Yazı Detayı
29 Ağustos 2020 - Cumartesi 10:07
 
PANDEMİ KRİZİNDEN EĞİTİMDE YENİ FIRSATLAR YARATMAK!..
Ali Osman ENGİN
 
 

Uzun bir zamandır küresel “Covid 19” salgını dolayısıyla eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yüz yüze örgün eğitim ve öğretim olarak mı yoksa uzaktan eğitim ve öğretim şeklinde mi yapılacağı tartışılıyor. Tartışmaların ana teması; eğitim ve öğretim yapılmayan dönem ve yılları kurtarmak, özel eğitim kurumlarının finansal gelir kaynakları olan veli okul ücreti ödemelerinin sürdürülebilir olmasının yollarının aranması, okul servis ücretlerinin yapılan zamlarla ailelere yüklenmesi için gerekçeler oluşturulmasıv.s. şeklinde sıralanmaktadır. Ne yazık ki bu kaygılar arasında, çocuklarımızın verilen uzun aralar da dikkate alınarak eğitim ve öğretim açıklarının nasıl kapatılabileceği üzerinde bilimsel temelde belirleyici olması gereken parametreleri göremiyoruz. Halbuki bu konuda eğitim ve öğretime, çocuklarımıza, elde olan ve olmayan tüm imkân ve fırsatlara bütüncül yaklaşılması, özellikle değerler boyutuyla toplumsal miras olan kültür aktarımının tüm boyutlarıyla ve sağlıklı olarak aktarılmasının mutlaka yeni eğitim ve öğretim teknolojileri çerçevesinde var olan akla uygun yolları vardır. Dünya genelinde bu manada çok başarılı uygulamalar olduğunu biliyoruz.

 

            Üzerinde durmaya çalıştığım istenen duyuşsal alan değerleri olarak; hak, adalet, hak etmeden almama, hırsızlık yapmama, yalan söylememe ve bunlar gibi insani değerlerin nasıl dejenere olduğunu ve yıprandığını yaşadığım çok vahim bir örnekle anlatayım. PDR’ ci olan küçük oğlumun düğününü yapıyorduk. Malum düğün konvoyu eşliğinde gelin çıkarılırken özellikle Erzurum’ da çocuklar gelin arabasına yaklaşır ve bahşiş alırlar. Trafiği engellemesi ve Allah korusun kazaya meydan verebilmesi açısından çok doğru olmayan bu davranışlar zarf içerisinde atılan bahşişlerle geçiştirilir. Ben de kayınpeder olarak ceketimin sol cebine bir miktar zarf içerisine harçlık anlamında para koymuştum ve çocuklara dağıtacaktım. Tam gelin kızımı arabaya bindirirken bir grup çocuk cebimdeki ve uçları gözüken zarfları tümünü cebimden saniyeler içerisinde alıp (çarpıp) arkalarına bakmadan kaçtılar. Ben çocuklar yapmayın, etmeyin derken derin derin düşünmeye başladım. Bu gün bu davranışı gösteren, empati yapamayan, hak etmenin ne anlama geldiğini bilmeyen, küçük bir çıkar ve hak edilmeyen bir menfaat uğruna diğerlerine zarar vermekten çekinmeyen çocukların, yarın daha büyük çıkar ve menfaatler uğruna geliştiremeyecekleri bir tutum ve ortaya koyamayacakları bir davranışın olmayacağı çok acı bir gerçektir. Ülkemizde gittikçe kronikleşen kadın cinayetleri, işlenen suçlar ve yapılan hırsızlık ve yolsuzlukların arkasında bu çocukların büyümüşleri olan yetişkinlerin olduğu apaçık ortadadır.

 

