Yazı Detayı
20 Haziran 2020 - Cumartesi 08:49
 
ÜNİVERSAL DÜZEYDE ÜRETİM PAZARLAMA VE TÜKETİM MUHASEBESİNDEN AHLÂK VİCDAN VE DAVRANIŞ MUHASEBESİNE!..
Ali Osman ENGİN
 
 

Allah devletimize (devlet babamıza) zeval vermesin İnşallah. Sosyal bir hukuk devleti olarak; sınırlarımızın içerisinde ve dışarısında yaşayan, vatandaşlık bağı ile bu devlete bağlı olan ve vatandaşlık bağı olmasa da, “Kızıl Elma” ülküsüyle Türk-İslâm Milletine aidiyet duygusuna sahip olan herkese kucağını ve otağını açmış, bütün mağdur ve mazlumların fiili ve hayali olarak sığınacağı güvenli sığınak olandevlet baba olma özelliğini sonsuza kadar devam ettirecektir. O zaman her babanın babası olan devlet babamızın da babalar gününü kutluyorum!..

 

Ayrıca, babalar günü münasebetiyle, evlatlarını baba olma statüsünün, toplumun beklentisi olan babalık rollerini karınca kararınca yerine getirmek için canını dişine takarak gece gündüz çaba sarf eden, çocuklarını vatan, millet, bayrak, ezan duyarlılığıyla yetiştiren; bilim, sanat ve kültür olarak donanımlı hale getirebilen tüm babaların babalar gününü candan kutluyorum.

 

Sevgili dostlar, insanlığın geldiği noktada belki de bu çağa muhasebe çağı demek gerekecektir. Hani Molla Kasım Yunus Emre’nin yazdığı eseri alarak bir su kenarında oturur ve baştan başlayıp okuyarak hoşuna gitmeyen veya beğenmediği sayfaları yırtarak suya atmaya başlar. Sayfaların birinde; “Derviş Yunus bu sözleri eyribüyrü söyleme, seni sigaya çeken bir Molla Kasım gelir”ifadesini görüp yaptığı işin hata olduğunu anlar ve eylemine son verir. İşte o zamandan bu zamana geçen süreçte toplumsal ve bireysel düzeyde bir muhasebe kültürü oluşmuştur. Esasında muhasebe bir bakıma eğitim programlarının değerlendirme boyutuna, ticari ve iktisadi faaliyetlerde, mal ve hizmet, kâr – zarar, üretim-tüketim ve pazarlama düşünce ve faaliyetlerine odaklaşarakanlam kazanır.

 

İnsanlığın yüzleştiği virüs salgınıyla birlikte bilim, teknoloji ve finansal kaynakları elinde tutan mekanizma ve küresel güç merkezlerinin bu imkân ve fırsatları kaybet-kazan ilkesi çerçevesinde hoyratça kullanıp, kendileri hep kazanan ve muhataplarını ise hep kaybedenler olarak yapılandırdıkları rekabet ve çatışma modelinde, tüm zamanları kuşatan bir kazanmanın olmadığını ortaya koymuştur. Hakikaten bir çatışma modelinde taraflardan birisinin kaybetmesi, diğerinin kazanması anlamına gelmiyor. Bu hassas yapıyı daha önce “etki ve doğal tepki mekanizmasıyla” açıklamaya çalışmıştım.

 

Eğer bu virüs insanlığa birileri tarafından bilerek ve isteyerek musallat edildiyse, hatta bunu icat edenlerin elinde aşısı ve ilacı olsa dahi, olası sonuçları dışında hiç hesap edilemeyecek doğal ve tepkisel sonuçlarının olacağı kaçınılmazdır. Üretim, tüketim ve pazarlama muhasebesinin bu bakış açısıyla yeniden değerlendirilmesi, geliştirilecek iktisat teorilerinin ve kurulacak dengelerin ona göre kurulması gereği ortaya çıkmıştır.

