BÖLGE ÜNİVERSİTESİ OLMA YOLUNDA
24 Temmuz 2016
VATAN VE MİLLET DÜŞMANI HAİN DARBECİLERİN TÜM FARKLILIKLARI İÇİNE ALAN BÜYÜK TÜRK MİLLETİNDEN YEDİKLERİ İFLAH OLMAZ DARBELER!
06 Haziran 2016
YERELLEŞME GÖRÜNTÜLÜ ÇIKAR OYUNLARIYLA TERÖRE ALTYAPI OLUŞTURMA VE TÜRKSÜZ OSMANLICILIK OYUNLARI!
04 Şubat 2016
Sabancı Suikastının Faillerinin Vermek İstedikleri Mesajları Anlamak!..
11 Ocak 2016
NİZAMI ALEM ÜLKÜSÜNÜN ARADIĞI ŞAHSİYETİN KAPİTALİST SİSTEM İÇERİSİNDE GEÇİRDİĞİ BİREY OLMA BUHRANLARI!..
06 Aralık 2015
YAKIN ÇEVREMİZDE OLUP BİTENLER VE DÜŞÜRÜLEN RUS UÇAĞINA TAKILI MASKELERİN DÜŞÜŞÜ
15 Kasım 2015
ATATÜRKLE HESABI OLANLARA İTHAF EDİLİR!..
29 Ağustos 2015
Devlet sabrının sınırları ve terör örgütünün öfke kontrolsüzlüğü
04 Ağustos 2015
ATATÜRKLE HESABI OLANLARA İTHAF EDİLİR!..
21 Şubat 2015
ABD’de bir askeri okulda ders olarak anlatılan Horoz ve Tilki Hikayesi!
18 Ocak 2015
FRANSA’DA YAŞANAN KATLİAMIN ARKASINDA OLANLAR
10 Ocak 2015
CHARLIE HEBDO – KARİKATÜR – İNFAZ
25 Aralık 2014
TARAFLARIN KONTROL EDİLEMEYEN BEŞERİ ÖFKE ŞİDDET VE HİDDETLERİ ARASINDA KAYBEDİLEN İNCE AYRINTI OKUMALARI
11 Aralık 2014
SEÇİM BARAJI VE SEÇMEN İRADESİ
23 Mart 2014
GARİP BİR ŞEKİLDE DEĞİŞEN HASANKALE
17 Mart 2014
ÇANAKKALE NEDİR? NE DEĞİLDİR?
17 Şubat 2014
YENİ TOPLUMSAL DÜZEN VE YAPININ TEMEL DEĞİŞKENLERİ; DURAĞANLIK-KAOS-DÜZEN VE HAYIR VE ŞER İLİŞKİSİ
02 Şubat 2014
DEĞİŞMESİ İSTENEN SEÇİM YASASI NELERİ DEĞİŞTİRMELİDİR?
19 Ocak 2014
DİL KÜLTÜR SİYASET VE MEDYA İLİŞKİSİ KAPSAMINDA POST MODERN ANLAYIŞ
07 Ekim 2013
ALLAH KORUSUN ZIVANADAN ÇIKMAK ÜZEREYİZ!
29 Eylül 2013
BEKTAŞİLİK, MEVLEVÎLİK KÜLTÜRÜ, İBRAHİM HAKKI HAZRETLERİ VE TEYO FELSEFESİ
12 Eylül 2013
Ortadoğululaşmayı Özlediği ve 12 Eylül Öncesini Heves Edip İçine Közlediği İçin Ortası Mortası Mağaraya Dönen ve Hep Aynı Kenarı Kullanan Üniversite-i Ortadoğu!..
03 Eylül 2013
Hasan Kalenin Dünü ve Bu günü –Teyo Çözsün Kör düğümü!
15 Ağustos 2013
BİR BİLENİN PİR YANILDIĞI GİBİ ÇOK BİLENLER DE ÇOK YANILACAKLAR!..
18 Temmuz 2013
CENABI ALLAH GÖNDERDİĞİ EN SON DİNİNİN KORUYUCUSUDUR
08 Temmuz 2013
Dersanelerin Kapatılması veya Kapatılamaması!..
29 Haziran 2013
TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ PROJE OKUR YAZARLIĞI VE TEYO PEHLİVAN’IN ANAYASA YORUMU
24 Haziran 2013
GEZİ PARKI OLAYLARI İLE AVRUPA BİRLİĞİ ARASINDA GİDİP GELEN YANSIMA OKUMALARI!..
18 Haziran 2013
TANSİYON MUTLAKA DÜŞÜRÜLMELİ
04 Haziran 2013
AKİLLER VE ARİFLER
22 Nisan 2013
SOSYAL SERMAYENİN ERİMESİ VE TEYO PEHLİVANIN YERİNMESİ
25 Şubat 2013
Zamanın Ruhu Değişti ve Teyo İmdada Erişti!..
07 Şubat 2013
YAYI KIRILAN DADAŞ!...
07 Ocak 2013
ZEMHERİ AYAZINDA YANARAK MİLLETİNİN UFKUNU AYDINLATANLAR
30 Aralık 2012
İYİLİK
26 Kasım 2012
İTEN ARABI KARIŞAN MEZHEPLER ARASINDA ARAMAK!
16 Kasım 2012
TERÖR SORUNUNU KİM ÇÖZER, KİM ÇÖZEMEZ?
11 Kasım 2012
TBMM TEZKERESİNİN ANLAMI VE ANLAMSIZLAŞTIRILMASI
Haber Yazılımı