            İnsan canlısı toplumsal bir varlık olarak önce var olur ve daha sonra insanı cevherleştiripinsan olma özüne ulaştıran kendisini gerçekleştirme çabası içerisine girer. Bu süreç dinamik ve canlı bir süreçtir. Elde edilen başarı insanı kâmil olma mertebesine işaret eder. İşte o zaman varlığı özünden önce gelen insan varların en varı olabilir. İnsan canlısı üç temel boyuttan bilgi edinir. Bu bilgi edinme alanları; ilkeler, genellemeler ve kavramlar bilgisinin edinildiği bilişsel öğrenme alanı, özellikle üzerinde durmaya çalıştığım ve değerler sisteminin oluştuğu duyuşsal öğrenme alanı ve yüce yaratanın verdiği beden teknolojini kullanma becerilerinden oluşan psiko-motor beceriler öğrenme alanlarıdır. Bu öğrenme alanları çerçevesinde çocuklarımıza bütüncül yaklaşılması ve bu üç temel alanın ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Burada mükemmel bir denge vardır ve bu denge bozulmamalıdır. Bozulduğu an çocuğu kaybedersiniz ve belki de benim gibi cebinizdeki zarfları çaldırırsınız. Ya da bunu ileri aşaması olan evinizi, barkınızı kaybedersiniz. Değerli dostlar çocuklarımızın insan olma özlerine ulaşmasını sağlayacak eğitim ve öğretim etkinliklerinden bahsetmeliyiz. Cenabı Allah insan canlısına ve yavrusuna bu donanımı vermiştir. Öze ulaşma çabası çerçevesinde işlenmesi gerekir. Bu çabanın adı da felsefedir. Yani aklın kullanılmasıyla akıl etmedir. Düşünmedir. Varlığı, değerleri ve bilgiyi sorgulamadır. Aslında ömrümüzün başından sonuna kadar edindiğimiz tüm öğrenmeler de işte bu çerçevededir. İnsan oğlunun aklını kullanarak, akıl ederek özüne ulaşma çabası tesadüflere bırakılmayacak kadar önemlidir ve mutlaka daha istendik ve daha beklendik olması gerekir. Bu noktada eğitim ve öğretim devreye girmek zorundadır. Öncelikle çocuklarımızı değerler eğitimi boyutuyla daha donanımlı ve her açıdan edinilen öğrenmeleri davranışa dönüştürme potansiyeline ulaştırmalıyız. Halk tabiriyle oldukları gibi görünmelerinin önünü açmalıyız. Oluş edinilen öğrenmeler ve görünme ise ortaya konulması gereken tutum ve davranışlardır. Eğer bu olası sürecin tıkanması söz konusu ise, ortaya konulan sahte, Hak ve adaleti çürüten davranışlar, birer birer yeni oluşlar olmaya başlarlar. Artık her şeyi mubah görür ve kendinize göre doğru gerekçelere oturtmaya yönelirsiniz.

 

            Bu pandemi döneminde yaşadığımız krizleri fırsata dönüştürebiliriz. En azından bir eğitim bilimci olarak dersliklerin yeniden düzenlenmesi için öğrenci sayılarının  yani sınıfın muhtemelen ikiye bölünmesi gerekecektir. İşte bu noktada mevcut öğretmen sayısına yakın bir öğretmen atamasının yapılması düşünülebilir. Bu yapıldığı zaman yıllardır atıl bekleyen devletimize çok önemli bir maliyeti de olmuş olan öğretmen adaylarının atanması söz konusu olabilir. İşte bu bir fırsattır. Bu öğretmenlerimiz aylık kazançlarını bulundukları yerlerde harcayacaklar ve piyasalara da canlılık getireceklerdir. Bu salgın insanımızın psikolojisini de bozmaya başlamıştır. Yetişkin ve aile eğitimi boyutları da hesaba katılarak Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık alan uzmanlarının adeta aile hekimlikleri gibi aile psikolojik danışmanlıkları olarak istihdam edilmeleri ve mutlaka rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmeti verilmelidir. Bu uygulamayla kadına şiddet, istismar, cinsel istismar ve kadın cinayetlerinin de önemli bir düzeyde önüne geçilmiş olacaktır. Yıllardır sekteye uğrayan fen, sağlık ve teknoloji eğitimi üzerinde yeniden durularak yeni istihdam alanları yaratılması temelinde acilen öğrenci taleplerinin teşvik edilmesi gerektiğini işte bu pandemi bizlere öğretmiştir. Sağlıklı tarım ve gıda sektörüne daha fazla yatırım yapılması, bu manada ziraat fakültelerimizin öğrenci tercihleri doğrultusunda ön plana çekilmesi doğru eğitim politikaları olacaktır.

 

            Bütün bunları istesek te istemesek te işte bu pandemi bizlere öğretmiştir. Mutlaka ders alınmalıdır ve daha detaylandırılarak gereği yapılmalıdır. Okul öğrenci servisleri mesafeden dolayı taşıma ücretlerine zam vererek bunu da ailelere yansıtmaları doğru değildir. Eğer bir bedel ödenecekse bunu ödeyen sadece aileler olmamalıdır. Çünkü aileler bunu yaparken çocuğunun diğer eğitim harcamalarından kısarak yapmak zorundadır. Eğitimde kalite eğitime daha fazla yapılabilecek harcamalarla elde edilebilir.  Özel okul öğretmenlerinin durumları ve okul sahipleri ile olan ilişkileri de dönem itibariyle masaya yatırılmalıdır.  Bu öğretmenlerden lisansüstü çalışmaları olanların öğretmen kalitesinin artırılması adına devlet okullarına doğrudan atanmalarının da mutlaka önü açılmalıdır.