 

Bu teori ve muhasebe anlayışının temelinde; “kazan-kazan ilkesi, sömürerek öldürüp yok etmeden koruyarak ve yaşatarak birlikte hakça paylaş”ilkeleri olacaktır. Bu ölçekte geliştirilecek muhasebe kuramlarının temelinde ise; ahlâk, vicdan, tutum ve davranış muhasebesi yaklaşımları olacaktır. Virüsün en çok etkilediği toplumlar, ifade etmeye çalıştığım imkân ve fırsatları elinde tutan ve kapitalist sistemin hakim olduğu batı ve refah toplumları olmuştur. Virüs daha büyük etkisini onların refahlarına dokunarak ortaya koymuştur. İşte muhasebesini yanlış tutan batı refah toplumları, gittikçe biçim değiştirerek ortaya çıkacak; siyah-beyaz, göçmen- yerli, zengin-fakir çatışma alanlarına sıkışacak ve etnik aidiyet temelinde çıkış yolları arayacaktır. Örneğin Çin ve Hindistan arasında çıkan sınır çatışmalarının daha yoğun bir şekilde sıcak savaşa dönüşmesi durumunda, mukadder olacak sonun bölünüp parçalanma olacağını şimdiden görmek gerekir.

 

Aziz dostlar, refah toplumlarını bekleyen handikapların anlaşılması için bir kıssadan hisse çıkarmak istiyorum. Örümcekle hastalık arkadaş olurlar ve örümcek fakir bir ailenin evine yuva kurar. Hastalık ise zengin ve varlıklı bir aileye musallat olur. Hastalık örümceğin durumunu sorar ve örümcek; çok rahat olduğunu, ailenin her gün çalışıp ekmek parası kazanmak durumunda olduğundan kimsenin kendisiyle ilgilenmediğini ifade eder. Örümcek hastalığın durumunu sorduğunda; hastalık ta rahatının yerinde olduğunu, yakaladığı hasta sayesinde altına çift yatak serildiğini, bakım itinanın yapıldığını belirtir.

 

Daha sonra deneme amacıyla her iki arkadaş evlerini ve ailelerini değiştirler. Örümcek zengin ve varlıklı ailenin evinin neresine yerleşirse vurup indirirler ve hiç rahat edemez. Hastalık ise fakir ailenin evindeki aile üyelerini yakalar. Ancak çalışmak ve ekmek parası kazanmak zorunda olan aile üyeleri hastalığı dikkatealmadan hareketli yaşamlarını sürdürürler. Belki sürü bağışıklığı boyutuyla düşünülürse, bu insanların böylece bir ölçüde bağışıklık kazanmış olabilecekleri düşünülebilir. Elbette ki ulaşılan bilgi teknolojileri çerçevesinde teşhis ve tedavi hizmetleri göz ardı edilemez ve bu kıssadan hisseden çıkarılması gereken; refah toplumunun refah anlayışı ile ilgilidir.

 

Hastalık ta hiç rahat edemez.  Bedensel ve zihinsel olarak sürekli çalışıp üretmek zorunda olan fakir insanların bünyelerine yerleşen hastalık ta pek rahat edemez. Sürekli onlarla beraber o da hırpalanır ve sonunda yaşam mücadelesini kaybedebilir.

 

Sevgili dostlar, batı ve refah toplumlarının refahına dokunan virüs, toplumsal yapı ve sömürü temelli ticari ve ekonomik faaliyetleri tartışılır hale getirmiştir. Dünyanın her tarafında fitili ateşlenen toplumsal olaylara bu pencereden bakılmalı ve toplumsal birlik ve beraberlik temelinde; anlaşma, uzlaşma, paylaşma düzeninde bir muhasebenin yapılması, bu manada olası sorunları kaynağında yok edecektir.

 

Toplumsal duyarlılık proje çalışmaları, tüm çalışanların güven ve itimat duygusu temelinde sosyal sermayenin ve toplumsal düzeyde farkındalığın geliştirilmesi  noktasında öncü ve gittikçe uluslararasılaşanve bölgesel düzeyde de öncü bir rol oynayan Atatürk Üniversitesi, taşıyıcı rolünü ideal roller olarak yerine getirmeye devam ediyor. Uzaktan eğitim noktasında ulaştığı potansiyel ile ulusal düzeyde eğitim ve öğretim faaliyetleri genişleyerek devam ediyor.

 

Yetişmiş vatan, millet, bayrak, devlet ve ezan duyarlılığı yüksek kadrolarıyla beraber sayın rektörümüz, Prof. Dr. Ömer ÇOMAKLI hocamız; koruyan, yaşatan, geliştiren, tahammül eden yönetim anlayışıyla; modern, kadim değerler temelinde milli ve yerli kültürel değerlerimizi özümseyip benimseyen ve geliştirerek bütün insanlığa katkı sağlayacak medeniyet değerlerine dönüştürecek öğrencileri yetiştirmek için donanımlı insan kaynaklarıyla gece gündüz çalışmaktadır. Yolun, izin açık olsun.

