Yazı Detayı
07 Kasım 2019 - Perşembe 08:56
 
YÜKSEK DAĞLAR GİBİ YÜCEYİM DEME GÜN GELİR ETRAFIN YOL OLUR!
Ali Osman ENGİN
 
 

Erzurum’umuza yılın ilk karı yağdı. Yavaş yavaş beyaz gelinliğine bürünen ve geçen bir yılın çamuru, isi ve pasını örtüp,yep yeni kar beyazı bir sayfa açmaya başlamıştır. Bilindiği gibi eridiğinde donarak billurlaşan buzundan bakılırsa arka plân ve öteler diyebileceğimiz derinlikler fark edilebilir. İşte o derinlikler karın beyazının temizliği ve şevkiyle aklanarak paklanır. Isındıkça eriyen billurlaşmış suyuyla hem temiz ve hem de temizleyen olur. Damlarken çatılardan aşağı; hemen düşmez sere serpe yerlere, sarkıt olur asılır girmek için gönüllere. Bir bakarsın Erzurum muzu diye destan olmuş dillere. Birde kar çiçeği olur karın; ilkbaharı simgeleyen. Beyazı ve sarısıyla saflığı ve zarafeti önceleyen. Bu çiçek bir şifadır kar içinde soğanıyla. Özgürce boy verir doğada şahiniyle, doğanıyla. O tutsak edilemez çanak çömlek içinde, beyaz kar ve mavi göğe yakışır en güzel biçimde. Köstebek toplar goşgozu veadolu kışa tedarik diye. Arayıp buldun mu yuvada bunu, olur kış meyvesi hem ne büyük hediye. Birde hğızzek keyfi var kışın. Çocuk olmak gerekmez bu keyfi yaşamak için. Buzda hğızzek kaymayan demesin ben çocuk oldum, bulanmadan duruldum. Hğızzegivurdunmu yere kâr etmez ne dere ne tepe. Bulutlarda uçarsın, kar çiçeği olur açarsın. Ne büyük heves ve heyecan kardan adam yapmalar, bu iş hem işbirliği hem imecedir yaşanmadan sapmalar. Sosyalleşir çocuklar, doya doya birbirlerini kucaklar. Unutamam buzda aşşık oynamayı, ayazda - zemheride fokur fokur kaynamayı. Çur kaçırır sayarsın, yeniden oyuna dönersin.

 

Damdan dama tüneller, kaynaşır hep gönüller. Haydi kayak kaymaya, dağdan aşağı inmeye. Burada hızın sınırı yok, adrenalin yada heyecan mı istersin hepsi burada al alabildiğin kadar parası yok, pulu yok. Irğıç üzerinde gezmek, ayak iziyle kara yazı yazmak. Biz yazar geçeriz. Okuması sizden olsun gönlünüz Erzurum sevgisiyle dolsun. Bu sevgi yaşatan ve yeşerten bir sevgidir. İnsanla doğanın muhteşem ahengidir. Gurut,gavut yapılır, sahanda misafire ıslatılır. Kavurma koyulur tasa doldururlar hemide basa basa. Kelecoş coşturur yiyeni, acımdan öldüm diyeni. Suya götürürler davarı malı, işte budur bizim buraların ahvalı.

 

Aziz dostlar, mevsimler değişirken kış gelir yaz gelmez diye gam yeme, her kışın sonu mutlaka bir bahar olur. Bu muhteşem baharların kokusunu almaya başladık İnşallah. Amerikan Başkanı Tramp’ın , sayın Cumhurbaşkanımıza yazdığı mektup son günlerde tartışılıyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu mektuba cevabını ertesi gün düğmeye basarak başlattığı terör operasyonuyla vermiştir. Dünyanın hiçbir yerinde Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür /Milli Suriye ordusu dışında bu kalite ve çelikten iradeyle operasyon yapılamayacağını anlayan Amerikalılar pırlarını pırtılarını toplayıp tabana kuvvet kaçmışlardır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin heybetinden ve kudretinden ödleri çatlayan Amerikalılar tek çarelerinin Suriye topraklarını terk etmek olduğunu dillendirerek çekilmeye balarken işin çok ciddi olduğunu anlamış ve Türk ordusunun herhalde Suriye’nin tümüne yayılacağını sanmışlardı. Milleti olan ordu olan Türk Silahlı Kuvvetleri o topraklara adeta dirilten ve yaşatan bahar ve yaz olarak girdi. Amma Amerika,ki o toprağı gözyaşlarıyla donduran, kini ve nefreti uyandıran, adaleti mala ve mülke dayandıran, Hilâli Haça yaslayan; Haçlı Siyonist ve yok edici, yıkıcı felsefesiyle sonbahar ve zemheri ayazları misali felsefesiyle varlığını devam ettirmeye çalışıyor. Artık Arap Coğrafyasında; Amerikan zehri ile cilalanan Hak ve adalet ağaçlarının çiçekleri açamıyor, kanatları kırılan özgürlük güvercinleri uçamıyor, iradeleri yok edilen ve kabile ruhundan sıyrılıp millet olamayan zavallılar bu zilletten kaçamıyor.