 
Etiketler: PANDEMİ, KRİZİNDEN, EĞİTİMDE, YENİ, FIRSATLAR, YARATMAK!..,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
06 Ağustos 2020
AYASOFYA' NIN CAMİ OLARAK YENİDEN İBADETE AÇILMASI VE FİLİSTİN MESELESİ!..
28 Temmuz 2020
SEÇENLER Mİ SEÇİLENLERİ SEÇİYOR, SEÇİLENLER Mİ SEÇENLERİ SEÇİYOR!..
21 Temmuz 2020
HASANKALE’NİN ADAM GİBİ ADAMLARI YA DA ADNAMELERİ!..
20 Haziran 2020
ÜNİVERSAL DÜZEYDE ÜRETİM PAZARLAMA VE TÜKETİM MUHASEBESİNDEN AHLÂK VİCDAN VE DAVRANIŞ MUHASEBESİNE!..
26 Mayıs 2020
BİLMEYİ BİLENLER NEZDİNDE CAMİLERİMİZE DÎNİ, SOSYOLOJİK, PSİKOLOJİK VE KÜLTÜREL BİR BAKIŞ!..
23 Nisan 2020
BİZE NE OLDU DESENE NEDEN BU HALE DÜŞTÜK
09 Nisan 2020
TÜM EMNİYET TEŞKİLATI MENSUPLARIMIZIN POLİS HAFTASI VE 10 NİSAN POLİS GÜNÜNÜ CANI GÖNÜLDEN TEBRİK EDİYORUM
01 Nisan 2020
ÜST AKILA DİYECEĞİM BİRKAÇ SÖZÜM VAR!..
24 Mart 2020
RİSKLERİ FIRSATA ÇEVİRMEK!..
19 Mart 2020
ÇANAKKALE DİLE GEL!..
16 Mart 2020
TEYO PEHLİVANLA KORONA VİRÜSÜ VE DİJİTAL DÜNYA SOHBETİ!..
13 Mart 2020
KÜRESEL ZORBALAR KORONA VİRÜSÜ VE YEREL FIRSATÇILAR!..
09 Mart 2020
FETÖNÜN VİRÜSLÜ SURİYE MANEVRALARI GÖZDEN KAÇIRILMAMALI!..
12 Şubat 2020
BÖYÜK OSMANLA TEYO GALAYA GELMİŞLER, GÖRELİM BAKALIM KİME NE DEMİŞLER!..
07 Şubat 2020
12 ve 13 MART YENİDEN DİRİLİŞ DESTANIDIR!..
03 Şubat 2020
2030 ve 2040 ' ın küresel dünyasını tarih bilinci ve şuuruyla şimdiden okuyup ona göre yönetim, üretim ve tüketim stratejileri geliştirebilen insan kaynaklarına ihtiyacımız var!..
20 Ocak 2020
JEOPOLİTİK STRATEJİLERDEN TEOPOLİTİK STRATEJİLERE GEÇİŞ DÖNEMİ
07 Kasım 2019
YÜKSEK DAĞLAR GİBİ YÜCEYİM DEME GÜN GELİR ETRAFIN YOL OLUR!
29 Ekim 2019
TERÖR EMPERYAL PROJESİ MİLLET VE ÜMMETHESAPLAŞMASI MI!?..
21 Ekim 2019
KİM DOST KİM DÜŞMAN BU ÇOK İYİ BİLİNE!..
08 Ekim 2019
HER YERDE OLDUĞU GİBİ ARTIK ERDEMLİLER HAREKETİNİ BAŞLATMAMIZ GEREKİYOR!..
01 Ekim 2019
HASANKALENİN DÜNÜ BUGÜNÜ VE YARINI
22 Eylül 2019
OLAYLARI KÖR NOKTALARINDAN OKUYUP OKUTARAK KURULAN TUZAKLARI BOZMAK ZORUNDAYIZ!..
01 Eylül 2019
TARİHSEL OLAYLAR VE SOSYOLOJİK OLGULAR
26 Ağustos 2019
BEN YAZIP UYARMAZSAM KİM YAZIP UYARACAK!..
06 Nisan 2019
31 MART YEREL SEÇİMLERİ
19 Aralık 2018
DEVLETİMİZİN VE AZİZ MİLLETİMİZİN BEKA SORUNU
05 Eylül 2018
ULUSLARARASI İLİŞKİLER VE BEKA SORUNU!..
14 Ağustos 2018
AMERİKA’NIN PAPAZ KAÇTI OYUNU!..
08 Ağustos 2018