 

Rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun.

 
Etiketler: ÜNİVERSAL, DÜZEYDE, ÜRETİM, PAZARLAMA, VE, TÜKETİM, MUHASEBESİNDEN, AHLÂK, VİCDAN, VE, DAVRANIŞ, MUHASEBESİNE!..,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
26 Mayıs 2020
BİLMEYİ BİLENLER NEZDİNDE CAMİLERİMİZE DÎNİ, SOSYOLOJİK, PSİKOLOJİK VE KÜLTÜREL BİR BAKIŞ!..
23 Nisan 2020
BİZE NE OLDU DESENE NEDEN BU HALE DÜŞTÜK
09 Nisan 2020
TÜM EMNİYET TEŞKİLATI MENSUPLARIMIZIN POLİS HAFTASI VE 10 NİSAN POLİS GÜNÜNÜ CANI GÖNÜLDEN TEBRİK EDİYORUM
01 Nisan 2020
ÜST AKILA DİYECEĞİM BİRKAÇ SÖZÜM VAR!..
24 Mart 2020
RİSKLERİ FIRSATA ÇEVİRMEK!..
19 Mart 2020
ÇANAKKALE DİLE GEL!..
16 Mart 2020
TEYO PEHLİVANLA KORONA VİRÜSÜ VE DİJİTAL DÜNYA SOHBETİ!..
13 Mart 2020
KÜRESEL ZORBALAR KORONA VİRÜSÜ VE YEREL FIRSATÇILAR!..
09 Mart 2020
FETÖNÜN VİRÜSLÜ SURİYE MANEVRALARI GÖZDEN KAÇIRILMAMALI!..
12 Şubat 2020
BÖYÜK OSMANLA TEYO GALAYA GELMİŞLER, GÖRELİM BAKALIM KİME NE DEMİŞLER!..
07 Şubat 2020
12 ve 13 MART YENİDEN DİRİLİŞ DESTANIDIR!..
03 Şubat 2020
2030 ve 2040 ' ın küresel dünyasını tarih bilinci ve şuuruyla şimdiden okuyup ona göre yönetim, üretim ve tüketim stratejileri geliştirebilen insan kaynaklarına ihtiyacımız var!..
20 Ocak 2020
JEOPOLİTİK STRATEJİLERDEN TEOPOLİTİK STRATEJİLERE GEÇİŞ DÖNEMİ
07 Kasım 2019
YÜKSEK DAĞLAR GİBİ YÜCEYİM DEME GÜN GELİR ETRAFIN YOL OLUR!
29 Ekim 2019
TERÖR EMPERYAL PROJESİ MİLLET VE ÜMMETHESAPLAŞMASI MI!?..
21 Ekim 2019
KİM DOST KİM DÜŞMAN BU ÇOK İYİ BİLİNE!..
08 Ekim 2019
HER YERDE OLDUĞU GİBİ ARTIK ERDEMLİLER HAREKETİNİ BAŞLATMAMIZ GEREKİYOR!..
01 Ekim 2019
HASANKALENİN DÜNÜ BUGÜNÜ VE YARINI
22 Eylül 2019
OLAYLARI KÖR NOKTALARINDAN OKUYUP OKUTARAK KURULAN TUZAKLARI BOZMAK ZORUNDAYIZ!..
01 Eylül 2019
TARİHSEL OLAYLAR VE SOSYOLOJİK OLGULAR
26 Ağustos 2019
BEN YAZIP UYARMAZSAM KİM YAZIP UYARACAK!..
06 Nisan 2019
31 MART YEREL SEÇİMLERİ
19 Aralık 2018
DEVLETİMİZİN VE AZİZ MİLLETİMİZİN BEKA SORUNU
05 Eylül 2018
ULUSLARARASI İLİŞKİLER VE BEKA SORUNU!..
14 Ağustos 2018
AMERİKA’NIN PAPAZ KAÇTI OYUNU!..
08 Ağustos 2018
Amerika’nın Emperyalist Eylemlerinin Tehdit Seviyesine İnmesi!...
16 Temmuz 2018
15 TEMMUZU ANARAK UNUTMAMAK VE GEREĞİNİ YAPMAK
08 Temmuz 2018
CAN ÇEKİŞEN KRİPTO HAİNLERİNKUMPAS TUZAKLARI!..