 

Her zaman ve koşulda olduğu gibi bu muhteşem ve aziz milletin ordusu imdada yetişmiştir. Artık kuşlar uçmaya, çiçekler açmaya ve barış pınarları coşmaya başlamıştır. Onları kaçarken yakalayacak ve Firavun örneğinde olduğu gibi okyanusların ve denizin dibine gömecektir. O deniz bir bakarsın Karadeniz ve bir bakarsın Akdeniz’dir. Baksanıza İtalyanlar mitalyanlar Akdeniz’den çekilmeye yani kaçmaya başlamışlardır. Bir gün o muhteşem uyanışı ve dirilişi temsil eden bahar ve yazlara mutlaka kavuşacağız, yumuşak ve akıl gücüyle Yurtta ve dünyada barış ve sevgiyi inşa edeceğiz.

 

Bilindiği gibi, teröristlerin kurduğumuz barış koridorunun dışına çıkarılmaları kabul edilince operasyona ara verildi. Teröristler çekildi ve Amerika kuyruğunu kısarak kaçarken kendisini toparlamaya başladı. Dolayısıyla yeniden Suriye’nin petrol sahalarının kontrolünü eline almak istiyor. Amerika bunun için karşı tarafın sıcak ve kararlı hamlelerini soğutarak,  karar mekanizmalarını gevşettirerek çok maliyetli olmayan sinsi hamlelerle oyunu sürdürebilir. Şu an itibariyle artık modası geçmiş ve muhatapları tarafından çok iyi analiz edilen tutum ve davranışlar sergilemeye başlamıştır. Çünkü Amerika sosyolojik olarak yaşaması mukadder olan bir çözülmenin eşiğindedir. Hak ve adaletin cari olmadığı bir toplumun dağılıp çözülmesi kaçınılmaz kaderdir. Bu tür küresel ve emperyal güçlerin teknolojik ve bilimsel üretimlerinin yakın veya uzak pazarlarda değerine satılamadığı ve ellerinde kaldığı zaman yer yerinden oynayacak, refah ve şatafat toplumu olmanın beklentilerini tam olarak karşılayamadığı bir zaman diliminde buharlaşıp gidecektir.

 

Amerika küresel ölçekte ve sömürü eksenli saldırı ve kumpaslarını sadece insan kaynaklarıyla gerçekleştiremez. Yaparsa zaafı ve korkaklığı ortaya çıkacağından buna cüret edemez. Kısacası Amerika göçü kaçış yolunda düzeltmeye çalışmaktadır. Kesinlikle petrol sahaları Amerika’nın himayesine ve tekeline bırakılmamalıdır ve bırakılamaz. O sahalar; Kerkük, Musul ve diğerleri onlardan çok bizimdir. Oralardaki hak ve hukukumuzu korumak zorundayız. Eğer koruyamazsak korkarım o sahalar el değiştirir ve Allah korusun ülkemize ve milletimize yeni ve güçlü tehdit alanları oluşur.

 

Elbette ki Komşularımızın toprak bütünlüklerinin mutlaka korunması gerekir. Çünkü bu bütünlüğün zedelenmesi demek, farklı alfabetik isimlerle yeni suç örgütlerinin karşımıza çıkması demektir.

 

Hayırlı ve sağlıklı günler diliyorum.