Amerika’nın Emperyalist Eylemlerinin Tehdit Seviyesine İnmesi!...
16 Temmuz 2018
15 TEMMUZU ANARAK UNUTMAMAK VE GEREĞİNİ YAPMAK
08 Temmuz 2018
CAN ÇEKİŞEN KRİPTO HAİNLERİNKUMPAS TUZAKLARI!..
31 Mayıs 2018
27 MAYIS VE ÜLKÜSÜ; TEK VATAN-TEK MİLLET-TEK BAYRAK-TEK DEVLET ADINA
25 Mayıs 2018
HEP AYNI YÖNTEM TEKNİK VE ARAÇ GEREÇLERELE GELECEĞİN DAHA İSTENDİK YAPILACAĞINI HAYAL ETMEK VE DÜŞÜNMEK OLS OLSA DELİLİK EMARESİ OLABİLİR!..
19 Mart 2018
ÇANAKKALE ÇANAĞINDAN BESLENMEK!..
05 Mart 2018
28 ŞUBAT POST MODERN DARBE GİRİŞİMİ
13 Şubat 2018
CUMHURİYET DÖNEMİ DARBELERİN TARİHİ SÜREÇ İÇERİSİNDE DOĞURDUĞU SONUÇLARDAN YOLA ÇIKILARAK SOSYOLOJİK BAKIŞ AÇISIYLA DEĞERLENDİRİLMESİ
25 Aralık 2017
KUDÜS Stratejisi Yeniden Dirilişin Milâdı Olacaktır
06 Aralık 2017
İRAN-AMERİKA VE TÜRKİYE
11 Kasım 2017
AMERİKA’NIN YENİ DÜNYA DÜZENİ VE PDY/PKK’YA BİÇİLEN YENİ ROL
20 Ekim 2017
KORSAN REFERANDUMLA MEŞGUL EDİLMEK İSTENEN TÜRKİYE İDLİB HAREKÂTIYLA RESTİNİ ÇEKTİ VE HAÇLI İTTİFAKININ KİRLİ EMELLERİNİ KURSAKLARINA GÖMDÜ!.. BİZLERE DÜŞEN CEPHE GERİSİNİ SAĞLAM TUTMAKTIR.
29 Eylül 2017
İHANET ATEŞİNDE AKLINI ISITANLAR KENDİ BEDENLERİNİN YANIŞINI SEYREDECEKLER!..
18 Ağustos 2017
İhanet Çeteleri ve Terör Yapılarıyla Beraber Kayıran ve Koruyanlara da Amasız, Fakatsız Dokunulmalıdır!..
17 Temmuz 2017
15 TEMMUZ ÜZERİNDEN 1 YIL GEÇTİ
26 Haziran 2017
DEVLETİ BAŞSIZ BIRAKMAYA NİYET EDENLER KUZGUNLARA LEŞ OLMAKTAN KURTULAMAYACAKLAR!..
18 Mart 2017
NEYE EVET NEYE HAYIR!..
20 Şubat 2017
ANAYASA VE BAŞKANLIK (HÜKÜMET) SİSTEMİ REFERANDUMUNDA EVETLE HAYIR YER DEĞİŞTİRİRSE!...
04 Şubat 2017
ANAYASA REFERANDUMU VE TÜRK EĞİTİM SEN GENEL BAŞKANININ SÖZLERİ!..
13 Aralık 2016
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ SINIRLARIMIZIN ÖTESİNİ DE KAPSAYAN BİR BÖLGE ÜNİVERSİTESİ OLMA YOLUNDA
24 Temmuz 2016
VATAN VE MİLLET DÜŞMANI HAİN DARBECİLERİN TÜM FARKLILIKLARI İÇİNE ALAN BÜYÜK TÜRK MİLLETİNDEN YEDİKLERİ İFLAH OLMAZ DARBELER!
06 Haziran 2016
YERELLEŞME GÖRÜNTÜLÜ ÇIKAR OYUNLARIYLA TERÖRE ALTYAPI OLUŞTURMA VE TÜRKSÜZ OSMANLICILIK OYUNLARI!
04 Şubat 2016
Sabancı Suikastının Faillerinin Vermek İstedikleri Mesajları Anlamak!..
11 Ocak 2016
NİZAMI ALEM ÜLKÜSÜNÜN ARADIĞI ŞAHSİYETİN KAPİTALİST SİSTEM İÇERİSİNDE GEÇİRDİĞİ BİREY OLMA BUHRANLARI!..
06 Aralık 2015
YAKIN ÇEVREMİZDE OLUP BİTENLER VE DÜŞÜRÜLEN RUS UÇAĞINA TAKILI MASKELERİN DÜŞÜŞÜ