31 Mayıs 2018
27 MAYIS VE ÜLKÜSÜ; TEK VATAN-TEK MİLLET-TEK BAYRAK-TEK DEVLET ADINA
25 Mayıs 2018
HEP AYNI YÖNTEM TEKNİK VE ARAÇ GEREÇLERELE GELECEĞİN DAHA İSTENDİK YAPILACAĞINI HAYAL ETMEK VE DÜŞÜNMEK OLS OLSA DELİLİK EMARESİ OLABİLİR!..
19 Mart 2018
ÇANAKKALE ÇANAĞINDAN BESLENMEK!..
05 Mart 2018
28 ŞUBAT POST MODERN DARBE GİRİŞİMİ
13 Şubat 2018
CUMHURİYET DÖNEMİ DARBELERİN TARİHİ SÜREÇ İÇERİSİNDE DOĞURDUĞU SONUÇLARDAN YOLA ÇIKILARAK SOSYOLOJİK BAKIŞ AÇISIYLA DEĞERLENDİRİLMESİ
25 Aralık 2017
KUDÜS Stratejisi Yeniden Dirilişin Milâdı Olacaktır
06 Aralık 2017
İRAN-AMERİKA VE TÜRKİYE
11 Kasım 2017
AMERİKA’NIN YENİ DÜNYA DÜZENİ VE PDY/PKK’YA BİÇİLEN YENİ ROL
20 Ekim 2017
KORSAN REFERANDUMLA MEŞGUL EDİLMEK İSTENEN TÜRKİYE İDLİB HAREKÂTIYLA RESTİNİ ÇEKTİ VE HAÇLI İTTİFAKININ KİRLİ EMELLERİNİ KURSAKLARINA GÖMDÜ!.. BİZLERE DÜŞEN CEPHE GERİSİNİ SAĞLAM TUTMAKTIR.
29 Eylül 2017
İHANET ATEŞİNDE AKLINI ISITANLAR KENDİ BEDENLERİNİN YANIŞINI SEYREDECEKLER!..
18 Ağustos 2017
İhanet Çeteleri ve Terör Yapılarıyla Beraber Kayıran ve Koruyanlara da Amasız, Fakatsız Dokunulmalıdır!..
17 Temmuz 2017
15 TEMMUZ ÜZERİNDEN 1 YIL GEÇTİ
26 Haziran 2017
DEVLETİ BAŞSIZ BIRAKMAYA NİYET EDENLER KUZGUNLARA LEŞ OLMAKTAN KURTULAMAYACAKLAR!..
18 Mart 2017
NEYE EVET NEYE HAYIR!..
20 Şubat 2017
ANAYASA VE BAŞKANLIK (HÜKÜMET) SİSTEMİ REFERANDUMUNDA EVETLE HAYIR YER DEĞİŞTİRİRSE!...
04 Şubat 2017
ANAYASA REFERANDUMU VE TÜRK EĞİTİM SEN GENEL BAŞKANININ SÖZLERİ!..
13 Aralık 2016
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ SINIRLARIMIZIN ÖTESİNİ DE KAPSAYAN BİR BÖLGE ÜNİVERSİTESİ OLMA YOLUNDA
24 Temmuz 2016
VATAN VE MİLLET DÜŞMANI HAİN DARBECİLERİN TÜM FARKLILIKLARI İÇİNE ALAN BÜYÜK TÜRK MİLLETİNDEN YEDİKLERİ İFLAH OLMAZ DARBELER!
06 Haziran 2016
YERELLEŞME GÖRÜNTÜLÜ ÇIKAR OYUNLARIYLA TERÖRE ALTYAPI OLUŞTURMA VE TÜRKSÜZ OSMANLICILIK OYUNLARI!
04 Şubat 2016
Sabancı Suikastının Faillerinin Vermek İstedikleri Mesajları Anlamak!..
11 Ocak 2016
NİZAMI ALEM ÜLKÜSÜNÜN ARADIĞI ŞAHSİYETİN KAPİTALİST SİSTEM İÇERİSİNDE GEÇİRDİĞİ BİREY OLMA BUHRANLARI!..
06 Aralık 2015
YAKIN ÇEVREMİZDE OLUP BİTENLER VE DÜŞÜRÜLEN RUS UÇAĞINA TAKILI MASKELERİN DÜŞÜŞÜ
15 Kasım 2015
ATATÜRKLE HESABI OLANLARA İTHAF EDİLİR!..