 
Etiketler: YÜKSEK, DAĞLAR, GİBİ, YÜCEYİM, DEME, GÜN, GELİR, ETRAFIN, YOL, OLUR!, ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
06 Ağustos 2020
AYASOFYA' NIN CAMİ OLARAK YENİDEN İBADETE AÇILMASI VE FİLİSTİN MESELESİ!..
28 Temmuz 2020
SEÇENLER Mİ SEÇİLENLERİ SEÇİYOR, SEÇİLENLER Mİ SEÇENLERİ SEÇİYOR!..
21 Temmuz 2020
HASANKALE’NİN ADAM GİBİ ADAMLARI YA DA ADNAMELERİ!..
20 Haziran 2020
ÜNİVERSAL DÜZEYDE ÜRETİM PAZARLAMA VE TÜKETİM MUHASEBESİNDEN AHLÂK VİCDAN VE DAVRANIŞ MUHASEBESİNE!..
26 Mayıs 2020
BİLMEYİ BİLENLER NEZDİNDE CAMİLERİMİZE DÎNİ, SOSYOLOJİK, PSİKOLOJİK VE KÜLTÜREL BİR BAKIŞ!..
23 Nisan 2020
BİZE NE OLDU DESENE NEDEN BU HALE DÜŞTÜK
09 Nisan 2020
TÜM EMNİYET TEŞKİLATI MENSUPLARIMIZIN POLİS HAFTASI VE 10 NİSAN POLİS GÜNÜNÜ CANI GÖNÜLDEN TEBRİK EDİYORUM
01 Nisan 2020
ÜST AKILA DİYECEĞİM BİRKAÇ SÖZÜM VAR!..
24 Mart 2020
RİSKLERİ FIRSATA ÇEVİRMEK!..
19 Mart 2020
ÇANAKKALE DİLE GEL!..
16 Mart 2020
TEYO PEHLİVANLA KORONA VİRÜSÜ VE DİJİTAL DÜNYA SOHBETİ!..
13 Mart 2020
KÜRESEL ZORBALAR KORONA VİRÜSÜ VE YEREL FIRSATÇILAR!..
09 Mart 2020
FETÖNÜN VİRÜSLÜ SURİYE MANEVRALARI GÖZDEN KAÇIRILMAMALI!..
12 Şubat 2020
BÖYÜK OSMANLA TEYO GALAYA GELMİŞLER, GÖRELİM BAKALIM KİME NE DEMİŞLER!..
07 Şubat 2020
12 ve 13 MART YENİDEN DİRİLİŞ DESTANIDIR!..
03 Şubat 2020
2030 ve 2040 ' ın küresel dünyasını tarih bilinci ve şuuruyla şimdiden okuyup ona göre yönetim, üretim ve tüketim stratejileri geliştirebilen insan kaynaklarına ihtiyacımız var!..
20 Ocak 2020
JEOPOLİTİK STRATEJİLERDEN TEOPOLİTİK STRATEJİLERE GEÇİŞ DÖNEMİ
29 Ekim 2019
TERÖR EMPERYAL PROJESİ MİLLET VE ÜMMETHESAPLAŞMASI MI!?..
21 Ekim 2019
KİM DOST KİM DÜŞMAN BU ÇOK İYİ BİLİNE!..
08 Ekim 2019
HER YERDE OLDUĞU GİBİ ARTIK ERDEMLİLER HAREKETİNİ BAŞLATMAMIZ GEREKİYOR!..
01 Ekim 2019
HASANKALENİN DÜNÜ BUGÜNÜ VE YARINI
22 Eylül 2019
OLAYLARI KÖR NOKTALARINDAN OKUYUP OKUTARAK KURULAN TUZAKLARI BOZMAK ZORUNDAYIZ!..
01 Eylül 2019
TARİHSEL OLAYLAR VE SOSYOLOJİK OLGULAR
26 Ağustos 2019
BEN YAZIP UYARMAZSAM KİM YAZIP UYARACAK!..
06 Nisan 2019
31 MART YEREL SEÇİMLERİ
19 Aralık 2018
DEVLETİMİZİN VE AZİZ MİLLETİMİZİN BEKA SORUNU
05 Eylül 2018
ULUSLARARASI İLİŞKİLER VE BEKA SORUNU!..
14 Ağustos 2018
AMERİKA’NIN PAPAZ KAÇTI OYUNU!..
08 Ağustos 2018
Amerika’nın Emperyalist Eylemlerinin Tehdit Seviyesine İnmesi!...