15 Kasım 2015
ATATÜRKLE HESABI OLANLARA İTHAF EDİLİR!..
29 Ağustos 2015
Devlet sabrının sınırları ve terör örgütünün öfke kontrolsüzlüğü
04 Ağustos 2015
ATATÜRKLE HESABI OLANLARA İTHAF EDİLİR!..
21 Şubat 2015
ABD’de bir askeri okulda ders olarak anlatılan Horoz ve Tilki Hikayesi!
18 Ocak 2015
FRANSA’DA YAŞANAN KATLİAMIN ARKASINDA OLANLAR
10 Ocak 2015
CHARLIE HEBDO – KARİKATÜR – İNFAZ
25 Aralık 2014
TARAFLARIN KONTROL EDİLEMEYEN BEŞERİ ÖFKE ŞİDDET VE HİDDETLERİ ARASINDA KAYBEDİLEN İNCE AYRINTI OKUMALARI
11 Aralık 2014
SEÇİM BARAJI VE SEÇMEN İRADESİ
23 Mart 2014
GARİP BİR ŞEKİLDE DEĞİŞEN HASANKALE
17 Mart 2014
ÇANAKKALE NEDİR? NE DEĞİLDİR?
17 Şubat 2014
YENİ TOPLUMSAL DÜZEN VE YAPININ TEMEL DEĞİŞKENLERİ; DURAĞANLIK-KAOS-DÜZEN VE HAYIR VE ŞER İLİŞKİSİ
02 Şubat 2014
DEĞİŞMESİ İSTENEN SEÇİM YASASI NELERİ DEĞİŞTİRMELİDİR?
19 Ocak 2014
DİL KÜLTÜR SİYASET VE MEDYA İLİŞKİSİ KAPSAMINDA POST MODERN ANLAYIŞ
07 Ekim 2013
ALLAH KORUSUN ZIVANADAN ÇIKMAK ÜZEREYİZ!
29 Eylül 2013
BEKTAŞİLİK, MEVLEVÎLİK KÜLTÜRÜ, İBRAHİM HAKKI HAZRETLERİ VE TEYO FELSEFESİ
12 Eylül 2013
Ortadoğululaşmayı Özlediği ve 12 Eylül Öncesini Heves Edip İçine Közlediği İçin Ortası Mortası Mağaraya Dönen ve Hep Aynı Kenarı Kullanan Üniversite-i Ortadoğu!..
03 Eylül 2013
Hasan Kalenin Dünü ve Bu günü –Teyo Çözsün Kör düğümü!
15 Ağustos 2013
BİR BİLENİN PİR YANILDIĞI GİBİ ÇOK BİLENLER DE ÇOK YANILACAKLAR!..
18 Temmuz 2013
CENABI ALLAH GÖNDERDİĞİ EN SON DİNİNİN KORUYUCUSUDUR
08 Temmuz 2013
Dersanelerin Kapatılması veya Kapatılamaması!..
29 Haziran 2013
TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ PROJE OKUR YAZARLIĞI VE TEYO PEHLİVAN’IN ANAYASA YORUMU
24 Haziran 2013
GEZİ PARKI OLAYLARI İLE AVRUPA BİRLİĞİ ARASINDA GİDİP GELEN YANSIMA OKUMALARI!..
18 Haziran 2013
TANSİYON MUTLAKA DÜŞÜRÜLMELİ
04 Haziran 2013
AKİLLER VE ARİFLER
22 Nisan 2013
SOSYAL SERMAYENİN ERİMESİ VE TEYO PEHLİVANIN YERİNMESİ
25 Şubat 2013
Zamanın Ruhu Değişti ve Teyo İmdada Erişti!..
07 Şubat 2013
YAYI KIRILAN DADAŞ!...
07 Ocak 2013
ZEMHERİ AYAZINDA YANARAK MİLLETİNİN UFKUNU AYDINLATANLAR
30 Aralık 2012
İYİLİK
26 Kasım 2012
İTEN ARABI KARIŞAN MEZHEPLER ARASINDA ARAMAK!
16 Kasım 2012
TERÖR SORUNUNU KİM ÇÖZER, KİM ÇÖZEMEZ?
11 Kasım 2012
TBMM TEZKERESİNİN ANLAMI VE ANLAMSIZLAŞTIRILMASI
Haber Yazılımı