29 Ağustos 2015
Devlet sabrının sınırları ve terör örgütünün öfke kontrolsüzlüğü
04 Ağustos 2015
ATATÜRKLE HESABI OLANLARA İTHAF EDİLİR!..
21 Şubat 2015
ABD’de bir askeri okulda ders olarak anlatılan Horoz ve Tilki Hikayesi!
18 Ocak 2015
FRANSA’DA YAŞANAN KATLİAMIN ARKASINDA OLANLAR
10 Ocak 2015
CHARLIE HEBDO – KARİKATÜR – İNFAZ
25 Aralık 2014
TARAFLARIN KONTROL EDİLEMEYEN BEŞERİ ÖFKE ŞİDDET VE HİDDETLERİ ARASINDA KAYBEDİLEN İNCE AYRINTI OKUMALARI
11 Aralık 2014
SEÇİM BARAJI VE SEÇMEN İRADESİ
23 Mart 2014
GARİP BİR ŞEKİLDE DEĞİŞEN HASANKALE
17 Mart 2014
ÇANAKKALE NEDİR? NE DEĞİLDİR?
17 Şubat 2014
YENİ TOPLUMSAL DÜZEN VE YAPININ TEMEL DEĞİŞKENLERİ; DURAĞANLIK-KAOS-DÜZEN VE HAYIR VE ŞER İLİŞKİSİ
02 Şubat 2014
DEĞİŞMESİ İSTENEN SEÇİM YASASI NELERİ DEĞİŞTİRMELİDİR?
19 Ocak 2014
DİL KÜLTÜR SİYASET VE MEDYA İLİŞKİSİ KAPSAMINDA POST MODERN ANLAYIŞ
07 Ekim 2013
ALLAH KORUSUN ZIVANADAN ÇIKMAK ÜZEREYİZ!
29 Eylül 2013
BEKTAŞİLİK, MEVLEVÎLİK KÜLTÜRÜ, İBRAHİM HAKKI HAZRETLERİ VE TEYO FELSEFESİ
12 Eylül 2013
Ortadoğululaşmayı Özlediği ve 12 Eylül Öncesini Heves Edip İçine Közlediği İçin Ortası Mortası Mağaraya Dönen ve Hep Aynı Kenarı Kullanan Üniversite-i Ortadoğu!..
03 Eylül 2013
Hasan Kalenin Dünü ve Bu günü –Teyo Çözsün Kör düğümü!
15 Ağustos 2013
BİR BİLENİN PİR YANILDIĞI GİBİ ÇOK BİLENLER DE ÇOK YANILACAKLAR!..
18 Temmuz 2013
CENABI ALLAH GÖNDERDİĞİ EN SON DİNİNİN KORUYUCUSUDUR
08 Temmuz 2013
Dersanelerin Kapatılması veya Kapatılamaması!..
29 Haziran 2013
TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ PROJE OKUR YAZARLIĞI VE TEYO PEHLİVAN’IN ANAYASA YORUMU
24 Haziran 2013
GEZİ PARKI OLAYLARI İLE AVRUPA BİRLİĞİ ARASINDA GİDİP GELEN YANSIMA OKUMALARI!..
18 Haziran 2013
TANSİYON MUTLAKA DÜŞÜRÜLMELİ
04 Haziran 2013
AKİLLER VE ARİFLER
22 Nisan 2013
SOSYAL SERMAYENİN ERİMESİ VE TEYO PEHLİVANIN YERİNMESİ
25 Şubat 2013
Zamanın Ruhu Değişti ve Teyo İmdada Erişti!..
07 Şubat 2013
YAYI KIRILAN DADAŞ!...
07 Ocak 2013
ZEMHERİ AYAZINDA YANARAK MİLLETİNİN UFKUNU AYDINLATANLAR
30 Aralık 2012
İYİLİK
26 Kasım 2012
İTEN ARABI KARIŞAN MEZHEPLER ARASINDA ARAMAK!
16 Kasım 2012
TERÖR SORUNUNU KİM ÇÖZER, KİM ÇÖZEMEZ?
11 Kasım 2012
TBMM TEZKERESİNİN ANLAMI VE ANLAMSIZLAŞTIRILMASI
Haber Yazılımı