16 Temmuz 2018
15 TEMMUZU ANARAK UNUTMAMAK VE GEREĞİNİ YAPMAK
08 Temmuz 2018
CAN ÇEKİŞEN KRİPTO HAİNLERİNKUMPAS TUZAKLARI!..
31 Mayıs 2018
27 MAYIS VE ÜLKÜSÜ; TEK VATAN-TEK MİLLET-TEK BAYRAK-TEK DEVLET ADINA
25 Mayıs 2018
HEP AYNI YÖNTEM TEKNİK VE ARAÇ GEREÇLERELE GELECEĞİN DAHA İSTENDİK YAPILACAĞINI HAYAL ETMEK VE DÜŞÜNMEK OLS OLSA DELİLİK EMARESİ OLABİLİR!..
19 Mart 2018
ÇANAKKALE ÇANAĞINDAN BESLENMEK!..
05 Mart 2018
28 ŞUBAT POST MODERN DARBE GİRİŞİMİ
13 Şubat 2018
CUMHURİYET DÖNEMİ DARBELERİN TARİHİ SÜREÇ İÇERİSİNDE DOĞURDUĞU SONUÇLARDAN YOLA ÇIKILARAK SOSYOLOJİK BAKIŞ AÇISIYLA DEĞERLENDİRİLMESİ
25 Aralık 2017
KUDÜS Stratejisi Yeniden Dirilişin Milâdı Olacaktır
06 Aralık 2017
İRAN-AMERİKA VE TÜRKİYE
11 Kasım 2017
AMERİKA’NIN YENİ DÜNYA DÜZENİ VE PDY/PKK’YA BİÇİLEN YENİ ROL
20 Ekim 2017
KORSAN REFERANDUMLA MEŞGUL EDİLMEK İSTENEN TÜRKİYE İDLİB HAREKÂTIYLA RESTİNİ ÇEKTİ VE HAÇLI İTTİFAKININ KİRLİ EMELLERİNİ KURSAKLARINA GÖMDÜ!.. BİZLERE DÜŞEN CEPHE GERİSİNİ SAĞLAM TUTMAKTIR.
29 Eylül 2017
İHANET ATEŞİNDE AKLINI ISITANLAR KENDİ BEDENLERİNİN YANIŞINI SEYREDECEKLER!..
18 Ağustos 2017
İhanet Çeteleri ve Terör Yapılarıyla Beraber Kayıran ve Koruyanlara da Amasız, Fakatsız Dokunulmalıdır!..
17 Temmuz 2017
15 TEMMUZ ÜZERİNDEN 1 YIL GEÇTİ
26 Haziran 2017
DEVLETİ BAŞSIZ BIRAKMAYA NİYET EDENLER KUZGUNLARA LEŞ OLMAKTAN KURTULAMAYACAKLAR!..
18 Mart 2017
NEYE EVET NEYE HAYIR!..
20 Şubat 2017
ANAYASA VE BAŞKANLIK (HÜKÜMET) SİSTEMİ REFERANDUMUNDA EVETLE HAYIR YER DEĞİŞTİRİRSE!...
04 Şubat 2017
ANAYASA REFERANDUMU VE TÜRK EĞİTİM SEN GENEL BAŞKANININ SÖZLERİ!..
13 Aralık 2016
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ SINIRLARIMIZIN ÖTESİNİ DE KAPSAYAN BİR BÖLGE ÜNİVERSİTESİ OLMA YOLUNDA
24 Temmuz 2016
VATAN VE MİLLET DÜŞMANI HAİN DARBECİLERİN TÜM FARKLILIKLARI İÇİNE ALAN BÜYÜK TÜRK MİLLETİNDEN YEDİKLERİ İFLAH OLMAZ DARBELER!
06 Haziran 2016
YERELLEŞME GÖRÜNTÜLÜ ÇIKAR OYUNLARIYLA TERÖRE ALTYAPI OLUŞTURMA VE TÜRKSÜZ OSMANLICILIK OYUNLARI!
04 Şubat 2016
Sabancı Suikastının Faillerinin Vermek İstedikleri Mesajları Anlamak!..
11 Ocak 2016
NİZAMI ALEM ÜLKÜSÜNÜN ARADIĞI ŞAHSİYETİN KAPİTALİST SİSTEM İÇERİSİNDE GEÇİRDİĞİ BİREY OLMA BUHRANLARI!..
06 Aralık 2015
YAKIN ÇEVREMİZDE OLUP BİTENLER VE DÜŞÜRÜLEN RUS UÇAĞINA TAKILI MASKELERİN DÜŞÜŞÜ
