Yazı Detayı
24 Ekim 2018 - Çarşamba 14:54
 
Mahalli İdareler Seçimlerinde neden hep belediye başkanlarını suçlarız.
Murat ÇANKAYA
gazetepasinler@gmail.com
 
 

Mahalli İdareler denilince neden sadece belediye başkanlarına yükleniriz. Tabi ki büyük yetki Belediye Başkanlarındadır ama Mahalli İdareler Seçimlerinde bizler sadece Belediye Başkanı seçmiyoruz ki, ayrıca Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Belediye Meclis Üyelerini de seçiyoruz. Belediye Başkanı şu hatayı yaptı dediğimizde, kurulan seçim sistemi belediye encümenlerini belediye başkanı hata yaptığında ona karşı çıksınlar diye seçtiriyor.

 

Geçenlerde Muhtar arkadaşlarla sohbet ediyorduk ve bu konu açıldı. Herkes dili döndüğünce konu üzerinde artılarıyla eksileriyle bir şeyler anlattılar. Bendeniz de şuan Meclis Üyelerinin kendi görev ve yetkilerinin sınırlarını ve haklarını bilmediklerini, Belediye Başkanı ne derse onlarda el kaldırmadan başla bir iş yapmadıklarını söyledim. Eğer Belediye Başkanları hata yaptı ise, neden Belediye Meclis Üyeleri veya Büyükşehir Meclis Üyeleri bu yanlışa dur demedi. Burada sadece Belediye Başkanlarını suçlamak kanaatimce yanlış olduğunu belirttim.

 

Muhtar arkadaşlar bundan önceki bir Büyükşehir Meclis üyesinden memnun olduklarını ifade ettiler. Önceki Meclis Üyesi Büyükşehirde ne isteğimiz ve derdimiz var ise bizleri beraber götürür işimizi hallederdi. Şimdi ise yüzümüze bakan yok. Her şey seçilene kadar değil. Elbette bir gün bir yere seçilen arkadaşlarımız bir daha seçilmek istiyor ise asıl vazifesi vatandaşa hizmet olmalıdır. Bizler demokrasinin ilk ayağı olan muhtarlarız. Bizler ilk önce vatandaşın derdiyle sıkıntısıyla alakalı oluyoruz. Mahallemizde ki vatandaşlarımızla yetkililer arasında köprü görevi yapıyoruz. Vatandaşın işi çözülmediği zaman bizlerde sıkıntı çekiyoruz. Sistemin daha iyi çalışması için herkesin taşın altına el koyması gerektiğini söylediler.

 

Bir Mahalli İdareler Seçimlerine giderken, aday olacak arkadaşlarımızdan Pasinlerli vatandaşlar ekibi yani Büyükşehir Meclis Üyesi ile Belediye Meclis Üyelerini seçerken daha dikkatli ve Belediye Başkanının sözünden çıkmayacak değil de yanlışa dur diyebilecek. Görev ve sorumluluklarını bilecek, gerektiğinde yanlışa el kaldırmayacak hakkaniyetli kişilerin seçilmesine vesile olmasını beklemekte. Daha rey ile ray arasındaki farkı bilmeyen ve vatandaştan oy isterken rayınıza talibim diye oy isteyen Meclis Üyesini de görmek istememektedir.

 

Seçilecek meclis üyelerinin önceliği vatandaş ve belediyenin yapılacak işleri olmalıdır. Pasinler’in daha geriye gitmeye takati kalmamıştır. Seçeceğimiz insanların derdi Pasinler olmadıkça geri gitmeye de devam edecektir. Güzelim ilçemizi geri götürmeye niyetli insanların gelmemesi dileğiyle…

 

Ne diyeyim inşallah Pasinlerli vatandaşların serzenişine kulak verirler.

 
Etiketler: Mahalli, İdareler, Seçimlerinde, neden, hep, belediye, başkanlarını, suçlarız.,
Yorumlar
Haber Yazılımı