15 Kasım 2015
ATATÜRKLE HESABI OLANLARA İTHAF EDİLİR!..
29 Ağustos 2015
Devlet sabrının sınırları ve terör örgütünün öfke kontrolsüzlüğü
04 Ağustos 2015
ATATÜRKLE HESABI OLANLARA İTHAF EDİLİR!..
21 Şubat 2015
ABD’de bir askeri okulda ders olarak anlatılan Horoz ve Tilki Hikayesi!
18 Ocak 2015
FRANSA’DA YAŞANAN KATLİAMIN ARKASINDA OLANLAR
10 Ocak 2015
CHARLIE HEBDO – KARİKATÜR – İNFAZ
25 Aralık 2014
TARAFLARIN KONTROL EDİLEMEYEN BEŞERİ ÖFKE ŞİDDET VE HİDDETLERİ ARASINDA KAYBEDİLEN İNCE AYRINTI OKUMALARI
11 Aralık 2014
SEÇİM BARAJI VE SEÇMEN İRADESİ
23 Mart 2014
GARİP BİR ŞEKİLDE DEĞİŞEN HASANKALE
17 Mart 2014
ÇANAKKALE NEDİR? NE DEĞİLDİR?
17 Şubat 2014
YENİ TOPLUMSAL DÜZEN VE YAPININ TEMEL DEĞİŞKENLERİ; DURAĞANLIK-KAOS-DÜZEN VE HAYIR VE ŞER İLİŞKİSİ
02 Şubat 2014
DEĞİŞMESİ İSTENEN SEÇİM YASASI NELERİ DEĞİŞTİRMELİDİR?
19 Ocak 2014
DİL KÜLTÜR SİYASET VE MEDYA İLİŞKİSİ KAPSAMINDA POST MODERN ANLAYIŞ
07 Ekim 2013
ALLAH KORUSUN ZIVANADAN ÇIKMAK ÜZEREYİZ!
29 Eylül 2013
BEKTAŞİLİK, MEVLEVÎLİK KÜLTÜRÜ, İBRAHİM HAKKI HAZRETLERİ VE TEYO FELSEFESİ
12 Eylül 2013
Ortadoğululaşmayı Özlediği ve 12 Eylül Öncesini Heves Edip İçine Közlediği İçin Ortası Mortası Mağaraya Dönen ve Hep Aynı Kenarı Kullanan Üniversite-i Ortadoğu!..
03 Eylül 2013
Hasan Kalenin Dünü ve Bu günü –Teyo Çözsün Kör düğümü!
15 Ağustos 2013
BİR BİLENİN PİR YANILDIĞI GİBİ ÇOK BİLENLER DE ÇOK YANILACAKLAR!..
18 Temmuz 2013
CENABI ALLAH GÖNDERDİĞİ EN SON DİNİNİN KORUYUCUSUDUR
08 Temmuz 2013
Dersanelerin Kapatılması veya Kapatılamaması!..
29 Haziran 2013
TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ PROJE OKUR YAZARLIĞI VE TEYO PEHLİVAN’IN ANAYASA YORUMU
24 Haziran 2013
GEZİ PARKI OLAYLARI İLE AVRUPA BİRLİĞİ ARASINDA GİDİP GELEN YANSIMA OKUMALARI!..
18 Haziran 2013
TANSİYON MUTLAKA DÜŞÜRÜLMELİ
04 Haziran 2013
AKİLLER VE ARİFLER
22 Nisan 2013
SOSYAL SERMAYENİN ERİMESİ VE TEYO PEHLİVANIN YERİNMESİ
25 Şubat 2013
Zamanın Ruhu Değişti ve Teyo İmdada Erişti!..
07 Şubat 2013
YAYI KIRILAN DADAŞ!...
07 Ocak 2013
ZEMHERİ AYAZINDA YANARAK MİLLETİNİN UFKUNU AYDINLATANLAR
30 Aralık 2012
İYİLİK
26 Kasım 2012
İTEN ARABI KARIŞAN MEZHEPLER ARASINDA ARAMAK!
16 Kasım 2012
TERÖR SORUNUNU KİM ÇÖZER, KİM ÇÖZEMEZ?
11 Kasım 2012
TBMM TEZKERESİNİN ANLAMI VE ANLAMSIZLAŞTIRILMASI
Haber Yazılımı